Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

«Людям потрібна свобода і припинення переслідувань»: у Женеві порушили питання прав людини у Криму 

9 / 10 / 2024

У рамках 57-ї сесії Ради ООН з прав людини в Женеві відбувся захід «Десять років у в’язниці під відкритим небом: Права людини в окупованій Автономній Республіці Крим». У фокусі обговорення було питання порушення прав людини на окупованому півострові.  

Наріман Джелял вкотре наголосив, що до затриманих осіб застосовують фізичний та психологічний тиск, аби ті зізналися у злочинах, які насправді не скоювали. «Дуже цікаві акценти хочу по справі зробити. Ось дивіться: один зі свідків, який був затриманий разом з нами, зізнається, що дав показання під тортурами», – розповів він. 

Представник КримSOS Артем Олійник зосередився на політичній складовій тих переслідувань, які сьогодні відбуваються в Криму. 

«З політологічної точки зору, росія вбачає в релігійних громадах Криму найнебезпечніше для свого режиму явище – вільні асоціації, незалежне від політичного центру громадянське суспільство зі своїми цінностями та намірами. Такі центри самоорганізації протистоять жорсткому втручанню держави і мають більший авторитет над людьми, ніж офіційні інституції влади. Тому наступ на релігійну свободу слід розглядати не лише як спробу стерти релігійну та етнічну ідентичність, але й як тривожну тенденцію, яка загрожує мирному співіснуванню» – зазначив він. 

Також на заході виступив брат бранця Кремля Алі Мамутова Февзі. У своїй промові він закликав міжнародну спільноту не залишати злочини держави-агресора без уваги.  

«Мій брат, Алі Мамутов, зараз сидить за ґратами як політичний в’язень. Його доля – це вирок всій нашій родині та нашому народу, адже таких як він – сотні. Це невинні люди, які стали жертвами репресивної машини, яка не має нічого спільного з правосуддям», – сказав Февзі. 

Проєктна менеджерка Центру прав людини ZMINA Вікторія Нестеренко підкреслила важливість звільнення кримських політв’язнів, назвавши це стратегічною метою. Також вона озвучила основні рекомендації правозахисної спільноти, що опікується питаннями Криму, серед яких: 

  • Застосування персональних санкцій до посадових осіб, причетних до незаконного затримання, ненадання медичної допомоги, нелюдського поводження та позбавлення права на справедливий суд; 
  • Розширення військової підтримки України з метою деокупації всіх територій України, включаючи Крим, як необхідної умови для захисту прав людини та припинення політично вмотивованих переслідувань українських громадян; 
  • Участь у Платформі з повернення мирних громадян України, незаконно утримуваних росією, та забезпечення виконання рекомендацій Московського механізму; 
  • Направлення представників держав, що знаходяться в росії, на судові засідання та відвідування політв’язнів у в’язницях для моніторингу умов, особливо щодо їхнього здоров’я тощо. 

У дискусії взяли участь представники українських правозахисних організацій КримSOS та ZMINA, брат політбранця Алі Мамутова Февзі Мамутов та колишній політв’язень, заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелял. Також зі вступним словом виступили посолка, постійна представниця України при Організації Об’єднаних Націй у Женеві Євгенія Філіпенко та посол, постійний представник Чеської Республіки при ООН в Женеві Вацлав Балек. Модерував подію представник Фундації «Дім прав людини» Метью Джонс. 

Раніше українські правозахисники виступили на заході «Життя в неволі: 10 років окупації українського Криму та спротиву російській агресії» в межах щорічної конференції ОБСЄ у Варшаві, де говорили про релігійні переслідування, порушення права на свободу слова, незаконні ув’язнення, жорстокі умови утримання та тортури бранців Кремля. 

Поділитись

Вибір редакції

Ще Новини