Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Кузня небажаних фахівців

17 / 12 / 2015

У Криму кадровий голод. Нестача професіоналів вже давно турбує окупаційну владу півострова. Минулого місяця «голові» кримського парламенту Володимиру Константинову знадобилося 10 тис. «Вузькоспеціалізованих фахівців» з Росії для розвитку «республіки». Цифра досить велика. Однак виникає логічне запитання: невже стільки фахівців не можна знайти на півострові?

 

А кадри є?

Після анексії, як і варто було очікувати, економіка півострова пішла на спад. Багато міжнародних компаній пішли через можливі санкцій. Нові, очевидно, не прийшли їм на зміну. Російські компанії з ім’ям також побоюються санкцій і не заходять на півострів. Єдине, що вдається організовувати — створювати фірми-«прокладки», які в один момент можна так само легко закрити, як і відкрити.

В економічній ситуації здається логічним припущення, що в Криму повинно вивільнитися велика кількість рук, які і можна було б задіяти у будівництві «великого майбутнього». Як зазначено у звіті «про стан ринку праці Республіки Крим за 9 місяців 2015 року», близько 10 тис. осіб працюють на підприємствах неповний робочий день, близько 300 осіб знаходиться у відпустках без збереження зарплати, понад 500 працівників просто «числяться». Неповний робочий час, неоплачувана відпустка, не задіяна робоча сила — це ознаки економічного неблагополуччя Криму. Люди робочих професій не так вже й потрібні на півострові.

Зате за словами спікера нелегальної «Держради Криму» Володимира Константинова, в Криму дуже потрібні вузькоспеціалізовані фахівці та чиновники. В одних тільки місцевих органах влади — 35% вільних вакансій.

Лідер Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров словам Константинова про 10 тис. фахівців не вірить. Він сприймає це як план російського ФСБ по заселенню Криму. «Кожен день завозяться люди з російських губерній. Вони почали з родин, які стали працювати в «котельних» органах: ФСБ, прокуратура, слідчі комітети», — говорить Чубаров.

 

Утримати за будь-яку ціну

Одне з головних завдань, які декларуються кримським «урядом» — збереження зайнятості населення, а також забезпечення роботою тих, кому загрожує звільнення. Раніше «влада» досягала певних успіхів у її виконанні.

У червні 2014 року на додаткові заходи з підтримки ринку праці Криму передбачалося виділення 661 300 000 руб. За допомогою фінансування з федерального бюджету кількість безробітних вдавалося навіть зменшити. Якщо вірити російській статистиці, то навесні 2014 кількість осіб, що перебувають на обліку безробітних склала близько 19 тис. чол., а на кінець року їх уже було 15 тис. Однак, як стверджують самі автори постанови, після того, як заходи з підтримки ринку праці були завершені, кількість безробітних знову різко збільшилася і стався відкат до колишніх показників.

За інформацією «про стан ринку праці Республіки Крим за 9 місяців 2015 року», кількість актуальних вакансій становила більш 13000. При цьому більшість з них робочі спеціальності (64%). Виходить, фахівців збираються ввозити, а робочим кримчанам просто немає місця на півострові?

Керуючий партнер рекрутингової компанії «Recruit Alliance» Ганна Толкач вважає, що роботодавці в Криму дають пріоритет саме росіянам. Експерт зазначає, що з анексією на півострів стали заходити російські компанії, які, відповідно, почали перевозити свій менеджмент. І всі керуючі позиції займають саме громадяни Російської Федерації. У державних органах, відзначає Толкач, взялися проводити переатестації, в результаті яких залишаються «свої», а місцевий персонал, що складається з кримчан, якимось чином звільняється.

Однак експерт не виключає і можливість «трудового голоду». «У Криму працювало багато приїжджих з материкової України. У зв’язку з анексією Криму на сьогоднішній день багато хто виїхав. Відповідно, звідки братися кадрам? До анексії там і так був важкий регіон. В основному там займалися бізнесом, хто цього не робив в основному працювали в компаніях, а переходити в іншу сферу діяльності — шлях досить важкий», — говорить Толкач. Що стосується таких вузькопрофільних спеціальностей як логістика, дистрибуція, виробництво, то, враховуючи сьогоднішню ситуацію, Толкач не береться говорити про щось конкретне.

Севастопольський підприємець Андрій (прізвище не вказуємо на прохання співрозмовника — ред.) Зазначає, що в окупованому Криму з’явилася велика кількість приїжджих працівників у всіх робочих секторах. Найчастіше ними заповнюють вакансії на керівні посади. Найяскравіший приклад, на думку Андрія, серед співробітників служби ДАІ і поліції, де в основному весь керівний склад замінений на «присланих». «Така ж картина в будівельній сфері. Нові підприємства працюють повністю зі своїм штатом архітекторів і проектувальників з Росії», — говорить він. Стикаючись в процесі роботи з представниками податкових служб, Андрій помітив, що місцевих «податківців» також замінили російськими співробітниками.

Одна з причин, що пояснює недолік фахівців — невідповідність рівня зарплат і рівня життя, яке доповнюється важкими умовами праці та великою кількістю перевірок у бюджетників. Особливо яскраво це видно на прикладі вчителів і лікарів, які масово звільняються з роботи. Для приїжджих ситуація загострюється різко піднятими цінами на оренду нерухомості, які навряд чи дозволить зібрати кошти людям, які вирішили відправитися в Крим на заробітки.

Як кримська «влада» збираються впоратися з кадровим голодом і одночасним безробіттям, покаже тільки час. Але ігнорувати обережні припущення українських експертів про плани заселення півострова росіянами також не можна. Як сказав Рефат Чубаров, приїжджим потрібно пам’ятати, що після деокупації їм усім без винятку доведеться покинути півострів.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті