Критичний стан здоров’я кримського політв’язня Тофіка Абдулгазієва не вплинув на рішення російського суду
7 / 08 / 2024Металургійний районний суд міста Челябінська відмовив у звільненні з-під варти важкохворого кримського політв’язня Тофіка Абдулгазієва. Про це у мережі Фейсбук повідомила його дружина.
«Металургійний районний суд міста Челябінська за десять хвилин розглянув клопотання адвокатів щодо життя та смерті політв’язня Тофіка Абдулгазієва. Суддя Калашніков відмовив у задоволенні», — пише у Фейсбуці Аліє Куртаметова.
У Тофіка Абдулгазієва є медичні висновки про наявність хвороб, що входять до списку несумісних з умовами ув’язнення. Проте Куртаметова зазначає, що суд проігнорував висновки лікарів.
За даними “Кримської солідарності”, у своїй відмові суд послався на висновок лікарської комісії ЛПЗ-3 (лікувально-профілактичного закладу) ГУФСІН Росії по Челябінській області, куди Тофіка госпіталізували ще в березні 2024 року. У висновку йдеться, що політв’язень «не потребує постійного догляду та лікування у спеціалізованій установі, може утримуватися у виправній установі на загальних підставах» і що «його стан стабільний».
Окрім того, адвокат Абдулгазієва повідомив, що лікарі переконують, ніби Тофік перебуває в ремісії, що його хвороба не прогресує. Натомість сторона захисту надала зворотний документ про існування захворювання та вказала на необхідність лікування Тофіка. Адвокат також заявив, що оскаржуватиме рішення суду в апеляції.
Аналітик КримSOS Євгеній Ярошенко стверджує, що ігнорування проблем зі здоров’ям є системною практикою в установах під егідою ФСІН. Лише у лютому 2023 року померло двоє кримських політв’язнів внаслідок систематичного ненадання медичної допомоги: Костянтин Ширінг та Джеміль Гафаров. Таке ставлення співробітників пенітенціарних установ до арештантів є жорстоким або нелюдським поводженням, що суперечить договірним зобов’язанням рф у сфері прав людини. Крім того, нелюдське поводження з цивільною особою є воєнним злочином.
Згодом КримSOS разом з іншими правозахисними організаціями звернулись до уряду України про внесення Тофіка до списків на обмін та активного адвокатування питання його звільнення.
Нагадаємо, «Хізб ут-Тахрір» — міжнародна політична ісламська партія, що була визнана терористичною організацією рішенням верховного суду рф у 2003 році, однак легально діє на території України та більшості держав світу. Окупанти виносять вироки за нібито причетність до «Хізб ут-Тахрір» терміном до 20 років позбавлення волі.