КримSOS: за два роки рф етапувала щонайменше 55 політв’язнів з Криму
19 / 01 / 2024З лютого 2022 року щонайменше 55 жертв політично вмотивованих переслідувань з Криму було етаповано окупаційними органами до тюрем та виправних колоній на території рф. Про це повідомив аналітик ГО «КримSOS» Євгеній Ярошенко.
За словами Євгена, деяких політв’язнів етапують у настільки віддалені місця (наприклад, Челябінська область або Красноярський край), що рідні та адвокати політв’язнів майже не мають змоги їх відвідувати.
18 січня етапували ще одного політв’язня — Арсена Абхаїрова. Про це повідомила Азізе Абхаїрова, дружина Арсена. Із в’язниці в Єнісейську (Красноярський край) кримського татарина відправили до колонії суворого режиму в Бурятії. Загалом Арсен провів у Єнісейській в’язниці два роки.
Південний окружний військовий суд (Ростов-на-Дону) засудив Арсена до 13 років позбавлення волі. У цей термін мали зарахуватися ті 2 роки, які Абхаїров провів у СІЗО. Проте цей період не зарахували до тюремного терміну. У вересні 2023 року захист Арсена намагався оскаржити рішення суду, вказуючи, що політв’язень уже давно мав залишити в’язницю та відбувати термін у колонії суворого режиму. Однак оскаржити його не вдалося.
Євгеній Ярошенко каже, що Арсен Абхаїров та 106 інших громадян України в окупованому Криму зазнали незаконного переслідування за обвинуваченнями в діяннях, які не є злочином за українським законодавством.
Арсена Абхаїрова та ще двох фігурантів «Красногвардійської групи Хізб ут-Тахрір» затримали в лютому 2019 року. Арсена звинуватили у причетності до ісламської політичної партії «Хізб ут-Тахрір». Разом із ним засудили Рустема Емірусеїнова та Ескендера Абдулганієва — до 17 та 12 років позбавлення волі відповідно.
Навіть якщо мешканці окупованої території скоїли злочин, то ст. 76 IV Женевської конвенції передбачає, що «обвинувачені в скоєнні злочину повинні перебувати в окупованій країні, а в разі засудження повинні там само відбувати термін покарання». Депортація цивільних осіб, в тому числі ув’язнених, за межі окупованої території є воєнним злочином.
Європейський суд із прав людини неодноразово підтверджував право ув’язненої особи на повагу до сімейного життя. А тому керівництво тюрми має допомагати ув’язненому підтримувати спілкування із близькими родичами. Тоді як відмова перевести заявника до тюрми, розташованої ближче до місця проживання родичів, порушує право на повагу до сімейного життя.
Нагадаємо, що так само росія насильницьки вивезла з Криму на свої території кримських політв’язнів Нарімана Джеляла, Азіза та Асана Ахтемових. Про це стало відомо 2 жовтня 2023 року. Ба більше, протягом кількох тижнів дружині не надавали жодної інформації про місце перебування Нарімана Джеляла.
Джерело зображення: «Кримська солідарність».