Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

КримSOS: щонайменше 818 постанов за антивоєнні висловлювання винесено окупаційними судами у Криму  

19 / 08 / 2024

Гасло «Слава Україні! Героям слава!», публічне прослуховування українських пісень і танці під Вєрку Сердючку, напис на воротах «чемодан, вокзал, на московію», татуювання «Крим – це Україна», репости антивоєнного та проукраїнського інформаційного контенту, меми про путіна та російську армію тощо — усе це є підставами для переслідувань мешканців Криму за нелояльність до окупаційної влади та порушенням справ проти них. 

Раніше ми повідомляли, що 4 березня 2022 року в росії набули чинності 2 федеральні закони, які передбачають можливість притягнення до адміністративної та кримінальної відповідальності за здійснення громадських дій, нібито спрямованих на дискредитацію збройних сил рф.  

Зокрема, заборонено поширювати інформацію про війну росії проти України, яка не відповідає позиції кремля. Такі дії у чинній редакції ст. 20.3.3. КпАП рф визначені як “публічні дії, спрямовані на дискредитацію використання збройних сил рф у цілях захисту інтересів рф та її громадян, підтримання міжнародного миру і безпеки, в тому числі публічні заклики до перешкоджання використання збройних сил рф у зазначених цілях, або дискредитацію виконання державними органами рф своїх повноважень за межами території рф у зазначених цілях, а також на надання добровольчими формуваннями, організаціями або особами сприяння у виконанні задач, покладених на збройні сили рф або на війська нацгвардії рф, якщо ці дії не становлять ознак кримінального караного діяння”. 

Фактично мова йде про будь-яку незгоду із застосуванням росією військової сили чи критику російської армії та інших військових формувань держави-агресора.  

З моменту запровадження цих федеральних законів у березні 2022-го, за антивоєнні та проукраїнські висловлювання окупаційними судами було винесено щонайменше 818 постанов про притягнення до адміністративної відповідальності у Криму. 38 з них – у липні цього року.  

За даними КримSOS, найбільше постанов винесли «Київський районний суд міста Сімферополя» (131), «Армянський міський суд» (128), Євпаторійський та Ялтинський «міські суди» (по 56) та «Феодосійський міський суд» (52). 

Аналітик КримSOS Євгеній Ярошенко зазначає, що з початку повномасштабного вторгнення окупаційні суди в Криму винесли 6 вироків у кримінальних справах про нібито повторну дискредитацію російської армії. Ще одна кримінальна справа за цією статтею зараз розглядається в «Алуштинському міському суді».  

Для переслідування мешканців Криму за антивоєнні та проукраїнські погляди окупаційна влада застосовує наступні положення російського законодавства:  

  • ст. 20.3.3 КоАП рф (дискредитація використання збройних сил рф); 
  • ст. 20.3 КоАП рф (пропаганда чи публічна демонстрація нацистської/екстремістської або іншої забороненої в рф атрибутики чи символіки); 
  • ч. 3 ст. 20.1 КоАП рф (розповсюдження в інформаційно-телекомунікаційних мережах, у тому числі в мережі «Інтернет», інформації в непристойній формі, що ображає людську гідність та суспільну моральність, явну неповагу до суспільства, держави, офіційних державних символів рф, Конституції рф чи органів державної влади рф);  
  • ст. 19.3 КоАП рф (непідкорення законному розпорядженню військовослужбовця, співробітників поліції, військ нацгвардії рф, органів ФСБ та держохорони, органів, які здійснюють федеральний державний контроль (нагляд) у сфері міграції, або співробітника органу або установи кримінально-виконавчої системи); 
  • ст. 280.3 КК рф (дискредитація використання збройних сил рф, вчинена повторно); 
  • ст. 207.3 КК рф (публічне поширення фейків про армію та уряд рф). 

Зазначимо, що в кримінальних справах про нібито «фейки» про російську армію (ст. 207.3 КК рф) “служителями Феміди” було винесено 2 вироки.  

Навіщо це окупантам? 

 Країна-агресор переслідує мешканців Криму за проукраїнські та антивоєнні висловлювання з декількох причин: 

Придушення інакомислення: Для окупаційної влади, яка діє на півострові за вказівками кремля, надзвичайно важливо встановити повний контроль над інформаційним простором Криму, аби мати вплив на громадську думку. Будь-який прояв незгоди з політикою рф, сумніви в легітимності анексії півострова, підтримка України, критика війни чи дій російської «верхівки» сприймаються як пряма загроза цьому контролю. 

Крім того, інформаційний спротив у Криму неабияк підриває російську пропаганду, що активно нав’язує населенню півострова ідею «порятунку російськомовного населення від київської хунти» та «возз’єднання» з росією, «повернення в рідну гавань». Проукраїнські та антивоєнні висловлювання мешканців окупованого Криму ставлять під сумнів цю викривлену картину світу, що руйнує довіру суспільства до проросійських меседжів. 

Створення видимості підтримки війни: Переслідуючи незгодних з політичним режимом рф, окупаційна влада прагне створити ілюзію одностайної підтримки своїх дій серед населення Криму. Це важливо як для внутрішньої пропаганди в росії, так і для впливу на міжнародну аудиторію. 

Залякування та переслідування за проукраїнські погляди формують в суспільстві атмосферу страху, де люди бояться відкрито висловлювати свою думку. Вони бачать, що будь-яка критика влади може призвести до негативних наслідків, і тому воліють мовчати. Ця «спіраль мовчання» створює хибне враження, що більшість населення на боці держави-агресора, хоча насправді це зовсім не так.  

Показові покарання за публічне висловлення проукраїнської позиції повинні відбити в інших бажання відкрито проявляти свою нелояльність до окупаційної влади та протестувати проти її дій. Тому російські медіа активно висвітлюють «злагоджену підтримку» політики кремля у Криму, демонструючи мітинги та акції на користь росії. Тих, хто має іншу думку, або не показують зовсім, або висвітлюють як маргінальну меншість, «націоналістів» та «маріонеток Заходу». Це допомагає створювати видимість  високого рівня схвалення війни та окупації серед населення рф. 

Ілюструючи «легітимність» анексії Криму, росія в тому числі намагається переконати світ в тому, що її дії визнаються місцевим населенням. Створення ілюзії підтримки є важливим елементом інформаційної війни, яку росія веде проти України. Репресії проти незгодних грають одну з ключових ролей, допомагаючи придушувати опір, маніпулювати громадською думкою та виправдовувати агресію. 

Заміна населення: Створення нестерпних умов для людей, які «загрожують» кремлівському режиму, сприяє їх виїзду з півострова. Це «розчищає» місце для лояльних до росії громадян, які прибувають з її території. 

Масове притягнення до адміністративної відповідальності, на відміну від кримінальних справ, дозволяє швидко і «без зайвого шуму» карати людей за їхні погляди та тримати суспільство в страху. Важливо розуміти й те, що ці переслідування є грубим порушенням прав людини та міжнародного права, на що міжнародна спільнота повинна також реагувати та протидіяти цьому. 

Переслідувані за позицію: хроніка КримSOS за 2024 рік  

Січень: До помешкання жителя Ялти Олександра Савицького, який публікував критичні повідомлення у соцмережах, увірвалися російські силовики і застосували до нього силу. У результаті на чоловіка склали адмінпротокол за статтею про дискредитацію російської армії, а «суд» заарештував його на 10 діб за статтею про демонстрацію нацистської символіки.  

Лютий: «Суд» визнав переселенку з Херсонської області винною у дискредитації російської армії та дрібному хуліганстві через сварку з російськими військовими, а співробітники Центру протидії екстремізму під погрозою позбавити батьківських прав змусили її просити вибачення на камеру. «Суд» засудив мешканця Ялти до 8 діб арешту та штрафу у розмірі 35 тисяч рублів за коментарі у Телеграм-каналі з написами «Слава Україні» та про те, що кримці чекають прихід України. «Суд» засудив кримця до 5 діб арешту за статтею про демонстрацію екстремістської символіки за спробу продати колекційні монети з написом «Слава Україні».  

Березень: «Суд» у Сімферополі оштрафував Рефата Аблямітова на 2 тисячі рублів за зображення тризуба із написом «Слава нації», Регіну Галаган, Наталію Прохорову та Олега Бузланова – на цю ж суму за розміщення пісні «Червона калина» у соцмережі, а Олега Лукашевича оштрафував на 40 тисяч рублів за проукраїнські висловлювання та арештував на 14 діб за гасло «Слава нації». «Суд» в Армянську оштрафував Івана Саніна на 30 тисяч рублів за зображення трамвая з написом «русские идите …». 

Квітень: «Суд» оштрафував Ігоря Брагуту на 1 тисячу рублів за відеофайл із зображенням символіки батальйону «Азов». Його також оштрафували на 30 тисяч рублів за статтею про дискредитацію російської армії та заарештували на 3 доби за статтею про образу російських державних символів. «Суд» оштрафував Валерія Філіпова на 100 тисяч рублів за статтею про образу російських державних символів через меми про Владіміра Путіна. Його також заарештували на 10 діб. Мешканець Керчі та пенсіонер з Феодосії переслідуються за трьома статтями Кодексу про адміністративні правопорушення рф через публікації у соцмережах, які ображають російського президента. У мешканця Сімферополя, якого «суд» оштрафував на 40 тисяч рублів за статтею про дискредитацію російської армії через антивоєнні висловлювання, російські силовики начебто знайшли патрони. 

Травень: «Суд» оштрафував медсестру з Криму через висловлювання у соцмережі про підтримку ЗСУ. «Суд» заарештував на 5 діб та оштрафував на 35 тисяч рублів пенсіонерку Марію Замирайло через проукраїнські картинки у соцмережі. російські силовики увірвалися через вікно до оселі подружжя Авдєєвих, які слухали українські пісні та вигукували українські гасла, і побили їх ногами. «Суд» оштрафував мешканку Херсонської області Вікторію Бакалець на 40 тисяч рублів через заклики не ходити на «референдум» та звинувачення росії у воєнних злочинах. За розміщення пісні «Червона калина» у соцмережі «суд» заарештував двох мешканців Сімферополя на 8 та 11 діб, ще одного оштрафував на тисячу рублів. 

Червень: «Суд» заарештував Валерія Шевчука на 13 діб за статтею про демонстрацію забороненої символіки та оштрафував на 90 тисяч рублів за двома іншими статтями через публікацію проукраїнських картинок у соцмережі. «Суд» заарештував на 3 доби Олександра Харченка та оштрафував на 30 тисяч рублів через розміщення проукраїнських картинок у соцмережі. «Суд» заарештував на 15 діб Анатолія Голяковича та оштрафував його на 30 тисяч рублів через розмову в магазині. «Суд» оштрафував Неллі Карамян на 30 тисяч рублів через антиросійські висловлювання на зупинці громадського транспорту. «Суд» призначив покарання мешканцю Херсонської області Сергію Домашичу через проукраїнські висловлювання у соцмережі.  

Липень: На 19-річного хлопця із Севастополя складено адміністративний протокол за статтею про дискредитацію російської армії через коментарі, які ображають учасників війни проти України. За цією статтею також переслідується Амет Османов, який підтримував ЗСУ та Меджліс кримськотатарського народу в соцмережі. Окупанти затримали Романа Сафронова, який використовував для російського паспорта обкладинку з гербом України, і змусили його дружину спалити цю обкладинку. «Суд» оштрафував Асана Ісмаїлова на 2 тисячі рублів за розміщення Тризуба у соцмережі. «Суди» заарештували Рефата Ісмоїлова на 7 діб за зображення Тризуба у соцмережі, Сергія Акінжелу – на 12 діб за вигуки «Слава Україні!» на пляжі, братів Алі та Сеїт-Халілам Аппазових – на 15 діб за проукраїнські картинки у соцмережі, Євгена Лебідка – на 15 діб за прослуховування пісні «Червона калина» та вигукування з балкону «Слава Україні!». «Суд» притягнув до відповідальності Кемала Сітумерова за статтями про демонстрацію нацистської символіки і зневагу до російських державних символів через розміщення проукраїнських та антипутінських картинок у соцмережі. 

Репресивна машина окупаційної влади працює безперебійно, використовуючи законодавчі важелі, цензуру в медіа, залякування та фізичне насильство. Мета одна – задушити будь-який опір, зламати волю до спротиву, перетворити населення на покірну масу, яка боїться навіть думати не так, як велить пропаганда. 

Порушення права на свободу слова  

Після окупації півострова право на свободу слова, закріплене в Конституції України та низці міжнародних документів, стало небезпечною розкішшю, яку кримчани змушені обмінювати на власну безпеку. Люди в Криму живуть у жорстких рамках цензури.  

Особливо небезпечно мати власну думку щодо війни, розв’язаної росією проти України. Будь-яка спроба висловити антивоєнну позицію, публічно підтримати Україну чи засумніватися у пропагандистських штампах кремля може мати жахливі наслідки. 

За сміливість говорити правду, кримчан кидають до в’язниць за сфабрикованими справами про «екстремізм» та «тероризм». Їх штрафують, залякують, звільняють з роботи, піддають психологічному тиску, змушують виїхати за межі Криму. На них навішують ярлики «зрадників» та «націоналістів», розпалюючи між ними атмосферу ненависті та недовіри. 

Як ми зазначали вище, в умовах тотального контролю над інформаційним простором, коли незалежні ЗМІ заблоковані, а пропаганда ллється з усіх щілин, люди стають заручниками викривленої картини світу. Вони бояться говорити вголос, бояться навіть думати інакше, аніж велить держава-окупант. 

Порушення свободи слова – це не просто порушення одного з фундаментальних прав людини. Це – реалії тоталітаризму, де немає місця для інакомислення, критики та свободи вибору, де в суспільстві панують страх та байдужість, а люди перетворюються на гвинтики репресивної системи. 

Однак, незважаючи на тиск та переслідування, в Криму продовжують звучати голоси сміливих людей, які не бояться відкрито висловлювати свою проукраїнську позицію, які вірять у повернення півострова під юрисдикцію України. Світ не повинен залишатися осторонь цієї проблеми. Важливо продовжувати висвітлювати порушення прав людини у Криму, надавати підтримку потерпілим та їхнім сім’ям, а також посилювати тиск на росію з метою припинення утисків та повернення півострова Україні. 

Лише спільними зусиллями можна побудувати майбутнє, де Крим знову стане простором свободи, де кожен мешканець зможе відкрито висловлювати свої погляди, не боячись переслідувань та «покарань». 

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті