Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

КримSOS: примусова паспортизація – це ще один спосіб викрадення українських дітей

14 / 04 / 2023

росія впроваджує нові способи викрадення українських дітей шляхом примусової паспортизації. Юристка КримSOS Анастасія Калініна пояснила, як у росії «асимілюють» громадян України та чим це загрожує викраденим дітям.

Починаючи з 2014 року російська федерація намагалася змінювати ідентичність та навʼязувати своє громадянство українським дітям. Тільки після початку повномасштабного вторгнення у 2022 році про цей злочин стало відомо всьому світу.

Згідно з даними Національного інформаційного бюро з окупованих територій України до росії депортовано 19 384 дитини. Відомо про вивезення цілих сирітських будинків, дитячих будинків-інтернатів тощо на тимчасово окуповані території України та до росії. Дітей розміщували у соціальних, медичних та освітніх закладах, де в подальшому відбувалося незаконне усиновлення українських дітей росіянами.

Наразі Україна провадить важливу діяльність щодо повернення викрадених українських дітей назад на батьківщину. Було створено Координаційну раду з питань захисту та безпеки дітей при Президентові України. Також продовжується акумулювання зусиль міжнародної спільноти до розроблення механізму звільнення українських дітей.

«14 березня 2023 року держдума російської федерації ухвалила федеральний закон «Про особливості правового стану громадян Російської Федерації, які мають громадянство України». Фактично цей «закон» має на меті примусово паспортизувати депортованих та примусово переміщених громадян України, включно з дітьми-сиротами та дітьми, які залишилися без опікунства батьків», – каже Анастасія Калініна.

Відповідно до зазначеного «закону» уповноважені представники освітнього, медичного соціального закладу, де тримають дітей-сиріт та дітей, які залишились без опікунства батьків, можуть подати заяву від імені таких дітей щодо небажання перебувати в громадянстві України до уповноважених органів рф. Відповідно до законодавства рф, така заява є підтвердженням факту позбавлення громадянства України в правовому полі росії. Такій особі забороняється мати та використовувати паспорт громадянина України, зокрема мати права та обовʼязки громадянина України.

Приклад такої заяви з відкритих джерел

У так званому «законі» не встановлена відповідальність та правові наслідки за «користування правами та виконання обов’язків», окрім того, що в цьому випадку особа знову вважатиметься громадянином України.

«Проте, враховуючи стан правової системи рф, легко припустити, що наявність такого висновку стане підставою для притягнення до різних видів юридичної відповідальності, зокрема кримінальної», — додає юристка.

Це — воєнний злочин, а саме депортація та примусове переміщення українських громадян, зокрема дітей. Це стирання української ідентичності та навʼязування російського громадянства.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Новини