Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

КримSOS: незрячий політв’язень Олександр Сізіков – жертва широкого спектра порушень прав людини та воєнних злочинів  

5 години тому

Кейс кримського політв’язня Олександра Сізікова демонструє широкий спектр порушень прав людини та воєнних злочинів з боку російської федерації. Про це повідомив аналітик КримSOS Євгеній Ярошенко. 

«Справа Сізікова є наочним прикладом того, як рф системно нехтує нормами міжнародного гуманітарного права та фундаментальними правами людини. В одній справі ми можемо прослідкувати безліч видів порушень прав людини та воєнних злочинів: незаконне втручання у житло, незаконне кримінальне переслідування, незаконне позбавлення волі, депортацію з окупованої території, нелюдське поводження, що загрожує життю та здоров’ю тощо. Це не поодинокий випадок, а частина цілеспрямованої репресивної політики держави-окупанта проти кримських татар, мусульманських громад, громадських активістів та всіх, хто виявляє незгоду з діями окупаційної влади», – зазначає Євгеній Ярошенко. 

Після окупації Кримського півострова рф поширила своє законодавство на його території всупереч статті 64 IV Женевської конвенції та, систематично порушуючи норми міжнародного гуманітарного права, почала активно переслідувати кримських мусульман, у тому числі Олександра Сізікова, за нібито приналежність до організації «Хізб ут-Тахрір», що вважається терористичною в росії. 

За словами аналітика, справа фігуранта «четвертої Бахчисарайської групи Хізб ут-Тахрір» містить численні порушення прав людини. Зокрема, під час свавільного обшуку в домівці політв’язня окупаційні силовики знехтували його правом на повагу до приватного і сімейного життя та житла

Перебуваючи на волі, Олександр відвідував місця обшуків і судові засідання у політично вмотивованих кримінальних справах та виходив на одиночні пікети на підтримку свого опікуна Едема Смаїлова, заарештованого у травні 2018 року. З огляду на це переслідування Сізікова може становити порушення права на свободу вираження поглядів та права на свободу мирних зібрань і свободу об’єднання. Крім того, широкомасштабне та систематичне переслідування кримських активістів може розцінюватися як злочин проти людяності

13 вересня 2024 року Військовий апеляційний суд рф залишив у силі 17-річний термін ув’язнення Одександра Сізікова та постановив взяти його під варту. Вже наступного дня політбранця заарештували. 

«У день арешту політв’язня російські поліцейські прийшли до його будинку, погрожуючи застосуванням сили та відповідальністю у випадку «невиконання законних вимог співробітників поліції». Відтак Сізіков став жертвою порушення не лише права на свободу та особисту недоторканність, а у контексті військової окупації ще й воєнного злочину у вигляді незаконного позбавлення свободи»,додає Євгеній. 

Законодавством рф передбачено звільнення людей з повною втратою зору від відбування покарання у виправних установах. Попри це незрячого політбранця помістили у пенітенціарну  установу, де він змушений пересуватися навпомацки. Це розцінюється як нелюдське поводження, яке у контексті військової окупації також становить воєнний злочин

Також воєнним злочином у вигляді депортації є етапування Сізікова до тюрми в Єнісейську Красноярського краю, розташованої за 5,5 тисяч кілометрів від рідного дому. Це також порушує право на повагу до приватного і сімейного життя, оскільки направлення ув’язненого у настільки віддалені місця унеможливлює підтримку сімейних зв’язків. 

Зазначимо, що Комітет ООН з прав людини та Європейський суд з прав людини минулого року ухвалили рішення, яким визнали етапування ув’язнених мешканців Криму для відбування покарання на території рф порушенням цього права. Зокрема, у рішенні у справі Україна проти рф (щодо Криму) ЄСПЛ зобов’язав рф негайно повернути всіх засуджених осіб, що раніше були переміщені з Криму на територію росії. 

Нагадаємо, українські правозахисники закликали звільнити незрячого Олександра Сізікова, оскільки ув’язнення створює реальну загрозу для його здоров’я та життя. Ці ризики посилюються системним ненаданням необхідної медичної допомоги ув’язненим та іншими формами жорстокого і нелюдського поводження з боку адміністрацій російських пенітенціарних установ. 

Поділитись

Вибір редакції

Ще Новини