КримSOS долучилась до Коаліції за Міжнародний кримінальний суд
26 / 03 / 2021Коаліція об’єднує НГО, які займаються адвокацією щодо ратифікації Римського статуту і хочуть тісніше співпрацювати з Міжнародним кримінальним судом у справах, що стосуються їхніх держав.
Римський статут — це міжнародний договір, яким було засновано Міжнародний кримінальний суд. Цей документ встановлює функції, юрисдикцію та структуру суду.
Україна підписала статут ще у 2000 році, однак досі його не ратифікувала. Це не дає можливості нашій державі повноцінно бути учасником цього суду. Україна визнала юрисдикцію МКС лише частково — щодо подій на Майдані у 2013 — 2014 роках та міжнародних злочинів, що відбуваються на окупованих територіях Криму та Донбасу.
Як зазначила в коментарі QirimInfo аналітикиня КримSOS Анастасія Донець, членство України в МКС, надало би поштовх до повномасштабного та ефективного розслідування російських злочинів на окупованих територіях України.
«Якщо Україна стане членом суду то це надасть можливість, зокрема, впливати на вибір прокурорського та суддівського складу МКС, а також брати участь у політичних процесах самого суду в рамках асамблеї держав-членів. Також це дасть Україні поштовх реформувати власне кримінальне і кримінально-процесуальне законодавство таким чином, аби Україна змогла ефективно розслідувати злочини в Криму та на Донбасі, адже у нас зараз немає адекватної правової бази для розслідувань злочинів проти людяності та воєнних злочинів», — сказала Анастасія Донець.
Ставши членом Коаліції, ГО КримSOS долучиться до інформаційних кампаній в Україні на підтримку ратифікації Римського статуту. Зараз, за словами Анастасії Донець, в Україні відбуваються «деякі реакційні тенденції» щодо ратифікації Статуту. Зокрема, у Верховній Раді прийняття цього документу неодноразово блокувалося проросійськими політичними силами, оскільки членство України в МКС невигідне Росії.
«Ми будемо розказувати українцям про те що це за суд, що він може дати Україні, чого варто і не варто від нього очікувати, про те, що нічого страшного в Міжнародному кримінальному суді для пересічних українців немає. Наприклад, це неправда, що суд переслідуватиме наших військових, які боронять Україну на Донбасі. Подібні фейки розповсюджують різні проросійські сили в Україні, які виступають проти ратифікації, оскільки їм та Росії вигідно, аби у нас не було законодавства, яке дало би змогу притягувати до відповідальності тих, хто вчиняє злочини на окупованих територіях Криму та Донбасу», — сказала Анастасія Донець.
За її словами, представники громадянського суспільства мають докладати зусилля, щоб оперативно та зрозумілою мовою розвінчувати міфи щодо МКС, а також щоби тиснути на владу України аби вона ратифікувала Статут і реформувала власне законодавство.
«В цьому контексті досвід і підтримка колег з Коаліції за Міжнародний кримінальний суд є дуже цінними. Ми тішимося з нагоди тісніше співпрацювати з однодумцями задля популяризації МКС. Ми також сподіваємося, що разом будемо ефективніше просувати державні рішення, які допоможуть покарати міжнародних злочинців в Криму і на Донбасі», — сказала Анастасія Донець.