Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Кримських абітурієнтів заохочують пільгами

30 / 08 / 2016

Всім абітурієнтам із Криму та окупованих територій Луганської і Донецької областей, що подавали документи на вступ за спрощеною процедурою, Міністерство освіти України виділило бюджетні місця. Однак в результаті рівень знань майбутніх студентів буде різнитися від рівня знань тих, хто вступає за загальним конкурсом, що складає труднощі для університетів. Не варто винити в цьому абітурієнтів з окупованих територій, так як вони опинилися заручниками ситуації, а саме МОН повинно задуматись над тим, як надати цим учням доступ до якісної шкільної освіти.

Вступна кампанія для абітурієнтів з тимчасово окупованих територій України офіційно триває до 20 вересня, однак на сьогоднішній день ми вже можемо говорити про її перші результати. У цьому році кримчани та мешканці окупованого Донбасу вступали за спрощеною процедурою: їм дозволявся вступ без сертифікату ЗНО, але в обмежений перелік з десяти ВНЗ. Для організації вступу цих абітурієнтів МОН спільно з фондом “Відкрита політика” було створено центри “Донбас-Україна” і “Крим-Україна”.

До 24 липня, кінцевої дати подачі документів, в освітні центри “Донбас-Україна” звернулось близько 1000 осіб, а до центрів “Крим-Украна” – трошки більше 300, і ще 123 особи з Криму здавали ЗНО і вступали на основі загального конкурсу. Всього ж для кримчан було виділено 1251 бюджетне місце – реальна ж кількість вступників виявилась в рази меншою. І це досить прогнозовано, враховуючи складність перетину адмінкордону з окупованим Кримом саме під час періоду прийому документів.

– Звичайно, сумно, що міністерство мало розуміє ситуацію тих абітурієнтів та студентів, які живуть на окупованих територіях. Інакше студентів би не зобов’язали в разі їх надходження вдруге їхати до Києва і підтверджувати свій вступ, – жаліється Дмитро Ніколаєнко, відповідальний секретар приймальної комісії Таврійського національного університету ім. В. Вернадського.

Неефективною була й інформаційна кампанія, за допомогою якої випускники з Криму та ОРДіЛо повинні були отримати детальну інформацію про можливості вступу до українських вузів.

 

Навчання за індивідуальними програмами

Не обійшлось без проблем на перших етапах. Генеральний директор фонду “Відкрита політика” Ірина Жданова розповіла, що після оприлюднення перших списків рекомендованих до зарахування на бюджет, значна частина абітурієнтів з окупованих територій не потрапляла на державну форму навчання. Після чого Міністр освіти Лілія Гриневич пішла назустріч цим вступникам, які останні два роки навчались в умовах війни.

– Абсолютно всі кримчани, як і абітурієнти з окупованих територій Донецької і Луганської областей, що подали документи в освітні центри “Крим-Україна”, “Донбас-Україна”, і вчасно – до 24 липня – здали документи, рекомендовані до вступу (чи то на бюджет, чи то на контракт), будуть зараховані на бюджет, – розповідає Ірина Жданова.

Звісно, в різні роки існували пільгові категорії вступників, які отримували можливість навчатися в університетах, маючи нижчий рівень знань в силу об’єктивних причин, ніж ті, хто вступав за загальним конкурсом. Однак їхня кількість була у відсотковому співвідношенні до загальної кількості студентів вузу незначною. Але оскільки в цьому році зобов’язали за пільговою квотою приймати до себе студентів з Криму і Донбасу тільки десять вузів, які самі переїхали на вільну територію України, тому саме вони зіштовхнулись з часто невисоким рівнем знань абітурієнтів.

– З одного боку, рівень деяких зарахованих відверто не відповідає університетському, але з іншого боку, це люди, які живуть в певних умовах, що від них не залежать. Тому ми вирішили в рамках навчання створювати індивідуальні програми. Сподіваємося, що до певного курсу їх рівень знань вирівняється. Це клопітно і складно, але це оптимальний варіант, – пояснили в приймальній комісії ТНУ, університеті, який готується почати свій перший навчальний рік на материку.

Звісно, є можливість боротися з цим явищем за допомогою дистанційного навчання. Причому це допоможе не тільки школярам на окупованих територіях, але і надасть рівний доступ до якісної освіти дітям у віддалених районах України, наприклад, у маленьких гірських селах тощо.

– Тут Україна потребує технічної допомоги в цій сфері від міжнародних організацій, адже така форма навчання потребує величезних коштів для якісного контенту. Це не тільки стосується українознавчих предметів, і актуально не тільки для випускників, – зазначає Ірина Жданова. – Мова йде про те, щоб ці програми існували для різних предметів і дітей різних класів. Такою школою є Міжнародна українська школа, в якій у минулому році навчалось близько 150 дітей різних класів, що знаходились на території тимчасово окупованого Криму, а в цьому році їх буде ще більше.

Питання про навчання онлайн підіймається не вперше: рік тому голова Центру громадянської просвіти «Альменда» Валентина Потапова розповідала QirimInfo подібний спосіб заохочення учнів з Криму вступу до українських вузів після закінчення школи. Ця проблема вирішується не за один день, однак у нас по суті немає вибору: або ж нам доведеться жертвувати репутацією вузів і змушувати їх поза конкурсом брати абітурієнтів з невідповідним рівнем знань, або ж залишити дітей на окупованих територіях без права отримати якісну вищу освіту в Україні.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті