Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Кримські зсуви: чому на півострові почастішали обвали?

3 / 09 / 2021

Після двох років посухи на Крим обрушилися рясні опади. На думку місцевих експертів, така різка зміна погодних умов пробудила в окупованому Криму масові зсуви. Яка там ситуація зараз і чи тільки у дощах причина? Пробуємо розібратися. 

За даними окупаційної влади, в Криму зафіксовано 1500 зсувів, при цьому 600 з них сталися в Ялті. Зсуви ґрунту недавно відбулися і в Керчі, в результаті чого постраждала низка об’єктів культурної спадщини. Зокрема, локальні обвалення відбулися на Аджимушкайських каменоломнях, в склепі Деметри, Царському і Мелек-Чесменському курганах. На даний момент підконтрольне Росії міністерство культури Криму проводить оцінку збитків. 

Царський курган

Відповідальність за чергові руйнування об’єктів культурної спадщини цілком лежить на Росії, як на державі-окупанті, заявив аналітик КримSOS Євген Ярошенко. 

«РФ як держава-окупант зобов’язана охороняти пам’ятники культури і інші об’єкти на території окупованого Криму. Так, ст. 5 Гаазької конвенції про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту зобов’язує державу-окупанта докладати зусилля для охорони і захисту культурних цінностей на окупованій території. Зрештою, Гаазьке положення про закони і звичаї війни на суші зобов’язує РФ підтримувати громадський порядок і безпеку, а також зберігати об’єкти будь-якої форми власності на окупованій території», –  підсумував Ярошенко. 

Взагалі за зсувами, як за небезпечними геологічними явищами, почали стежити з 1927 року. Рішення про організацію такого моніторингу було прийнято після шестибального землетрусу. Але до сих пір єдиного визнаного кадастру зсувів на території окупованого Криму немає. Вчені використовують каталог, складений свого часу Ялтинською інженерно-геологічною партією. Це при тому, що Крим вважається тектонічно нестійкою зоною, а 35% суші визнані зсувонебезпечними або потенційно небезпечними. 

Насправді, моніторинг зсувних ділянок значно ускладнюють санкції, під якими знаходиться окупований півострів. Справа в тому, що у місцевих вчених були в розпорядженні тільки демоверсії сучасних європейських комп’ютерних програм, в тому числі і для аерозйомки і то до недавнього часу. Термін ліцензії закінчився.  

Але окупаційна влада знаходить нові рішення. Наприклад, глава Ялти Яніна Павленко задіяла соцмережі і запропонувала повідомляти про активні зсуви в спеціальних групах. 

Однак зсуви безпечніше і дешевше попередити, аніж ліквідувати їхні наслідки. Адже ціною такої недбалості можуть стати не тільки економічні наслідки, а й людське життя. 

Як Криму не сповзти в море?  

Кримські експерти звинувачують у всьому рясні опади, які обрушилися на півострів цього літа. Можна сказати, що вони дійсно спровокували зсувні процеси. Однак, це не єдина причина, більш того – не корінь проблеми. 

Одна з основних проблем окупованого Криму – безконтрольна і бездумна забудова. Після окупації почали з’являтися кілометри нових доріг, як гриби почали рости високоповерхові будинки. Незважаючи на високу небезпеку розташування, саме житло на схилах користується особливою популярністю. Техногенне навантаження на ґрунт можна переглянути на простому прикладі – до будівництва тролейбусної траси Сімферополь – Ялта ця ділянка відзначалася малою кількістю зсувів. Однак після введення в експлуатацію траси кількість зсувів збільшилися в три рази. 

Та ж історія і з забудовою берегової лінії. Основна проблема в тому, що перед початком капітальних будівельних робіт, забудовники рідко вдаються до якісної експертизи інженерів і гідрологів. Саме на підставі висновку цих експертів приймаються важливі рішення про закріплення ґрунтів, розробляються системи відводу води та ізоляція від активної людської діяльності. 

Проблема зсувів типова не тільки для підніжжя нового житлового фонду. Дуже часто на небезпеку наражаються і жителі дачних кооперативів. Наприклад, якщо проплисти від Артбухти в Учкуєвку (м. Севастополь), можна побачити будинки, які обвалилися наполовину. Природно, люди в них вже не живуть, але неподалік видніються заселені будинки, які перебувають в зоні ризику. При цьому найчастіше люди відмовляються залишати домівки навіть за рішенням МНС. 

Насправді варіантів зміцнення ґрунтів багато, все залежить від причин виникнення обвалів. Можуть застосовуватися і регулювання поверхневого / підземного стоків, і дренажі, заливка різними матеріалами і навіть висадка лісу. Остання міра, до речі, хоч і найбільш екологічна, але також найбільш фінансово затратна. 

При цьому, ми все частіше чуємо зі ЗМІ, що в Криму регулярно роблять штучний обвал ґрунту. По суті, це штучне зміна структури схилу, яка потребує попередніх серйозних геологічних розвідок, заснованих на моніторингах минулих років. Така зміна схилів також вимагає вивчення питання рівня ґрунтових вод і так далі. Тобто, це досить ґрунтовна робота, яку, на жаль, не завжди проводять перед будівництвом висотних будинків. 

Більш того, до кінця не розуміла доля обвальних мас. Адже якщо вони залишаються внизу, вони можуть привести до зміни течії підземних вод, що, в свою чергу, підніме рівень ґрунтових вод, а це може привести до чергового обвалу. 

Дійсно, зсуви в Криму були завжди, але масового характеру вони набули після початку масової і бездумної забудови півострова, яка повністю ігнорує всі попередні експертизи. 

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті