Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Коли ім’я = боротьба: 10 фактів про Номана Челебіджіхана

24 / 02 / 2021

ФАКТ №1  Номан Челебіджіхан народився у 1885 році у селі Біюк-Сунак (зараз не існує) неподалік від Джанкою. Сім’я майбутнього лідера кримських татар була досить заможною та аристократичною. Його батько – Ібраім Челебі був заможним землевласником та імамом мечеті у Біюк-Сунак. Мати звали Джиханшахдир Челебі також походила з аристократичного роду. До речі, батьки Номана носили прізвище Челебі не маючи сімейних зв’язків. Початково, «Челебі» було званням, що дарувалося ханом як спосіб відзначити когось за особливі заслуги. Власне, слово «Челебі» має перське походження та означає «вихований, освічений пан».

ФАКТ №2 У документах Російської імперії Номан Челебіджіхан офіційно іменувався Челебі Челебієвим.

ФАКТ №3 Номан Челебіджіхан з дитинства мав сильну волю та дух. Він уникав всього непотрібного та пустого, але ніколи не відмовлявся від громадського інтересу, холоднокровно та послідовно виконував обіцянки. Саме таким згадував його Джафер Сейдамет, близький друг та послідовник Номана. Які б труднощі та перешкоди не траплялися на шляху, «його обличчя блідло, лоб вкривався потом, але сліз не було, він надихався, немовби відчував підйом», – згадував Сейдамет.

ФАКТ №4 Здобув вищу юридичну та богословську освіту у Стамбульському університеті. Пізніше вступив на юридичний університет Санкт-Петербурзького університету психоневрології. Це був доволі складний час для Челебіджіхана. Під час навчання в Петербурзі йому доводилося тяжко працювати, аби подолати складне фінансове становище. Він мостив каменем вулиці столиці імперії.

 

ФАКТ №5 Свою громадсько-політичну діяльність Номан Челебіджіхан розпочав ще під час свого навчання в Стамбулі. Саме тоді він створив кілька організацій: «Товариство молодих татарських письменників». Товариство займалося публікацією літературних творів. «Товариство кримськотатарської молоді, що навчається». Члени цієї організації публікували патріотичні вірші, оповідання, політичні та історичні статті та поширювали їх в Криму. «Батьківщина» («Vatan») – підпільна політична організація, членами якої були кримськотатарські студенти в Туреччині. Засновники: Номан Челебіджіхан, Джафер Сейдамет та Абібулла Одабаш.

ФАКТ №6 Повернувся до Криму на початку Першої Світової війни. Номан Челебіджіхан та Джафер Сейдамет розпочали розробку стратегії національної боротьби. У березні 1917 року відбувся Всесвітній мусульманський з’їзд, котрий затвердив створення першого Мусвиконкому (Тимчасовий Мусульманський виконавчий комітет – ред.). Першим головою комітету став Номан Челебіджіхан. Разом з тим Челебіджіхан став першим муфтієм мусульман Криму. У грудні 1917 року відбувся перший Курултай кримськотатарського народу, котрий проголосив творення Кримської Народної Республіки та затвердив першу Конституцію авторами якої був Челебіджіхан та його послідовники. Номана Челебіджіхана було також обрано головою національного уряду та головою управління юстиції.

Зліва направо: Сейджеліль Хаттатов, Асан Сабрі Айвазов, Номан Челебіджихан, Джафер Сейдамет (Бахчисарай, 1917 рік)

ФАКТ №7 Нововведення Номана Челебіджіхана кардинально змінили життя кримських татар. Деякі з них навіть викликали протести. Наприклад, муфтій Челебіджіхан позбавив кримськотатарських жінок обов’язку носити чадру. Крім того, він виступав за рівноправ’я всіх народів Криму. У своїй програмній промові перед відкриттям Курултаю він казав: «На Кримському півострові ростуть різнокольорові троянди, лілії, тюльпани. Кожна з цих витончених квіток має власну особливу красу, свій особливий ніжний аромат. Ці троянди, ці квіти – народи, що живуть в Криму: татари, росіяни, вірмени, євреї, німці та інші. Ціль Курултаю – зібрати їх разом та скласти гарний та витончений букет, заснувати на прекрасному остові Крим справжню цивілізовану Швейцарію. Курултай думає не лише про кримських татар, але про всі народи, котрі протягом століть по-братськи живуть разом, і буде з ними йти рука об руку. Кримські татари будуть грати в цій справі не роль керівника, але роль  зачинателя, ініціатора».

Крім того, будучи головою Мусвиконкому, Челебіджіхан реформував національні освітні заклади, активізував роботу провінційних інститутів управління, створив духовне та земельне управління, започаткував національні газети «Millet» кримськотатарською та «Голос татар» російською мовами. Він також створив національну партію Міллі Фірка.

При цьому, своїм основним завданням у Мусвиконкомі Челебіджіхан бачив формування кримськотатарських збройних сил.

«Славні воїни! Як відомо, сьогодні в Росії анархія. Недопущення цієї анархії в Крим залежить від вас. Ми домоглися вашого повернення аби ви врятували Крим, кримських татар від анархії, аби ви врятували честь, майно та життя людей. Я переконаний, що ви, провівши три з половиною роки на фронтах війни, в горах та окопах, виконуючи свої обов’язки перед друзями та іншими людьми, зможете захистити і свою Батьківщину від зовнішніх загроз. Хай живе Кримський кінний полк, хай живе татарське воїнство!».

Таким чином, цими словами Челебіджіхан висловив віру та надію, які він покладав на кримськотатарські збройні сили, котрі творилися під егідою Кримсько-Мусульманського Виконавчого Комітету та Курултаю.

ФАКТ №8  Номана Челебіджіхана арештовували двічі. Перший раз його заарештувала контррозвідка при штабі Севастопольської фортеці за звинуваченням у антиурядовій агітації серед татарських солдатів. Але на захист Челебіджіхана висловили протест кримські татари. Вони зібрали 5 тисяч підписів. Челебіджіхан знав, що більшовики можуть заарештувати його знову, але не залишив Крим. Вдруге його заарештували 26 січня 1918 року. У севастопольській в’язниці він сидів майже місяць. О другій годині ночі 23 лютого 1918 року група матросів-більшовиків увірвалася до в’язниці та почала вимагати видачі затриманих. Тюремний комісар отримав телефонне розпорядження Севастопольської ради видавати всіх, хто був згаданий у списках матросів. Номан Челебіджіхан був у цьому списку серед перших. Перед смертю його піддали тортурам. Пізніше його розстріляли. Його тіло, разом з тілами інших в’язнів, викинули до Чорного моря.

ФАКТ №9 Кілька років тому кримськотатарські молодіжні організації виступили з пропозицією до окупаційної влади міста Джанкой перейменувати центральну площу міста на честь Номана Челебіджіхана. Але ця ініціатива не була втілена в життя. На честь Челебіджіхана у 2016 році назвали кримськотатарський батальйон, що був створений під час блокади адміністративної межі з окупованим півостровом. Окупаційна влада активно використовує існування батальйону для виправдання переслідувань кримських татар у Криму. На сьогодні 6 осіб знаходяться у місцях позбавлення волі нібито за участь у діяльності батальйону.

ФАКТ №10 

Я присягнувся принести свiтло цьому темному краю,

Чому два брата не мають змоги бачити один одного?

Якщо я це побачу й не засумую, не затужу, менi не заболить,

Тодi хай сльози, що течуть з моїх очей, стануть рiкою, рiкою-морем кровi!

 

Ant etkenmen, şu qaranğı yurtqa şavle sepmege,

Nasıl olsun eki qardaş bir-birini körmesin?

Bunı körip buvsanmasam, muğaymasam, yanmasam,

Közlerimden aqqan yaşlar derya-deñiz qan olsun!

Ці рядки, що є знайомими та рідними для всіх кримських татар, є актуальними до сьогодні. Це слова національного гімну кримських татар, написані Номаном Челебіджіханом. Щоправда, початковий текст дещо відрізнявся від цього варіанту, оскільки був написаний степовим діалектом, рідним для Челебіджіхана, з елементами старої літературної мови. Курултай дещо переробив текст, наблизивши його до сучасних літературних стандартів.

 Це далеко не всі цікаві факти про життя цієї людини. Ми зібрали лише основні. Повні історія життя заслуговує на окрему багатотомну працю.

Номан Челебіджіхан започаткував кримськотатарську політичну націю та державність. Його ім’я вписане до історії кримського спротиву золотими літерами.

 

 

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті