Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Губернія у вогні

11 / 03 / 2016

Уже два роки політична система Севастополя існує в режимі постійної конфронтації між виконавчою і законодавчою гілками влади. Конфлікт, який виник між спікером законодавчих зборів Олексієм Чалим і губернатором Сергієм Меняйло відразу після анексії, триває досі, більше того набирає обертів.

За цей час сторони дали зрозуміти, що на його мирне вирішення розраховувати не варто і швидше навпаки — все завершиться тільки з відходом одного з політиків. Поворотною в цьому плані стала заява Олексія Чалого про свою відставку, зроблена напередодні Нового року. Своє рішення він мотивував неспроможністю виконавчої влади вирішувати ключові проблеми міста і необхідністю нести за це відповідальність. Попутно Чалий також порадив губернатору зробити аналіз «своєї діяльності та відповідні висновки».

Таке рішення, на перший погляд, мало б поставити крапку в затяжному протистоянні, однак на практиці воно ще більше погіршило ситуацію. У статусі екс-спікера Чалий перебуває вже другий місяць — депутати законодавчих зборів так і не змогли прийняти відповідну постанову. Більше того, за цей час вони встигли проголосувати за визнання роботи виконавчої влади міста незадовільною і рекомендували Сергію Меняйло піти у відставку. Згодом група депутатів з числа прихильників Чалого внесла до законодавчих зборів поправки до статуту міста, згідно з якими губернатор повинен обиратися на всенародних виборах. Законопроект прийняти не вдалося — «за» проголосували 13 з 24 депутатів (для ухвалення рішення необхідно мінімум 16 голосів).

Таким чином, ймовірна відставка Чалого представляється все менш реалістичною. Зараз його обов’язки виконує віце-спікер і секретар політради місцевого відділення «Єдиної Росії» Катерина Алтабаєва. Складається враження, що «народний мер» не відійшов від справ, а навпаки пішов у наступ. Так, вчора, 10 березня, на позачерговій сесії законодавчих зборів депутати не захотіли розглянути губернаторський законопроект про внесення змін до бюджету міста. У відповідь на це Меняйло заявив, що знову скличе позачергове засідання.

Сам себе підвісив

Севастопольський політолог, який побажав залишитись анонімним, в коментарі QirimInfo висловив думку, що остаточна відставка Чалого швидше за все не відбудеться — політику вигідно перебувати в підвішеному стані. З одного боку, він формально залишається в стороні від кризи, що вибухнула, а з іншого — зберігає контроль над ситуацією через групу своїх депутатів.

«Це свого роду спроба сховатися за своє оточення і втікти від будь-яких політичних обіцянок. В результаті, він зберігає контроль в законодавчих зборах: 13 голосів достатньо для прийняття будь-яких рішень, крім основних. Як бонус, пішовши в «відставку», Чалий отримав можливість не нести відповідальність як перед жителями міста, так і перед своїми соратниками по депутатському корпусу. Для нього це зручно: він може не відповідати на дзвінки губернатора, не приходити на офіційні заходи, просто кажучи, він умив руки», – пояснив експерт.

Цю позицію підтверджує й інше джерело з регіонального відділення «Єдиної Росії», яке у коментарі російській «Газете.ru» назвало його заяву «політичною спекуляцією», додавши, що Чалий «нікуди не піде і з самого початку не збирався». У коментарі інший російській газеті – «Комерсант» – джерело, близьке до адміністрації президента РФ, багатозначно зауважив, що «Олексій Чалий — це порядок денний» Володимира Путіна.

Сам «народний мер» не соромиться у висловлюваннях і називає ситуацію, що склалася навколо його відставки фарсом. «Величезна кількість депутатів всіляко висловлювали незадоволення моєю роботою, кричали з місць, кидали депутатські мандати. Мені здається, вони повинні набратися хоробрості і внести постанову», – цитує заяву Чалого прес-служба законодавчих зборів.

За словами політолога, подібні заяви також свідчать про небажання політика йти з займаної посади. «Прогубернаторські депутати не в змозі зібрати необхідну кількість голосів для прийняття рішення», – говорить співрозмовник. Більше того, за даними «Газети.Ru», противникам Чалого заборонили піднімати цю тему. «Кремль не зацікавлений у тому, щоб роздмухувати конфлікт», – пише видання.

шантаж Кремля

Ще одним козирем у зміцненні позицій Чалого може стати фігура місцевого бізнесмена Олега Ніколаєва. Останній очолив севастопольське відділення російської партії «Правое дело», і має намір балотуватися на вибори у Держдуму РФ по одномандатному округу. Ніколаєв — хороший друг Чалого і отримав медійну популярність після того, як став одним з учасників ініціативної групи «Служу Севастополю». Ця організація складається з представників місцевого штабу іншої російської організації «Загальноросійський народний фронт», а також депутатів законодавчих зборів.

Влітку минулого року ініціативна група зібрала понад 20 тис. підписів городян під зверненням до Путіна, де описувалася негативна ситуація в місті. Після цього у Ніколаєва виникли проблеми з бізнесом — в ресторан «Острів», який йому належить прийшли з перевіркою представники Росспоживнагляду та прокуратури. Аналогічні проблеми виникли у мережі вуличних закусочних «Вовки-Вівці», яка також належать Ніколаєву. В інтерв’ю «Новой газете» бізнесмен прямо звинувачує губернатора в політичному тиску. Сам Меняйло цей факт заперечує.

«Сьогодні Чалий може фактично шантажувати Кремль. Якщо не задовольнять його політичні амбіції щодо контролю над урядом Севастополя, то тоді він інвестує свій політичний капітал в партію «Правое дело» і кандидатуру Ніколаєва як депутата одномандатника. Доля мандата депутата Держдуми багато в чому залежить від Чалого. Оскільки кандидат, який розглядається від «Єдиної Росії», не користується ніякою вагою в місті. Якщо Чалий виступить проти — то є велика ймовірність, що єдинорос програє », – пояснює експерт.

Раніше російський політолог Костянтин Калачов також висловив думку, що у Ніколаєва є реальні шанси пройти в Держдуму. «У регіонах він [голова партії Борис Титов] буде робити ставку на тих, хто принесе голоси, нехай навіть на критиці регіональної або місцевої влади. Залучення Ніколаєва укладається в цю концепцію. Мінімум конфліктності на рівні федеральному, контрпозиціювання на рівні регіональном», – пояснив Калачов.

Від «Єдиної Росії» брати участь поки що в попередньому партійному голосуванні виявили бажання два муніципальних депутата — Сергій Лісейцев і Юрій Жбанков.

Що стосується Сергія Меняйло, то його арсенал в цьому протистоянні об’єктивно набагато слабкіший. Він складається з адмінресурсу, підтримки або як мінімум лояльності з боку Кремля (що в підсумку грає ключову роль), а також цілого набору політичних помилок.

Досить згадати недавню історію з фільмом «4-я оборона Севастополя», який показували у  школах міста. Автори фільму прямо говорять, що справжніми героями «російської весни» є губернатор Сергій Меняйло і повпред президента РФ в Криму Олег Белавенцев Олег Євгенович. Саме вони, на думку творців стрічки, «керували філігранним процесом приєднання Криму і Севастополя». Олексію Чалому не знайшлося місця серед героїв «російської весни». Згодом Сергій Меняйло заперечував свою причетність до створення та розповсюдження стрічки.

В цілому губернатор спостерігає за усією гамою політичних подій, які розгортаються навколо нього, з дивним спокоєм. Наприклад, коли заголовки новинних стрічок кілька днів говорили про відставку Чалого і подальші подробиці, Меняйло навіть з якоюсь часткою меланхолійності і відстороненості прокоментував: «Я не знаю, чому він так вчинив».

Втім, суть спокою Меняйло очевидно полягає в тому, що він по-армійськи чітко усвідомлює: не дивлячись на всі випади Чалого, прибрати його з посади губернатора (рівно як і призначити) може лише президент РФ.

Чорна мітка «Загальноросійського фронту»

Сьогодні Севастополь планують відвідати представники «Загальноросійського народного фронту», – організації створеної і очолюваної особисто Володимиром Путіним. В основному вона займається написанням і внесенням до Держдуми законопроектів, а також моніторингом і критикою роботи регіональних чиновників. Офіційна мета візиту — обговорити з владою «процес інтеграції півострова з Росією». Неофіційна – «помирити місцеві еліти».

Принципова відмінність цієї спроби федерального центру заспокоїти Чалого і Меняйло від попередніх полягає в послужному списку самої організації.

У 2013 році активісти ОНФ повідомили Путіну, що губернатор Сахаліну Олександр Хорошавін витратив на свій імідж близько 700 млн руб. Також його розкритикували за держзакупівлю автомобілів, купівлю вертольота і витрати на ремонт резиденції. Навесні 2015 року в кабінеті губернатора пройшли обшуки, а самого його разом з підлеглими затримали і під конвоєм доставили в Москву. На даний момент екс-губернатор перебуває в СІЗО.

В кінці 2013 року ОНФ включив Челябінську область в список найбільш марнотратних регіонів країни. Через пару місяців Путін прийняв відставку губернатора області Михайла Юревича.

Восени 2014 року активісти ОНФ вирішили розібратися з тендерами на оренду дорогих авто для чиновників Тверської області. На початку березня цього року губернатор області Андрій Шевельов пішов у відставку за власним бажанням. Це тільки найяскравіші приклади результатів роботи ОНФ з місцевими елітами.

Вчора Олексій Чалий заявив, що активісти місцевого відділення ОНФ направили в центральний штаб організації документи, в яких нібито зібрані свідчення неефективної роботи уряду міста.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті