Фіксація зруйнованих внаслідок війни обʼєктів культури: КримSOS запускає проєкт у 6 областях України
24 / 10 / 202423 вересня стартував проєкт ГО КримSOS «Фіксація зруйнованих внаслідок війни об’єктів культури». Проєкт діятиме у Вінницькій, Волинській, Львівській, Тернопільській, Хмельницькій та Полтавській областях.
Головна мета ініціативи — збереження культурної спадщини, пошкодженої або зруйнованої внаслідок російської агресії. Результати проєкту планують інтегрувати до державних баз даних, щоби надалі використати їх для внутрішньої та міжнародної адвокації.
Наразі неможливо точно визначити, скільки об’єктів історичної та культурної спадщини знищено чи пошкоджено окупантами. По-перше, українські фахівці не мають доступу до тимчасово окупованих територій, а по-друге, російські війська продовжують фізичне знищення об’єктів культурної спадщини та культурної інфраструктури. Попри це, важливо й надалі фіксувати злочинні руйнування культурних об’єктів, спричинені російською агресією.
«Документування, висвітлення та поширення інформації про такі знищення необхідні для подальшого оновлення (часткового чи повного) об’єктів культури», — зазначають організатори.
Серед інших ключових цілей проєкту:
- документування пошкоджень культурної спадщини у 6 областях України;
- публікація інформації про пошкоджені культурні об’єкти;
- оцінка збитків від російських атак та інших воєнних злочинів;
- створення аналітичного звіту на основі зібраних доказів та його використання для внутрішньої та міжнародної адвокації проти порушень росією міжнародного гуманітарного права.
Проєкт триватиме до 23 травня 2025 року. Його бенефіціарами будуть жителі Вінницької, Волинської, Львівської, Полтавської, Тернопільської та Хмельницької областей, а також культурні інституції, донорські організації та міжнародні партнери КримSOS.
За даними Міністерства культури та стратегічної комунікації України, з початку повномасштабного вторгнення через агресію рф постраждали щонайменше 902 пам’ятки культурної спадщини (без урахування об’єктів культурної спадщини, що не мають охоронного статусу) та 1938 об’єктів культурної інфраструктури (зокрема заклади культури, підпорядковані МКІП та іншим ЦОВВ).
Раніше ГО КримSOS уже долучалася до фіксації руйнувань української культурної спадщини. До лютого 2022 року ми зафіксували 114 фактів незаконних археологічних розкопок та знищення пам’яток історичної спадщини в тимчасово окупованому Криму.
Ця новина представлена в рамках Програми сприяння громадської активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та адмініструється Pact в Україні. Зміст цієї новини є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів і не обов’язково відображає погляди USAID або уряду США.