Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Руйнують культурні пам'ятки – стирають історію Криму. Показали карту з 114 таких об'єктів

21 / 02 / 2022

В окупованому Криму зафіксували на онлайн-карті 114 фактів незаконних археологічних розкопок та знищення пам’яток історичної спадщини. А за широкомасштабне знищення чи присвоєння культурних об’єктів можна переслідувати винних у 84 країнах, що ратифікували Другий протокол Гаазької конвенції про захист культурних цінностей у разі збройного конфлікту. Таку думку висловив аналітик КримSOS Євгеній Ярошенко на прес-конференції в Українському кризовому медіа-центрі (УКМЦ).  

«Вже рівно вісім років відбувається привласнення кримських культурних об’єктів. Ви можете побачити їх в Ермітажі та інших музеях Росії. На Кримському півострові проводять незаконні археологічні розкопки. У тому числі важкою технікою, особливо під час будівництва траси “Таврида” – одного з найбільших мілітаристських авантюрних проєктів РФ, – розповідає Євгеній Ярошенко, аналітик КримSOS, – Україна вже почала роботу з Міжнародним Судом ООН для притягнення РФ до відповідальності за ці дії та з Міжнародним кримінальним судом для притягнення винних до індивідуальної кримінальної відповідальності».

Але звичайний працівник складу в музеї не може нести відповідальність за вивезення експонатів та інші правопорушення. Такі працівники заручники обставин, – вважає Денис Яшний , кандидат історичних наук, провідний науковий співробітник Національного заповідника “Києво-Печерська лавра”, член Експертної мережі Кримської платформи, координатор робочої групи. Він зазначив, що у Криму залишилось багато українських археологів, які продовжують вивчати історичні об’єкти і потрібно продумати механізм співпраці з ними.

«Вчені можуть спеціалізуватись на одній конкретній пам’яткі та досліджувати її 40 років. Якщо б вони виїхали на материкову Україну чи інші країні – їх знання були б не потрібні, – зазначає Денис Яшний, – Зовсім інша справа – приїжджі російські археологи, які зовсім не знають контекст та особливості Криму. Ми б втратили усі знахідки та наявні об’єкти без українських вчених, що залишились». 

Денис додав, що за вісім років РФ видала 990 дозволів на археологічні розкопки. І українські вчені в Криму теж змушені оформлювати такі документи. Адже за законодавством держави-окупанта археологи мають принаймні раз на три роки проводити розкопки, або їм заборонять такі роботі. 

«Усі факти незаконних розкопок, переміщень музейних артефактів, та руйнувань пам’яток ми нанесли на карту “Порушення проти культурних цінностей у Криму”. Зібрали факти по 114 об’єктам», – розповіла Ельміра Аблялімова-Чийгоз, культурологиня, екс-директорка Бахчисарайського історико-культурного заповідника, координаторка ГО “Кримський інститут стратегічних досліджень”, членкиня Експертної мережі Кримської платформи. 

Експерти впевнені, що ця карта стане початком документування злочинів проти культурної спадщини у Криму. А також допоможе українським державним установам краще зрозуміти проблему та притягнути винних до відповідальності. 

Поділитись

Вибір редакції

Ще Новини