Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Екологічний цинізм: в РФ порушили кримінальну справу про «екоцид» через перекриття Північно-Кримського каналу

25 / 08 / 2021

Слідчий комітет Росії порушив кримінальну справу за ст. 358 УК РФ (екоцид) через перекриття Північно-Кримського каналу Україною у 2014 році.

Про це повідомляє пресслужба СК РФ.

«Після входження Криму до складу РФ невстановлені особи, які перебувають на території України і які виступають проти возз’єднання Криму з Росією, в порушення положень Конвенції про заборону військового або будь-якого іншого ворожого використання засобів впливу на природне середовище, вирішили завдати шкоди економічній, соціальній та екологічній ситуації Кримського півострова шляхом перекриття Північно-кримського каналу», — йдеться у повідомленні СК РФ.

Російські слідчі стверджують, що перекриття каналу призвело до виснаження сільськогосподарських земель, зміни екосистем затоки Сиваш, а також стану популяцій тваринного світу.

«За останні шість років солоність Сиваша виросла втричі. Популяції практично всіх розглянутих видів тваринного світу, в тому числі занесених до Червоної книги Росії та Червоної книги Міжнародного союзу охорони природи і природних ресурсів, скоротилися, частину з них можна вважати зниклими. Водно-болотні угіддя міжнародного значення Центральний Сиваш і Східний Сиваш втрачають своє природоохоронне значення», — йдеться в повідомленні.

За словами аналітика КримSOS Євгенія Ярошенка, порушення країною-окупантом кримінальної справи про «екоцид» є дивним і цинічним кроком.

Він нагадав, що саме 7-річна окупація Криму Росією призвела до катастрофічних наслідків для екології півострова.

«Масове незаконне будівництво (зокрема на природоохоронних територіях), постійні військові навчання (зокрема на території Опукського заповідника), незаконні стихійні звалища, забруднення водойм та повітря знищують унікальну природу Криму. Особливу шкоду довкіллю Криму завдають Керченський міст і траса “Таврида”. Для їхнього будівництва окупанти вирубали багато кримського лісу, навіть знищили невеликі гори, аби видобувати камінь. Через перекриття Керченської протоки мостом, під загрозою зникнення опинилися декілька видів дельфінів, які мігрують в Азовське море. Для будівництва “Тавриди” використовували пісок з токсичними відходами! До речі, трасу окупанти планують продовжити до Севастополя. Для цього вони хочуть знищити ще близько 8 тис. дерев», — сказав аналітик КримSOS. 

Євгеній Ярошенко

Євгеній Ярошенко зазначає, що все, у чому СК РФ звинувачує «невстановлених осіб, які перебувають на території України» — це результат не перекриття Північно-Кримського каналу, а політики РФ. Аналітик КримSOS рекомендує російським слідчим відкрити кримінальні справи за нераціональне використання водних ресурсів Криму перш за все на окупаційну владу. За його словами саме її рішення і призвели до катастрофічної нестачі води в Криму.

«Перші 4 роки окупації населення Криму серйозно не відчувало нестачу питної води. Однак швидкі темпи експлуатації підземних прісних вод російською владою призвели до того, що навіть ті місця, де було достатньо розвіданих водних резерів, почали відчувати дефіцит. Куди окупанти дівали цю воду? Ну, наприклад, в Крим Росія незаконно завезла сотні тисяч своїх громадян. Вони теж хочуть пити. Також РФ розмістила величезну кількість своїх військ на півострові. Їм треба величезна кількість прісної води, причому навіть не питної, а технічної. У них багато танків і їх миють не морською водою. А тут ще і аномальна спека і посуха. Тому у 2020 році  довелося чимало населених пунктів Криму переключити на водопостачання за графіком», — сказав Євгеній Ярошенко.

Він також наголосив, що в Криму вистачало власних водних ресурсів на забезпечення потреб 2-мільйонного населення АРК і м. Севастополя і без Північно-Кримського каналу.

Також аналітик називає смішним звинувачення СК РФ у порушенні положень Конвенції про заборону використання засобів впливу на природне середовище. Учасники цієї конвенції, каже Євгеній Ярошенко, зобов’язуються не вдаватися до ворожого використання засобів впливу на природне середовище в якості способу заподіяння шкоди будь-якій іншій державі-учасниці.

«Якби Україна перекрила, приміром, Сіверський Донець, який протікає територіями РФ і України, то можна було би застосувати цю Конвенцію. Але Північно-Кримський канал знаходиться повністю на території України і його перекриття ніяк не впливає на довкілля Росії», — сказав Євгеній Ярошенко.

Загалом, аналітик КримSOS назвав цю кримінальну справу цинічною та безперспективною.

«Цього липня РФ вперше в історії подала міждержавну скаргу проти України до ЄСПЛ. У ній РФ звинуватила Україну у порушеннях прав людини за 10 епізодами, в тому числі через перекриття Північно-Кримського каналу. Однак шанси на те, що ЄСПЛ винесе рішення на користь РФ у “водній” частині, невисокі. По-перше, у січні 2021 р. ЄСПЛ вже визнав прийнятною міждержавну скаргу України проти РФ щодо подій в Криму, вказавши, що РФ здійснює ефективний контроль над Кримським півостровом з 27 лютого 2014 р. Це означає, що РФ несе основну відповідальність за дотримання прав людини в Криму починаючи з цієї дати. По-друге, раніше ЄСПЛ відмовив розглядати скаргу Красноперекопського рибкомбінату щодо перекриття каналу. Це може слугувати як прецедент для майбутніх рішень щодо “водних” позовів проти України» , — нагадав Євгеній Ярошенко.

Нагадуємо, що українська влада неодноразово заявляла, що Україна не постачатиме воду в Крим до його повної деокупації Росією і що згідно із міжнародним правом, відповідальність за всі гуманітарні потреби півострова несе держава-окупант.

Детальніше про те, як Росія нищить природне середовище Криму ви можете дізнатися з нашого дослідження «Довкілля Криму:зміни і втрати за час окупації» (у двох частинах):

Вибір редакції

Ще Новини