Дипломатична війна: чому європейські депутати хочуть в Крим?
4 / 08 / 2015В кінці липня Крим відвідала делегація із десяти французьких депутатів. Політики прилетіли до Криму за власною ініціативою, хоча ще на стадії підготовки поїздки отримали попередження від МЗС своєї країни, що такий візит вважатиметься порушенням міжнародного права. З української сторони теж послідувала негайна реакція — Служба безпеки заборонила політикам в’їзд на територію України, згодом Генеральна прокуратура порушила кримінальну справу за фактом візиту депутатів в окупований Крим.
В Росії візит французької делегації сприйняли як “налагодження діалогу”: після Криму депутати відправились у Москву на зустріч із головою Державної думи Федеральних зборів Росії Сергієм Наришкіним. Самі депутати, як слідувало з їх заяв, залишились задоволені візитом в окупований півострів.
На цьому історія візиту французьких політиків у Крим мала би закінчитись. Однак згодом стало відомо, що аналогічну поїздку готує група італійських депутатів. Слідом за ними про намір відвідати Крим заявив доповідач Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ), швейцарський політик Гросс. Аналогічну заяву зробив один із лідерів угорської партії “Йоббік”. Днями також стало відомо, що окупований півострів можуть відвідати німецькі депутати, хоча згодом вони спростували цю інформацію.
Експерт Міжнародного центру перспективних досліджень, колишній речник МЗС України Василь Філіпчук зазначає, що небачений досі інтерес європейських парламентарів до анексованого Криму слід розглядати в першу чергу в контексті роботи дипломатичних служб України та Росії.
“Це свідчення активної роботи російської дипломатії та лобістських структур у відповідних країнах. З іншого боку можна робити висновки щодо роботи українського МЗС і наших посольств. Ці візити є свідченням низької якості їх роботи та рівня провалу української дипломатії і зовнішньої політики”, – переконаний експерт.
У свою чергу експерт-міжнародник Микола Капітоненко вважає, що роботу українських посольств не можна назвати провальною в цьому плані. “У Франції у нас один із найбільш кваліфікованих послів і робота посольства там на високому рівні, однак вони не можуть впливати на рішення тамтешніх депутатів, можливості посольства в цьому плані обмежені”, – зазначив він.
Разом з тим експерти наголошують, що з міжнародно-правової точки зору візити такого роду не мають жодного значення. “Як у Києві так і в Москві розуміють, що візити цих депутатів не мають відношення до офіційної позиції країн Європи. Сьогодні тільки маргінальний політик може дозволити собі відвідати Крим”, – пояснює Капітоненко.
Нагадаємо, від Франції, Крим відвідала делегація із десяти депутатів, вісім з яких є членами партії “Республіканці” екс-президента Ніколя Саркозі. Останній як відомо неодноразово висловлював свою підтримку політиці Володимира Путіна щодо України.
У випадку із Італією, відомо, що в Крим планують поїхати члени “руху п’яти зірок”, – партії, яка декларує антиєвропейську та антиамериканську позицію. Що стосується лідера угорської партії “Йоббік” та німецького політика, члена партії “Ліві” Олександра Ноя, то вони достатньо відомі своєю активною проросійською позицією.
Екс-міністр закордонних справ України Володимир Огризко пояснює, що Москва використовуючи політичні сили такого гатунку, намагається вплинути на загальну позицію ЄС, що Криму. “Росія прекрасно розуміє, що поки що на офіційному рівні розколоти Евросоюз та НАТО не вдається. Тому акцент буде робитися, судячи з усього на таких маргінальних представників парламентів чи то громадських структур, які сидять на прямій, або не прямій фінансовій голці Кремля. Що у свою чергу викликає інформаційні збурення, які ми спостерігаємо”, – пояснює дипломат.
Однак, слід враховувати, що за останні кілька років політичний ландшафт Євросоюзу на фоні економічної кризи та провалу політики євроінтеграції значно змінився. У ряді країн Європи все більшу популярність здобувають політичні сили на-кшталт вищезгаданих. Про це свідчать як останні вибори до Європарламенту, так і внутрішні вибори в окремих країнах ЄС. Тому не виключено, що Росія використовує відповідну стратегію як перспективу на майбутнє.
Про це, зокрема, в коментарі для газети “Комерсант” розповів експерт Московського центру Карнегі Олександр Баунов. “Російська дипломатія в цьому сенсі веде роботу за принципом “час лікує” та “вода камінь точить”. Ми і рік тому, і зараз, і через два роки будемо говорити приблизно те ж саме”, – зазначив експерт.
Позиція Києва, у будь-якому випадку має бути чіткою і безкомпромісною, переконаний Володимир Огризко: “Тут дуже серйозно має попрацювати наша влада і чітко показати цим депутатам, що реакція має бути жорсткою та однозначною. Те що зараз заборонили таким особам в’їзд є абсолютно правильним”, – говорить він.