Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Десять днів невідомості

7 / 06 / 2016

У Криму вже десятий день не можуть знайти викраденого члена виконавчої ради Всесвітнього конгресу кримських татар, екс-депутата Бахчисарайської райради та члена регіонального меджлісу Ервіна Ібрагімова.  

Новини про репресії, обшуки і зникнення в Криму з’являються доволі часто. Але випадок з Ібрагімовим все ж вибивається із загального ряду. По-перше, непрямі моменти зникнення вказують на те, що в ньому були замішані місцеві силовики. По-друге, причиною уваги до Ібрагімова явно стала його активна політична діяльність. Фактично, це зникнення може ознаменувати собою новий етап репресій в окупованому Криму, коли силовики вдаються до насильства не дотримуючись навіть формальних ознак правосуддя. 

 

Подробиці зникнення та пошуку 

Ервін Ібрагімов був викрадений 24 травня 2016 року близько 23 години. Камери зовнішнього спостереження зафіксували, як кілька невідомих осіб зупинили Ібрагімова і намагалися посадити в мікроавтобус, він спробував втекти, але його зловили і закинули в машину. Після цього машина виїхала в бік Бахчисарайського водосховища через лісосмугу. 

Є інформація, що Ервіна викрадали люди в формі співробітників ДПС: останній дзвінок від Ібрагімова додому (приблизно о 23:00) був з питанням «Де документи від машини?». Про це повідомив глава ЦВК Курултаю Заїр Смедляєв на своїй сторінці в facebook. Після цього Ібрагімов на зв’язок не виходив.  

«Його машина стоїть відкрита перед під’їздом будинку, де він живе. Вранці повинні були їхати в Судак, але до місця зустрічі він не прийшов», – повідомила користувачка facebook Айше Умерова з посиланням на батьків Ібрагімова. 

Сам Ервін Ібрагімов 17 травня розповідав друзям, що за ним стежили невідомі на машині «Skoda Octavia» А6 номер 350, 36-й регіон: стежили біля будинку, а потім їздили за його машиною. Однак, в наступні дні він подібного стеження не помічав. Про це розказав заступник голови Меджлісу Наріман Джелял. 

Крім того, група «Кримська солідарність» із посиланням на Заіра Смедляєва повідомила про ще одну деталь, про яку говорив сам Ібрагімов. Орієнтовно за місяць до викрадення, а саме тоді, коли Ервін Ібрагімов приїхав до Сімферополя на суд Ахтема Чийгоза, батькам подзвонили невідомі і повідомили, що нібито бачили, як заарештовували Ервіна.  

Вже наступного дня після зникнення сина батько Ервіна Умер Ібрагімов звернувся до поліції Бахчисарая, а також написав заяву на ім’я російського прокурора Криму Наталії Поклонської з проханням організувати пошук зниклого сина та залучити для цього наявні відеоматеріали, які фіксують факт викрадення.  

ПІсля цього місцева поліція оглянула автомобіль, квартиру і особисті речі зниклого, поговорила з родичами Ервіна Ібрагімова. 

Але в ФСБ, коли родичі Ібрагімова хотіли подати туди заяву, їх ніхто слухати не став, як і дивитися відео із записом з інциденту. 

У зв’язку із сумнівом у тому, що силовики будуть сумлінно розслідувати справу,  27 травня перед будівлею управління МВС Бахчисарая зібралися кілька десятків кримських татар, які вимагали знайти Ервіна Ібрагімова. Родичі Ібрагімова оголосили про винагороду в 1 мільйон рублів за його повернення. Близькі та друзі Ервіна, як і активісти, докладають власні зусилля для його пошуків, які, на жаль, поки успіхом не увінчалися. 

Єдине, що було знайдене – це паспорт, водійське посвідчення і трудова книжка викраденого. 

На них через тиждень після викрадення випадково натрапив біля бару «Арпат» в Бахчисараї місцевий житель, який відніс документи до відділення поліції.  

 

Чому викрадення має політичний мотив 

Ервін Ібрагімов кримський татарин, мешканець міста Бахчисарай, член Світового конгресу кримських татар. Раніше Ібрагімов обирався депутатом Бахчисарайської райради, а згодом очолив місцевий меджліс після складання повноважень колишнього голови. 

Ще в серпні 2014 році фракція «Курултай-Рух» Бахчисарайської райради, до якої належав Ервін Ібрагімов, прийняла рішення не брати участь у сесії, поки не буде кворуму, «у зв’язку з дискримінаційною політикою, яку проводить мер щодо кримських татар».  Як приклад дискримінаційної політики депутат Ібрагімов у коментарях місцевим ЗМІ назвав те, що мер судиться за будівлю, в якій розташовується Бахчисарайський регіональний меджліс. 

Крім того, депутати фракції «Курултай-Рух» були відсутні на знак протесту проти відставки голови Бахчисарайської районної держадміністрації Ільмі Умерова. Нагадаємо, що 19 серпня Умеров склав повноваження голови РДА, у зв’язку з «неможливістю продовжувати роботу в умовах, що змінилися». 

Натомість мер Бахчисарая Костянтин Рубаненко звинуватив фракцію «Курултай-Рух» у тому, що вони начебто зірвали сесію, пригрозивши викликати ФСБ, якщо ситуація повториться. Але насправді ж загальна кількість депутатів міськради – 46 осіб, а фракція «Курултай-Рух» міськради складається з 10 чоловік, тому зірвати сесію їхня відсутність навіть у повному складі не могла.  

Ервін Ібрагімов до дня свого викрадення брав активну участь у боротьбі за права кримськотатарського народу. Двадцять п’ятого травня (це наступний день після його викрадення), він планував поїхати в місто Судак на судовий розгляд у справі групи кримських татар, яких заарештували за розпорядженням російської влади Криму за проведення 18 травня «несанкціонованого» мітингу в честь дня пам’яті жертв депортації кримських татар. 

До того Ібрагімов відвідував й інші судові засідання по справах інших кримських татар, яких судили за політичними мотивами. Тому перший заступник голови Меджлісу Наріман Джелял у коментарі «Громадському радіо» зазначив, що не виключає політичного підґрунтя у викраденні. 

«У нас немає інформації, щоб Ервін був замішаний в якихось справах, щоб могло відбуватися щось, пов’язане з комерцією, з незаконною діяльністю. Ервін Ібрагімов відомий, як активний член Бахчисарайського регіонального меджлісу, член виконавчої ради Світового конгресу кримських татар. В принципі, не переховувався і свою позицію з приводу того, що відбувається, висловлював», – додав Джелял. 

Голова ЦВК Курултаю кримськотатарського народу Заір Смєдляєв впевнений, що викрадення Ервіна Ібрагімова є спробою вплинути на роботу Всесвітнього конгресу кримських татар.  

«Викрадення Ервіна Ібрагімова, крім чергової акції залякування кримських татар, також є і спробою вплинути на роботу Всесвітнього конгресу кримських татар. Ібрагімов є одним з членів Координаційної Ради Всесвітнього конгресу кримських татар, що представляє Крим… Без його участі в районі (Бахчисарайському, депутатом ради якого він був – ред.) практично не проводився жоден захід. Він так само активно брав участь і у всіх загальнокримських заходах», – розповів Смєдляєв QirimInfo. 

На викрадення члену Світового конгресу кримських татар відреагував і Меджліс. Викрадення Ервіна Ібрагімова скоєно з метою подальшого залякування і приборкання кримськотатарського народу, створення психологічного тиску на всіх жителів півострова, – йдеться в офіційній заяві Меджліса кримськотатарського народу. У заяві Меджліс також закликав ЄС, Раду Європи, інші міжнародні організації, уряди держав-членів ООН до деокупації Криму реагувати на кожен скоєний на півострові окупаційною владою злочин: жоден із більш ніж двох десятків випадків насильницького викрадення кримських татар не був належним чином розслідуваний. 

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті