Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Держплан vs кримчани: окупанти не бачать проблеми в отруйних викидах нафтобази в Леніно

10 / 10 / 2019

Підприємство простоювало близько 10 років. У 2014 році, окупаційна влада передала нафтобазу в приватні руки, а саме, російському не публічному бізнесменові Андрію Хорошилову, главі компанії ТОВ «БК-Термінал». Саме цій фірмі належить тепер нафтобаза. Хорошилов на той час керував ще п’ятьма фірмами і ще в 13-ти виступав як співзасновник. Здебільшого всі об’єкти бізнесу Хорошилова базуються в Москві і Московській області. У 2016 році почалися перші приймання на зберігання нафтопродуктів, модернізація виробництва та будівництво зливо-наливної естакади. Введення в експлуатацію цієї конструкції і стало коренем проблеми, бо конструкція отруює повітря в селищі. Обсяг перевалки нафтопродуктів виріс, разом з тим збільшилась і кількість парів бітуму і нафти, що потрапляють в навколишнє середовище. Все це мотивувалося тим, що компанія «БК-Термінал» веде прямі постачання ПММ (паливно-мастильні матеріали, – ред.) для техніки, що працює на трасі Таврида. Сам Хорошилов проблеми в роботі підприємства не бачить. У розмові з журналістами стверджує, що в Леніно був, і йому там «свіжо і добре».
Тільки ось жителі селища з ним не погодяться. Місцевих в прямому сенсі слова труять. Люди скаржаться на постійні головні болі, гіркоту в роті, загострення алергії, утруднення дихання, болі в животі, отруєння. У безпосередній близькості до нафтобази стоїть неприємний запах бітуму, сірководню і мазуту, на вікнах будинків утворюється дивний наліт, що важко змивається.

Спочатку нафтосховище було побудоване з порушеннями. Так, якщо раніше санітарна зона об’єкта становила радіус в 100 метрів, то за новим генпланом селища міського типу Леніне від 2019 року – це вже 500 метрів. При цьому, житлові будинки розташовані в радіусі 110 метрів, хлібоприймальний пункт – в 50 метрах, лікарня в 250 метрах, залізничний вокзал – 400 метрів. По суті, небезпечне виробництво розташоване в центрі селища. У зоні ризику знаходяться більш як 1000 чоловік. Місцеві жителі спочатку звернулися до депутата Держдуми Костянтина Бахарєва. Той, у свою чергу, провів зустріч з Хорошиловим, але конкретних результатів вона не принесла.

«Необхідно вирішити екологічну проблему без шкоди для виробництва, тому, що це виробництво потрібне і безпосередньо пов’язане з реалізацією федеральної цільової програми», – так прокоментував журналістам «народний обранець» ситуацію, що склалася. Виходить, що під загрозу реалізацію державних планів поставити не можна, а життя людей можна. Ну що ж, цілком в дусі окупаційної влади. До речі, жителі селища записали навіть відеозвернення до так званого очільника Криму Сергія Аксьонова, де описали суть проблеми і попросили розібратися з екологічним лихом і провести службове розслідування стосовно колишнього і нинішнього голів селища міського типу Леніно.

Співробітники окупаційного міністерства екології Криму рапортують – по вимірах все в межах норми. Але важливо відзначити, що ті самі виміри проводилися не в момент перекидання нафтопродуктів по зливо-наливній естакаді. Аргументують так звані чиновники це просто – чисельність працівників не дозволяє чергувати біля підприємства, в очікуванні перекачування нафтопродуктів. Відповідно, об’єктивність таких вимірів під дуже великим питанням. Хоча, так званий державний інспектор екологічного нагляду окупованого Криму Сергій Сех зізнався в розмові з кореспондентом сайту «Антифашист», що їдкий запах в Леніно теж відчував, але при цьому переклав відповідальність на Росспоживнагляд.
«Пташки літають, комахи літають, собачки бігають, кішечки теж, травичка росте. А те, що люди помирають і труяться – це Росспоживнагляд. Ви трохи не туди пишете », – повідомив Сех.

Поки окупаційна влада, депутати, місцеві чиновники перекладають відповідальність один на одного, на сторону жителів селища став медперсонал поліклініки та центральної районної лікарні. Лікарі констатують зростання кількості онкологічних захворювань серед дітей і дорослих. Медики також заявили, що за останні два роки в рази частіше почали спостерігати онкологію у молоді. Вони так само звернули увагу, що через запах гару і нафтопродуктів, їм доводиться тримати вікна закритими.
«Я можу чітко сказати, що погіршився загальний стан жителів селища. У дітей погіршився апетит, пам’ять, знизилася фізична активність », – розповіла дитячий лікар лікарні Ірина Макарова. – Ми збираємося їхати. Я багатодітна мати. Я приїхала з іншого регіону, щоб діти жили біля моря, фрукти їли і дихали свіжим повітрям. А виходить, що вони приїхали дихати гаром від бітуму”.
Однак після того, як інформація про шкідливе виробництво отримала розголос, окупаційна влада вирішила продемонструвати стурбованість – організували зустріч громадськості та активістів з де-факто виконувачем обов’язків віце-прем’єра Криму Павлом Корольовим, представниками прокуратури, Росспоживнагляду і міністерства екології. На зборах з’ясувалося, що місцева влада схвалили роботу нафтобази, не провівши при цьому передбачені законом громадські слухання. Крім того, де-факто виконувач обов’язків віце-прем’єра Корольов визнав претензії жителів Леніно цілком обґрунтованими.
«Упевнений, завдання буде виконано і нафтобаза увійде в технологічний і екологічний режим, однак цим заходи не будуть вичерпуватися, тому що перспективи розвитку цього підприємства неможливі без надання інших територій», – підсумував він.
В результаті місцевим пообіцяли, що на початку жовтня окупаційна влада приступить до створення міжвідомчої комісії при де-факто уряді. Свою перевірку провела і так звана Прокуратура. З’ясувалося, що діяльність нафтобази підпадає під третій клас небезпеки. Для здійснення такої діяльності необхідна спеціальна ліцензія, крім того зафіксовані порушення пожежної безпеки. Спираючись на ці дані, прокуратура ініціювала порушення адміністративної справи щодо «БК-Термінал». Зараз вона знаходиться на розгляді так званого міжвідомчого управління федеральної служби з екологічного, технологічного і атомного нагляду у Республіці Крим і Севастополі.
Однак жителі селища відносяться до цієї затії частково зі скепсисом. На їхню думку, єдиний шлях вирішення проблеми – перенесення нафтобази далі від селища, але окупаційна влада, швидше за все, на це не піде. Адже цей процес досить витратний, та й реалізація федеральної цільової програми та будівництво траси Таврида в пріоритеті ніж життя тисячі людей.

 

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті