Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Спеціальний показ документального фільму «Самоповернення в Крим» та дискусія про корінні народи в Україні

2 / 08 / 2021

9 серпня, до Міжнародного дня корінних народів у Маріїнському парку в Києві відбудеться показ документального фільму з циклу «НАШІ 30» про повернення кримських татар з депортації на півострів — «Самоповернення в Крим».

Міжнародний день корінних народів світу — це щорічний день солідарності з корінними народами, що відзначають у серпні. У 2021 р. цей день в Україні особливий тим, що саме цього року, 23 липня набув чинності закон «Про корінні народи України», згідно з яким кримські татари, кримчаки та караїми – мешканці окупованого півострову – отримали офіційного статусу корінних народів.

З цієї нагоди Лабораторія журналістики суспільного інтересу, команда КримSOS та Меджліс кримськотатарського народу запрошують на дискусію та показ документального фільму «Самоповернення в Крим» Наталки Гуменюк та Анни Цигими. 

На зламі 1980-х та 1990-х кримські татари масово поверталися в тоді ще радянський Крим, де стикалися з протидією з боку і місцевої влади, і населення, нацькованого пропагандою. Кримським татарам доводилося постійно «проводити уроки історії» та пояснювати місцевим, що вони також мають право вважати Крим своєю єдиною батьківщиною. У фільмі зібрані історії «самоповернення» різних кримськотатарських родин, які починали нове життя в однаково важких умовах: без права на житло та землю, гідну роботу за освітою, майже без підтримки місцевого населення і з шаленим опором ще радянської бюрократії. Серед героїв фільму ветерани кримськотатарського руху Ульвіє Аблаєва, Ільвер Аметов, режисер Ахтем Сеітаблаєв, а також переселенці Ерфан Кудусов, Ескендер Буджуров, Ельміра Катакі, Сєіт-Яг’я Казаков, Ларане Хейбуллаєва. 

Показ стрічки о 21:00 на літній сцені Міського саду Києва (сцена «Мушля»).

Напередодні показу відбудеться дискусійний майданчик «Статус корінний: що означає закон “Про корінні народи” для повернення Криму в Україну». Розмову буде присвячено тому, як працюватиме новий закон всередині країни, його значення для зусиль держави з повернення Криму у міжнародний площині, та нову норму у міжетнічних відносинах в Україн.

У дискусії візьмуть участь: 

  • Мустафа Джемілєв — національний лідер кримськотатарського народу
  • Рефат Чубаров — голова Меджлісу кримськотатарського народу
  • Наталя Гуменюк — директорка Лабораторії журналістики суспільного інтересу
  • Таміла Ташева — заступниця Постійного Представника Президента України в АРК
  • Ахтем Сеітаблаєв — мистецький діяч, режисер, герой фільму
  • Лєране Хайбулаєва — громадська діячки, героїня фільму

Модеруватиме подію головна редакторка видання «Українська правда» Севгіль Мусаєва.

Дата заходу: 9 серпня 2021 року

Час заходу: 19:30

Місце: літня сцена Міського саду Києва (сцена «Мушля»)

Поділитись

Вибір редакції

Ще Анонси