Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Дайте можливість випускникам з ТОТ працювати в Україні – КримSOS

9 / 02 / 2022

9 лютого коаліція правозахисних організацій спільно з КримSOS підтримали ініціативу атестації дипломів, виданих на тимчасово окупованих територіях (ТОТ). Таке нововведення запропонувала міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук. Цю тему зараз активно обговорюють правозахисники, освітяни та держпосадовці – дуже багато незгодних.    

«У 2021 році з окупованого Криму до ВНЗ на материковій Україні вступило на 18% менше людей, ніж у 2020 році. Не усі мають гроші, час та підтримку близьких, аби їхати навчатись, навіть якщо їх зараховують по спрощеній системі. Саме тому вдосконалення механізму атестації дипломів, що видали на непідконтрольній території – може повернути спеціалістів до України. Це не визнання цих документів, мова про підтвердження знань», – зазначає Анастасія Калініна, юристка КримSOS. 

Далі – тези найбільш поширених аргументів, що наводять противники атестації дипломів. А також  їх спростування, що наводять активісти. 

  1. Атестація дипломів з ТОТ зменшить привабливість переміщених ВНЗ? 

На жаль, статистика вже говорить про зменшення вступників з окупованих територій. З 10,5 тис кримських школярів до українських ВНЗ вступають 337. У кожного є свої мотиви та обставини, що  змушують більшість залишитись вдома та йти за освітою до докупаційних установ. 

«Вже майже 9 рік збройного конфлікту, і теза про зменшення привабливості переміщених вишів вже не є такою сильною. Побоювання переміщених ВНЗ зрозумілі – бо вони отримують з бюджету гроші за студентів-переселенців», – вважає Анастасія. 

  1. Це стане каналом для прибуття в Україну людей із “ворожою ідеологією”, що виросли в парадигмі ненависті до всього українського? 

Аби підтвердити диплом, ніхто не поїде заради цього до ворожої країни. Простіше з російськими дипломами поїхати працювати до РФ чи залишитись на окупованих територіях.

«Якщо держава створює перешкоди у реалізації своїх прав для мешканців ТОТ – це дискримінація за місцем проживання. Це реальні фактори, що можуть змусити мешканців ТОТ дивитись в бік роботи на окупантів», – вважає Анастасія .

  1. Це несе безпекові загрози, зокрема, появу диверсантів? 

Боротись зі злочинністю – завдання правоохоронних органів. Там працюють спеціалісти та є усі необхідні інструменти. Але ніхто не буде забороняти якісь речі тільки тому, що є загроза скоєння злочину. 

«Для підготовки чи вчинення злочинів людина не обов’язково повинна проживати на окупованих територіях чи бути звідти родом. Не можна обмежувати в правах інших громадян через припущення, що хтось може мати злочинний намір. Якщо так міркувати, то усі, хто їде з окупованих територій – пряма загроза безпеці? Тоді Україні треба закрити всі КПВВ і заборонити в’їзд громадян на вільну територію України. Це не лише порушення конституційного права на свободу пересування, але і слідування політиці РФ, спрямованої на відчуження окупованих територій від України разом з громадянами, які там проживають», – зауважує Анастасія.  

  1. Визнання освітніх кваліфікацій означає визнання документів про освіту, виданих де-факто владою? А це призведе до визнання законності органів, які видали ці документи, і власне всієї структури “влади”?

Активісти зазначають, що предметом підтвердження і перевірки є не диплом, а знання людини. Підтвердження знань здійснюється відповідно до законодавства України і українських освітніх стандартів. 

«Це нелегка процедура, що займає від п’яти місяців до року. Людині потрібно буде складати іспити та доводити свої знання, а не просто поставити печатку на папірці», – розповідає Анастасія  

Поділитись

Вибір редакції

Ще Новини