Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Аналітики КримСОС взяли участь у III Додатковій зустрічі ОБСЄ з людського виміру

11 / 11 / 2020

Тема зустрічі: «Свобода віросповідання і переконань: роль цифрових технологій і акторів громадянського суспільства в просуванні цього права людини для всіх».

Під час заходу представники КримСOС представили звіти про релігійні утиски в окупованому Криму.

Під час засідання 9 листопада Анастасія Донець говорила про зростаючу хвилю репресій проти «Свідків Єгови» в окупованому Криму. Ця релігійна організація в 2017 році була визнана російською владою «екстремістською», її діяльність в РФ і Криму була заборонена, а її члени переслідуються за «незаконну місіонерську діяльність» через проведення групових богослужінь.

Анастасія Донець нагадала, що Росія — єдина країна в світі, яка вважає релігійні організації «Свідків Єгови» екстремістськими. Це суперечить базовим нормам прав людини, які захищають свободу релігії, і міжнародного гуманітарного права, що забороняє Росії поширювати своє кримінальне законодавство на окуповану територію.

За три роки, що минули з моменту заборони організації, російська окупаційна влада в Криму перейшли від штрафів за «незаконну місіонерську діяльність» до кримінального переслідування і ув’язнення. На даний момент мінімум 9 «Свідків Єгови» в Криму піддаються кримінальному переслідуванню.

У 2020 році двоє кримських свідків Єгови, Артем Герасимов і Сергій Філатов, були засуджені до 6 років позбавлення волі. Спочатку Артема Герасимова оштрафували, але після того, як прокурор оскаржив це рішення суду, покарання було замінено на позбавлення волі. Ці двоє чоловіків були покарані за те, що проводили релігійні збори у себе вдома і виголошували релігійні промови.

У 2020 році в будинках «Свідків Єгови» Криму було проведено як мінімум 13 обшуків.

У травні 2020 року російські силовики обшукали будинок Артема Шаблія. На нього наділи наручники і три години тримали напівроздягненим на холоді. Його 4-річний син порізав ноги об уламки вікон, які російські силовики розбили, увірвавшись в будинок. Артема Шаблія не взяли під варту. Але, як і іншим обвинуваченим, йому загрожує до 10 років в’язниці за його релігійні переконання.

«Ми рішуче засуджуємо репресії з боку Росії щодо “Свідків Єгови” і вимагаємо від Росії привести в порядок своє кримінальне законодавство і припинити переслідування людей за мирне сповідування релігії. Ми вимагаємо, щоб Росія негайно звільнила Артема Герасимова, Сергія Філатова, Євгенія Жукова, Володимира Сакаду, Ігоря Шмідта, Володимира Маладику і зняла кримінальні обвинувачення з них, а також трьох інших “Свідків Єгови”», — заявила Анастасія Донець.

Аналітик КримСОС Євгеній Ярошенко під час свого виступу 10 листопада говорив про взаємозв’язок між громадянською активністю і релігійними свободами в окупованому Криму.

За його словами, в умовах фактичного викорінення російською владою залишків громадянського суспільства на півострові, саме релігійні діячі взяли на себе роль громадскьких активістів, які надають підтримку політичним в’язням в окупованому Криму. Яскравим таким прикладом, як сказав Євгеній Ярошенко, є діяльність Кримської єпархії Православної церкви України (ПЦУ).

Аналітик КримСОС нагадав, що Кримська єпархія ПЦУ і її глава митрополит Климент з початку російської окупації намагається врятувати від захоплення собор в Сімферополі і від руйнування храм в Євпаторії

«Захоплення або знищення майна, невиправданий військовою необхідністю, він є військовим злочином відповідно до Четвертої Женевської конвенції і Римського статуту Міжнародного кримінального суду. Кримська єпархія робила все можливе в кримських і російських судах для захисту релігійних прав українців в Криму і тепер покладає надію на ЄСПЛ для встановлення істини в останній інстанції», — сказав Євгеній Ярошенко.

Він нагадав, що ПЦУ надавала моральну і духовну підтримку українським політв’язням: Володимиру Балуху, Олегу Сенцову і Євгену Панову.

Родичі ув’язнених громадян України постійно звертаються до митрополита Климента з проханням відвідати їх, проте російська влада весь час відмовляє Клименту в побаченні, що порушує ст. 76 Четвертої Женевської конвенції, ст. 27 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, а також російське законодавство.

«Підбиваючи підсумки, ситуація в Криму показує, наскільки вразливими є релігійні групи за тотальної зачистки інструментів громадянського суспільства. У зв’язку з цим хотів би закликати держави-члени ОБСЄ розглянути допуск міжнародних правозахисних місій в окупований Крим для об’єктивного моніторингу стану релігійних груп і їх цивільні організацій, зокрема СММ ОБСЄ і ММ ООН з прав людини в Україні»,  —сказав Євгеній Ярошенко.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Новини