Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Алуштинська «справа Хізб ут-Тахрір»: продовження арешту, заборона говорити рідною мовою і проблеми зі здоров'ям

9 / 04 / 2021

Про це QirimInfo повідомили адвокати Айдер Азаматов, Рефат Юнус та Сіяр Паніч.

Попередній термін ув’язнення закінчувався 15 квітня.

За словами адвокатів, держобвинувачення мотивувало продовження утримання в СІЗО кримчанам «тяжкістю інкримінованого злочину та небезпекою того, що вони сховаються від суду».

«Ми заперечували і наші підзахисні заперечували. Ми вказали, на те, що, у Кантімірова наприклад, — четверо малолітніх дітей, дружина не працює, стійкі соціальні зв’язки в Криму і він далі готовий брати участь в процесі, тільки не перебуваючи в СІЗО, а, наприклад, під домашнім арештом. І ми гарантуємо явку наших підзахисних і участь в процесі», — сказав Айдер Азаматов.

Також, за словами адвоката, суд не дозволив політв’язням Ельдару Кантімірову та Руслану Месутову виступати в суді кримськотатарською мовою відповідно до ст. 47 кримінально-процесуального кодексу РФ.

«Коли Месутов почав говорити рідною мовою, суд перервав його, сказав йому, що Месутов таким чином не бажає говорити. Але це було не так, він хотів говорити на рідній мові. Така ж ситуація була з Кантіміровим. Він сказав, що готовий висловитися, але своєю рідною мовою, оскільки він її краще знає. Російською мовою він не володіє в достатньому обсязі, щоб брати участь в процесі. Однак суд також постановив позбавити його можливості висловитися», — сказав Айдер Азаматов.

Як розповіла у коментарі «Кримській солідарності» сестра Руслана Месутова Суваде, яка бачилася на засіданні з братом, він знаходиться в поганому фізичному стані, зокрема у нього випадають зуби.

«На нього без сліз не глянути. Він дуже схуд, змучений, блідий. Він звертався до лікарів СІЗО, йому виписали “серцеві” таблетки, які ми йому постійно надсилаємо. У нього сильний кашель, болі в спині, у нього взагалі зубів не залишилося, тому він не може повноцінно харчуватися», — крізь сльози розповіла Суваде Месутова.

Як сказав QirimInfo адвокат Руслана Месутова Сіяр Паніч, який брав участь в засіданні по відеоконференцзв’язку з Сімферополя, проблема з зубами поширена серед ув’язнених через незадовільні умови утримання в місцях несвободи.

«Зуби — це часта проблема. У червні вже буде 2 роки, як вони в ув’язненні. Уявіть, весь цей час людина в кам’яній цій коробці, не бачить ні сонця, ні харчування нормального. Не дивно, що через це зуби випадають», — сказав Сіяр Паніч.

Також адвокат зазначив, що Руслан Месутов досі кульгає внаслідок вивиху ноги, який стався ще півроку тому.

«Ми писали тоді скарги, йому надали допомогу, зробили блокади, кололи якісь ліки. Йому допомогло. Але він зараз ще накульгує. Можливо ногу потрібно розходити, а він там знаходиться в камері знерухомлений», — сказав Сіяр Паніч.

Проблеми із зубами також має і Ленур Халілов. За словами його адвоката Рефата Юнуса, у політв’язня випала частина задніх зубів. Інших скарг на здоров’я у Халілова немає.

Нагадаємо, російські силовики затримали Руслана Месутова, Ельдара Кантімірова, Руслана Нагаєва і Ленура Халілова після обшуків 10 червня 2019 року. ФСБ РФ заявила, що їх обвинувачують за ст. 205.5 КК РФ (організація або участь в діяльності терористичної організації) і слідство стосується релігійної організації «Хізб ут-Тахрір».

Месутова і Халілова обвинуватили за ч.1 ст.205.5 КК РФ («Організація діяльності терористичної організації»). Їм загрожує покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 25 років до довічного ув’язнення в колонії суворого режиму.

Кантімірова і Нагаєва обвинуватили за ч.2 ст.205.5 КК РФ («Участь в діяльності терористичної організації»). Їм загрожує покарання у вигляді позбавлення волі строком до 20 років.

Пізніше всіх фігурантів також обвинуватили за ч.1 ст. 30 і ст. 278 КК РФ («Підготовка до насильницького захоплення влади організованою групою за попередньою змовою»), яка передбачає до 10 років позбавлення волі.

Правозахисний центр «Меморіал» визнав фігурантів Алуштинської групи «справи Хізб ут-Тахрір» політичними в’язнями.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Новини