Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Звернення правозахисних та громадських організацій щодо необхідності відновлення діяльності Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини

10 / 06 / 2022

Ми, представники правозахисних організацій, звертаємося до Верховної Ради України з проханням невідкладно розпочати процес підготовки відкритого та незалежного конкурсу на посаду Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини з дотриманням міжнародно визнаних стандартів прозорості, неупередженості та залучення громадянського суспільства. 

31 травня Верховна Рада України оголосила недовіру Уповноваженому з прав людини і звільнила його від займаної посади. Внаслідок цього вже більше тижня в країні паралізована функція парламентського контролю за додержанням конституційних прав і свобод людини і громадянина, оскільки цей контроль відповідно до статті 101 Конституції України здійснює Уповноважений Верховної Ради України з прав людини.

Водночас, інститут Уповноваженого не обмежується виключно однією посадою, це цілий Офіс, який реалізує чимало функцій, в тому числі, мережа регіональних представників. В умовах воєнного стану ефективна діяльність цієї інституції надзвичайно важлива для українського суспільства, оскільки проблема дотримання прав людини в Україні стала критичною, а поінформованість світової спільноти прямо впливає на підтримку України і впровадження санкцій проти рф. Втім, Закон України “Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини” не містить норм, які можуть дозволити функціонувати Офісу Уповноваженого у разі звільнення самого Уповноваженого і непризначення його наступника.

Крім того, наразі в публічному полі немає жодної інформації щодо початку процесу відбору кандидатів на посаду нового Омбудсмана та проведення консультацій з представниками правозахисної спільноти України. А процес обговорення кандидата всередині фракції “Слуга народу” не може вважатися таким публічним процесом. 

Ми наполягаємо  на тому, що гарантувати незалежність кандидатів на зайняття цієї посади та їх відповідність професійним й етичним вимогам можна лише через проведення відкритого конкурсу із залученням представників громадянського суспільства до процесу відбору кандидатів у повній відповідності до Паризьких принципів ООН.

Триваючий збройний конфлікт вимагає від держави укріплення та вдосконалення незалежного інституту Омбудсмана згідно з міжнародними стандартами, що є одним із ключових механізмів захисту прав людини.

Відтак ми наполягаємо на необхідності:

  • невідкладно ініціювати зміни до Закону України “Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини”, щоб розблокувати діяльність Офісу Уповноваженого з прав людини до призначення нового Омбудсмана;
  • розпочати процес публічних консультацій з правозахисними організаціями щодо процедур та критеріїв обрання кандидатів на посаду Омбудсмана;
  • забезпечити прозорий та незалежний конкурс на посаду Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини з можливістю участі та залучення широкого кола кандидатів без політичного впливу.

Центр прав людини ZMINA

Фундація DEJURE

БФ Восток SOS

БФ “Право на захист”

ГО “Донбас СОС”

Об’єднання родичів політв’язнів Кремля

ГО “КримСОС”

Медійна ініціатива за права людини

Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ”

Харківський інститут соціальних досліджень

ГО “Фонд підтримки фундаментальних досліджень”

Кримська правозахисна група

ГО “Поступовий гурт франківців”

ГО “Інститут миру та порозуміння” 

Асоціація УМДПЛ

Поділитись

Вибір редакції

Ще Звернення