Жанна Нємцова передає кошти на допомогу родинам загиблих героїв
22 / 06 / 2016У 2015 році донька вбитого російського опозиціонера Бориса Нємцова Жанна отримала польську Премію Солідарності імені Леха Валенси. На церемонії вручення російська правозахисниця заявила, що передає частину коштів на благодійні проекти в Україні.
Виділені кошти дадуть змогу допомогти близько 150 родинам Героїв Небесної Сотні, сім’ям медиків та журналістів, які загинули на Сході України, та сім’ям загиблих на сході захисників України, в яких виховуються троє і більше дітей. Кошти на допомогу сім’ям будуть виплачені до листопада 2016 року.
Жанна Нємцова висловила свою підтримку родинам героїв у зверненні:
«Я палко підтримую те, що частина коштів від премії йде на підтримку сімей «Небесної сотні» , сімей убитих на війні журналістів і медиків і багатодітних сімей, які втратили батьків. Життя – занадто велика плата, але є люди, які готові її віддати за свою країну. Єдине, що нам залишається, – пам’ятати».
Кшиштоф Становський, Президент Фонду Міжнародної Солідарності, зауважив, що Польща готова й надалі підтримувати Україну в становленні реформ, а також українців, котрі борються за свою країну. Він також наголосив:
«Важливо те, що в 2014 році премію Солідарності отримав Мустафа Джемілєв. Ще більш важливо, що наступний переможець – це Жанна Нємцова, росіянка. Це людина, яка народилась у Росії. І вона була готова сказати: “Крим це Укарїна”. Вона була готова передати ці гроші в Україну. І те, що гроші йдуть від польського уряду, поського народу, через російські руки для тих, хто загинув у війні на Донбасі, в Криму на допомогу дітям-біженцям, яких російські війська вигнали зі своїх домівок, – є дуже важливо».
В Україні проект підтримки реалізовуватиме громадська організація «КримSOS». Таміла Ташева, координатор «КримSOS», звернула увагу на новий фокус цьогорічного проекту:
«Жанна Нємцова так само, як і Мустафа Джемілєв, попередній лауреат польської премії Солідарності, захотіла допомогти родинам загиблих героїв. На додаток, цього року ми працюватимемо над тим, щоб домогтися надання статусу Героя України Рєшату Амєтову. Він у 2014 році першим вийшов на одиночний пікет проти окупації Криму. За це він був схоплений і пізніше знайдений мертвим зі слідами насильницької смерті. Ми вважаємо, що ця людина заслуговує на почесний статус героя країни, за яку він загинув».
Мартина Боґачик, голова правління Фонду «Освіта для демократії», у свою чергу наголосила:
«По-перше, ця премія добре показує, що є солідарність. Солідарність – це такий момент, коли ти можеш співчувати іншій нації, розуміти чуже горе. І це те, що може єднати людей. По-друге, ми вирішили, що не лише підтримаємо сім’ї грошима, але й надамо їм таку юридичну підтримку (особливо це стосується сімей медиків та журналістів), яка дозволить їм бути більш самостійними й сильнішими. Це потрібно для того, щоб люди після втрати близької людини відчували себе максимально комфортно».
Ігор Гурик, голова громадської організації «Родини Героїв Небесної Сотні», батько Героя Небесної Сотні Романа Гурика, висловив вдячність від імені родин Героїв Небесної Сотні:
«Є гучні заяви в пресі, що родини Небесної Сотні отримують кошти від фондів, від держави, мають усі можливі пільги – це не правда. На сьогодні навіть не всі родини отримують щомісячні виплати від держави. І те, що кожній сім’ї виплатили мільйони допомоги від держави – теж не правда. Тому дякую, що, незважаючи на те, що пройшло вже 2 роки з часу Революції Гідності, ви, польський народ, нас пам’ятаєте про нас і вірите в нас».
Проект реалізується громадською організацією «КримSOS» за підтримки Фонду «Освіта для демократії» та Фонду «Бориса Нємцова».
Фотографії надані Українським кризовим медіа-центром.
*Премія Солідарності заснована польським Міністерством закордонних справ і фондом Леха Валенси і присуджується за видатну діяльність в ім’я просування і захисту демократії та громадянських свобод. Лауреат отримує статуетку і мільйон євро, більшу частину якого він має витратити на підтримку демократії. Тогоріч фінансову підтримку вже отримали 187 родин Героїв Небесної Сотні, загиблих на сході України медиків і журналістів. Гроші на це виділив Мустафа Джемілєв, лідер кримських татар, із Премії Солідарності, лауреатом якої він став у 2014 році.