Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Заява щодо політично вмотивованого переслідування Нарімана Мемедемінова

7 / 10 / 2019

Політично вмотивований вирок російської влади Наріману Мемедемінову ще раз підтверджує цілеспрямовану політику керівництва Росії зі знищення свободи слова в Криму та переслідування журналістів. Протягом останніх п’яти років окупації півострова правозахисники задокументували понад 300 випадків тиску на журналістів, включно з фізичними нападами, тортурами, свавільними затриманнями, захопленням майна, обшуками, погрозами, психологічним тиском, відмовами в доступі до інформації та іншими формами перешкоджання журналістській діяльності. Одним з головних інструментів переслідування громадянських активістів, блогерів та журналістів на півострові є використання окупаційною владою антитерористичного російського законодавства, за яким засудили Нарімана Мемедемінова.

Ми, правозахисні, медійні та інші громадські організації, звертаємося до урядів країн Європейського Союзу, США, Канади, Швейцарії, Японії і просимо вимагати від РФ негайного звільнення Нарімана Мемедемінова і припинення переслідування громадських журналістів та активістів в окупованому Криму, а також посилити санкції проти посадових осіб окупаційної влади Криму та Російської Федерації, які причетні до політично мотивованого переслідування Нарімана Мемедемінова, інших громадян України та інших грубих порушень прав людини та воєнних злочинів у Криму.

Ми закликаємо міжнародні організації, зокрема ООН, ОБСЄ, Раду Європи:

– звернутися до РФ щодо негайного звільнення Нарімана Мемедемінова та припинення згортання свободи слова в Криму;

– сприяти проведенню моніторингу судових процесів над громадянами України в російських судових інстанціях та окупаційних кримських “судах”;

– сприяти забезпеченню роботи на території окупованого Криму незалежної моніторингової місії щодо ситуації з дотриманням прав людини, зокрема свободи слова.

Ми звертаємося до Президента України, Верховної Ради України, Міністерства з питань ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб, прокуратури АРК з вимогою :

– забезпечити ефективне розслідування кримінального провадження за фактом незаконного позбавлення волі та переслідування Нарімана Мемедемінова, а також усіх інших фактів перешкоджання незалежній журналістській діяльності та грубих порушень прав людини через переслідування активістів в окупованому Криму з метою забезпечення принципу невідворотності покарання за воєнні злочини та інші грубі порушення прав людини;

– розробити та ухвалити необхідне комплексне законодавство з метою забезпечення захисту та державної підтримки осіб, які незаконно позбавлені волі та зазнають політично мотивованого переслідування з боку окупаційної влади Криму та РФ.

 • Кримська правозахисна група
 • Центр громадянських свобод
 • Українська Гельсінська спілка з прав людини
 • Медійна ініціатива за права людини 
 • Регіональний центр прав людини
 • “Крим SOS”
 • Об’єднання родичів політв’язнів Кремля
 • ГО “Повернення доДому”
 • Кримський Дім
 • Центр прав людини ZMINA
 • Інститут масової інформації
 • Харківська правозахисна група

Наріман Мемедемінов – 36-річний кримськотатарський активіст, блогер, громадянський журналіст руху “Кримська солідарність”. Починаючи з 2015 року він один з перших почав висвітлювати судові процеси зі “справи кримських мусульман” на півострові.

Через це Мемедемінов неодноразово зазнавав тиску. Так, у 2016 році в його будинку провели обшук, під час якого йому намагалися підкинути заборонену літературу. У 2017 році його оштрафували на 20 000 рублів за те, що він вів репортаж з місця обшуку в будинку активіста Сейдамета Мустафаєва в м. Бахчисараї, назвавши його учасником несанкціонованого мітингу.

Мемедемінов був затриманий 22 березня 2018 року в Криму. Його звинуватили за ч. 2 ст. 205.2 КК РФ (“Публічні заклики до ведення терористичної діяльності, публічне виправдання тероризму або пропаганда тероризму”) за публікацію відео із символікою “Хізб ут-Тахрір”. Із моменту затримання перебуває в СІЗО Сімферополя.

2 жовтня 2019 року суддя Південного окружного військового суду в Ростові-на-Дону (РФ) Ігор Костінин засудив Нарімана Мемедемінова до двох років та шести місяців позбавлення волі в колонії-поселенні, а також заборонив йому адмініструвати сайти протягом двох років.

 Підписати петицію можна тут.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Новини