Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Заява правозахисних організацій з приводу висловлювання президента Болгарії про “російський” Крим

19 / 11 / 2021

Як стало відомо з болгарських ЗМІ, під час дебатів між кандидатами у президенти Болгарії чинний президент країни Румен Радев зробив низку висловлювань, які ставлять під сумнів політику Болгарії щодо невизнання анексії Криму. Зокрема, президент Радев заявив, що Крим “зараз російський”, санкції проти РФ неефективні, а “Росія є дуже важливим фактором у боротьбі з глобальним тероризмом”.

Українська правозахисна спільнота усвідомлює, що президентські вибори у Болгарії належить до внутрішніх справ цієї держави, а також не має наміру робити будь-які заяви на користь того чи іншого кандидата у президенти. Однак з урахуванням того, що висловлювання президента Румена Радева посягають на суверенітет і територіальну цілісність України, підривають спільну політику ЄС щодо невизнання анексії Криму та зневажають жертв російської окупації півострова, правозахисні організації вважають за необхідне засудити такі висловлювання.

Болгарія належить до числа держав, які послідовно підтримують територіальну цілісність та суверенітет України. Так, Болгарія проголосувала за резолюцію Генеральної Асамблеї ООН 68/262 «Територіальна цілісність України» та щорічні резолюції Генеральної Асамблеї ООН, які стосуються ситуації з правами людини в окупованому Криму та мілітаризації Кримського півострова і частин Чорного та Азовського моря. Болгарія також неухильно голосує за продовження та посилення санкцій ЄС, запроваджених у зв’язку з агресією РФ проти України та окупацією Кримського півострова і частини східної України. Міністр закордонних справ Болгарії Светлан Стоєв взяв участь в установчому саміті Кримської платформи, який відбувся 23 серпня 2021 р. У цьому зв’язку, слова президента Болгарії про “російський Крим” виглядають неузгодженими із зовнішньополітичною позицією держави щодо російсько-українського збройного конфлікту, підривають територіальну цілісність і суверенітет України, а також дружні відносини і співробітництво між Болгарією та Україною.

Санкції, запроваджені державами-членами ЄС та іншими країнами, є механізмом стримування РФ від подальшої агресії проти України, а також однією з форм відповідальності РФ за підрив основоположних принципів міжнародного права, закладених у Статуті ООН та Гельсінському заключному акті Наради з безпеки і співробітництва в Європі, воєнні злочини, злочини проти людяності та грубі порушення прав людини, які РФ та її окупаційні адміністрації вчиняють в Криму і на Донбасі. Жодна норма міжнародного права не перешкоджає Болгарії чи будь-якій іншій державі запровадити жорсткіші санкції проти РФ, якщо є сумніви в ефективності існуючих санкційних механізмів.

Зрештою, висловлювання, що співпраця з Росією необхідна для боротьби з глобальним тероризмом, виглядає цілком необґрунтованим. Так, впродовж останніх місяців представники афганського “Руху Талібан” кілька разів приїздили в Москву і вели переговори з російськими дипломатами, попри те, що Верховний Суд РФ визнав дану організацію терористичною ще в 2003 р. Тим часом, російська окупаційна адміністрація активно використовує своє антитерористичне законодавство для переслідування кримських татар, які висловлюють найменшу незгоду з політичними репресіями в Криму. На даний момент, 80 кримчан перебувають за ґратами за політично вмотивованим звинуваченнями у нібито причетності до терористичної організації, значна частина серед яких є громадськими журналістами, правозахисниками чи активістами, які допомагали жертвам політичних репресій на півострові.

У цьому зв’язку, правозахисні організації закликають Уряд Республіки Болгарія, Народні збори Республіки Болгарія та Міністерство закордонних справ Республіки Болгарія:

  • Рішуче засудити висловлювання Президента Республіки Болгарія та кандидата у президенти Румена Радева щодо “російського Криму”;
  • Зробити чітку заяву, яка відображатиме позицію Республіки Болгарія щодо ситуації на тимчасово окупованій території АР Крим та м.Севастополя;
  • Розглянути можливість розширення санкційного списку проти осіб, причетних до воєнних злочинів, злочинів проти людяності та грубих порушень прав людини на тимчасово окупованій території АР Крим та м.Севастополя;
  • Розглянути можливість запровадження нових секторальних санкцій проти РФ у зв’язку з продовженням російської агресії та окупації Кримського півострова та частини Донбасу, а також військовою активністю РФ у Чорноморському регіоні.  

ГО “КримSOS”

Центр громадянських свобод

Центр прав людини ZMINA

Об’єднання родичів політв’язнів кремля

Поділитись

Вибір редакції

Ще Звернення

ПОЗИЦІЯ Коаліції організацій, які опікуються питаннями захисту прав осіб, постраждалих внаслідок збройної агресії проти України, щодо проєкту Закону України «Про деякі питання у сфері міграції щодо підстав і порядку набуття та припинення громадянства України» (р.н. 10425)

15 / 02 / 2024