Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Заява  правозахисних організацій з приводу нової хвилі арештів в окупованому Криму 11 березня 2020 року

12 / 03 / 2020

Це чергова політично мотивована кампанія арештів, що проводилась проти кримськотатарської громади, включаючи активістів ініціативи «Кримська солідарність». Традиційно в якості інструменту переслідування застосовувалося антитерористичне законодавство Російської Федерації. Затриманих звинувачують в організації або участі в діяльності релігійної організації «Хізб ут-Тахрір», оголошеної в РФ терористичною.

Фактично в Криму розгорнулася нова хвиля масових обшуків і продовжуються системні переслідування кримських татар.

З огляду на це, ми вимагаємо від уряду Російської Федерації та окупаційної влади Криму:

  • негайно звільнити затриманих кримських татар;
  • провести оперативне, ефективне та неупереджене розслідування незаконних затримань та випадків фізичного насильства, вчиненого проти активістів у Криму, та притягнути винних в незаконних діях до відповідальності;
  • вжити всіх необхідних заходів для запобігання подібним діям у майбутньому;
  • звільнити усіх раніше незаконно затриманих та припинити переслідування кримських татар, кримських мусульман, включаючи адміністративні арешти, кримінальні звинувачення, конфіскацію майна та інші види репресій.

 Ми закликаємо міжнародні організації та уряди іноземних держав:

  • продовжувати здійснювати тиск на російський уряд, щоб зупинити переслідування представників кримськотатарського народу, зокрема активістів ініціативи “Кримська солідарність”, проукраїнських активістів,
  • засудити використання Росією її власного законодавства щодо боротьби з тероризмом та екстремізмом для переслідування адвокатів, правозахисників і громадянських активістів в окупованому Криму,
  • Посилити секторальні санкції проти РФ за систематичні грубі порушення прав людини та воєнні злочини, що скоєно в окупованому Криму.

Детальна інформація:

11 березня силовики російського ФСБ і ОМОН провели масові обшуки в будинках кримських татар за 7 адресами у місті Бахчисарай та Бахчисарайському районі.

Відомо, що обшуки проводилися у історика Сейтумера Сейтумерова, стримера «Кримської солідарності» Сейдамета Мустафаєва, Шукрі Сейтумерова, Рустема Сейтмеметова, Амета Сулейманова, Айдера Сулейманова, а також у журналіста Сейтумера Сейтумерова. Останній на момент обшуку знаходиться на материковій частині України, вдома були присутні його літні батьки.

Перший обшук почався о шостій ранку в будинку Мустафаєвих. Адвокат Еміне Авамілєва зафіксувала, що силовики перед проведенням обшуку спиляли замок вхідних дверей.

На місце проведення обшуків не допускали адвокатів. За інформацією активістів ініціативи “Кримська солідарність”, російські силовики вилучали телефони і релігійну літературу, а також цікавилися зберіганням зброї.

Після завершення обшуків силовики затримали Енвера Мустафаєва (батько громадянського журналіста Сейдамета Мустафаєва), Сейтумера Сейтумерова (викладач історії), Османа Сейтумерова, Амета Сулейманова і Рустема Сейтмеметова. Вони доставлені до відділку ФСБ окупантів у Сімферополі.

Після затримання був відпущений Енвер Мустафаєв. Його допит проводився без присутності адвокатів. Чоловіка допитували у якості свідка. Силовиків цікавила інформація щодо осіб, затриманих раніше  в Криму.

Сейтумеру Сейтумерову (викладачу історії), Осману Сейтумерову, Амету Сулейманову, Рустему Сейтмеметову та Сейтумеру Сейтумерову (журналісту) інкримінується стаття 205.5 КК РФ (організація діяльності терористичної організації та участь у діяльності такої організації).

ГО “Крим СОС”

Центр громадянських свобод 

Центр громадянської просвіти “Альменда”

Центр прав людини ZMINA

Медійна ініціатива за права людини

Кримська правозахисна група

Об’єднання родичів політв’язнів Кремля

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Харківська правозахисна група

 

 

Поділитись

Вибір редакції

Ще Звернення

ПОЗИЦІЯ Коаліції організацій, які опікуються питаннями захисту прав осіб, постраждалих внаслідок збройної агресії проти України, щодо проєкту Закону України «Про деякі питання у сфері міграції щодо підстав і порядку набуття та припинення громадянства України» (р.н. 10425)

15 / 02 / 2024