Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Заява правозахисних організацій щодо свавільного позбавлення кримських адвокатів професійного статусу

5 / 08 / 2022

В той час як основна увага міжнародної спільноти прикута до масштабних звірств російської армії на материковій частині України, не можна залишати непоміченими триваючі грубі порушення прав людини в окупованому Криму.

4 серпня 2022 р. Адвокатська палата Чеченської Республіки позбавила Лілю Гемеджі, Рустема Кямілєва та Назіма Шейхмамбетова адвокатського статусу. За словами адвокатів, рішення ухвалювали без фактичного повідомлення про засідання відповідної кваліфікаційної комісії, а адвокатський статус припинили на вимогу державного органу, а не за скаргою клієнта, як це зазвичай буває в юридичній практиці.

Внаслідок цього рішення кримські адвокати не зможуть захищати своїх підзахисних у кримінальних справах та не матимуть право складати іспит на повторне отримання адвокатського статусу впродовж року. Внаслідок свавілля окупантів щонайменше 16 кримських політв’язнів можуть залишитися без належної правової допомоги, зокрема громадянські журналісти Сервер Мустафаєв, Руслан Сулейманов, Амет Сулейманов та проукраїнський активіст Олег Приходько. Крім того, позбавлення професійного статусу незалежних адвокатів на тлі посилення репресій створює загрозливу ситуацію в окупованому Криму, коли будь-яка жертва порушень прав людини може опинитися без правової допомоги. Натомість жертвам політичних переслідувань можуть бути надані послуги адвоката за призначенням, який тісно співпрацює з ФСБ чи іншими окупаційними структурами. Такі дії призводять до систематичного порушення права на справедливий суд, яке включає право захищати себе особисто або за посередництвом обраного на власний розсуд захисника і гарантоване ст. 6 (3)(c) Європейської конвенції з прав людини та ст. 14 (3)(d) Міжнародного пакту про громадянські і політичні права.

Позбавлення Лілі Гемеджі, Рустема Кямілєва та Назіма Шейхмамбетова адвокатського статусу – це далеко не перший прояв системного тиску на незалежних адвокатів, які захищають жертв політичних репресій в окупонованому Криму. У січні 2017 р. співробітники ФСБ провели обшук у помешканні адвоката Еміля Курбедінова. Крім того, Курбедінов двічі перебував під адміністративним арештом за політично вмотивованими звинученнями у січні 2017 р. та грудні 2018 р. У листопаді 2021 р. адвокат Едем Семедляєв був оштрафований та відправлений під адміністративний арешт за політично вмотивованими звинученнями. У травні 2022 р. одразу чотири адвокати –  Едем Семедляєв, Назім Шейхмамбетов, Айдер Азаматов та Еміне Авамілєва – були свавільно затримані. Згодом Едем Семедляєв був повторно оштрафований за сфабрикованою адміністративною справою, а три інші адвокати провели кілька діб під адміністративним арештом.

Залякування, тиск та переслідування адвокатів через їхню професійну діяльність є неприпустимими. Така практика суперечить міжнародним стандартам та національному законодавству, що встановлює гарантії для представників юридичних професій. Свавільні затримання адвокатів грубо порушують “Основні положення про роль адвокатів”, прийняті VIII Конгресом ООН по запобіганню злочинам (1990 р.), які гарантують можливість безперешкодного здійснення своїх повноважень захисниками (без залякування, недоречного втручання та покарання за професійну діяльність).

Українські правозахисні організації вкотре стверджують, що нових форм політичних репресій в окупованому Криму та масових звірств російських військ на материковій частині України можна було уникнути, якби міжнародна спільнота рішучіше відреагувала на окупацію РФ Криму та вторгнення на Донбас у 2014 році.

В умовах багаторічного ігнорування Російською Федерацією практично всіх норм міжнародного права єдиним способом для припинення свавілля і звільнення політичних в’язнів, запобігання новим воєнним злочинам, злочинам проти людяності та грубим порушенням прав людини в Криму є деокупація півострова за допомогою наявних дипломатичних, санкційних та правових заходів, в тому числі права на індивідуальну самооборону, передбаченого ст. 51 Статуту ООН.

У цьому зв’язку, закликаємо уряди іноземних держав та міжнародні організації, зокрема учасників Міжнародної Кримської платформи:

  • Висловити рішучий консолідований протест проти репресій відносно адвокатів в окупованому Криму;
  • Запровадити персональні санкції проти осіб, які причетні до грубих порушень прав людини в окупованому Криму, зокрема співробітників ФСБ, суддів, слідчих, начальників пенітенціарних установ тощо;
  • Надавати всебічну підтримку жертвам політичних репресій в Криму та їхнім родинам;
  • Продовжувати здійснювати моніторинг та документування порушень прав людини, воєнних злочинів та злочинів проти людяності в окупованому Криму і включати їх у регулярні звіти про ситуацію з правами людини в Україні;
  • Надавати допомогу Уряду України у розслідуванні воєнних злочинів, злочинів проти людяності та грубих порушень прав людини в окупованому Криму; 
  • Посилити дипломатичний, санкційний та інших тиск на Російську Федерацію з метою запобіганням новим звірствам в Криму та материковій частині України, а також пришвидшення деокупації всіх територій України.

ГО “КримСОС”

Центр громадянських свобод

Центр прав людини ZMINA

ГО ЦГП “Альменда”

Правозахисний центр “ДІЯ”

Адвокатська Дорадча Група

Поділитись

Вибір редакції

Ще Звернення