Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Заява правозахисних організацій до Дня пам’яті жертв депортації кримських татар

18 / 05 / 2021

18 травня в Україні та світі вшановують пам’ять жертв геноциду кримськотатарського народу 1944 року. Це був один з найганебніших  злочинів радянського тоталітарного режиму. Вже у перші роки вигнання внаслідок голоду, антисанітарії, захворювань і каторжних робіт загинуло понад 46% депортованих кримських татар. Верховна Рада України визнала події 1944 року геноцидом кримськотатарського народу.

У 2014 Росія держава, що вважає себе правонаступницею Радянського Союзу, окупувала Крим. З перших днів окупації, російська влада знову, як і 70 років тому, почала переслідувати кримських татар і буквально витісняти корінний народ зі своєї Батьківщини, через нелояльність Російській окупаційній владі. Лише упродовж першого року окупації більше 150 кримських татар стали жертвами політично вмотивованих переслідувань. У перших роках тимчасової окупації півострова 16 кримських татар стали жертвами насильницьких зникнень. Шестеро з них пізніше були знайдені мертвими, а про долю 10 досі нічого не відомо.  У 2016 р. Росія визнала Меджліс кримськотатарського народу, представницький орган народу,  екстремістською організацією і заборонила його діяльність.

З  метою захисту прав кримських татар Верховна Рада України ухвалила Постанову № 1140-18 «Про Заяву Верховної Ради України щодо гарантії прав кримськотатарського народу у складі Української Держави», якою визнала кримських татар корінним народом України та гарантувала їхнє право на самовизначення в складі України. 

На сьомому році окупації, ми, представники громадянського суспільства України, з обуренням і розпачем змушені констатувати, що переслідування кримських татар не припиняється. Наразі 97 кримських татар піддаються політично вмотивованому кримінальному переслідуванню, 80 з них перебувають за гратами. Кримськотатарських активістів засуджують за сфабрикованими звинуваченнями в участі у терористичній діяльності  до десятків років позбавлення волі. В радянські часи Кремль закидав кримським татарам посібництво нацистам, зараз із усього кримськотатарського народу він робить “терористів” і “екстремістів”. Протягом останніх двох років, більше половини всіх політично вмотивованих обшуків в Криму проходили у кримських татар.  Обшуки стали настільки частими, що, за словами однієї з жінок-свідків, деякі кримськотатарські жінки сплять в своїх хіджабах в очікуванні ранкових рейдів. Чоловіки жартують: якщо прокинувся не через обшуку – ранок можна вважати хорошим. Напередодні пам’ятних дат кримськотатарського народу, активістів залякують попередженнями про неприпустимість порушення закону. Дружин і матерів політв’язнів переслідують за одиночні пікети на підтримку своїх рідних, мечеті обшукують, а нелояльних окупаційному режиму імамів переслідують за їхню релігійну діяльність. 

Сьогодні кримськотатарський народ живе в Криму в атмосфері постійного страху арештів, обшуків, нових ганебних звинувачень і ненависті. Ми, правозахисні організації України, засуджуємо переслідування кримськотатарського народу в Криму і наголошуємо, що такі дії російської окупаційної влади є злочином проти людяності  (ст. 7(1)(h) Римського статуту Міжнародного кримінального суду 1998 р.).

Ми Вимагаємо від Російської Федерації:

  1. припинити порушення прав людини на тимчасово окупованій території АР Крим та м. Севастополь і зокрема переслідування кримських татар;
  2. звільнити усіх кримських політичних в’язнів, забезпечити повне дотримання зобов’язань РФ як держави-окупанта відповідно до міжнародного гуманітарного права;
  3. ефективно розслідувати випадки насильницьких зникнень в Криму та притягнути винних до відповідальності;
  4. зняти заборону на діяльність Меджлісу кримськотатарського народу.

 Ми закликаємо іноземні держави та міжнародні організації:

  1. Засудити депортацію кримських татар 1944 р. з Криму та визнати депортацію кримських татар у 1944 р. геноцидом кримськотатарського народу, здійсненим СРСР;
  2. Посилити дипломатичний тиск на Російську Федерацію з метою припинення переслідування кримських татар та інших грубих порушень прав людини в окупованому Криму.
  3. долучатися і всіляко сприяти роботі Кримської платформи

 

Громадська організація КримSOS

Центр громадянських свобод

Об’єднання родичів політв’язнів Кремля 

Центр прав людини ZMINA

Українська Гельсінська спілка з прав людини 

Медійна ініціатива за права людини

Центр Громадянської просвіти “Альменда”

Поділитись

Вибір редакції

Ще Звернення

ПОЗИЦІЯ Коаліції організацій, які опікуються питаннями захисту прав осіб, постраждалих внаслідок збройної агресії проти України, щодо проєкту Закону України «Про деякі питання у сфері міграції щодо підстав і порядку набуття та припинення громадянства України» (р.н. 10425)

15 / 02 / 2024