Законопроект №2166: нардепи готові на компроміс
9 / 12 / 2015Перед завтрашнім голосуванням за зміни до Законопроекту №2166 відбулось засідання Комітету з питань прав людини, на якому автори законопроекту заслухали пропозиції представників Адміністрації Президента (АП) щодо його удосконалення.
Представник Адміністрації Президента Сергій Павленко пояснив, що вся суть занепокоєння Президента полягає в тому, що зазначеним законом вносяться зміни до статті 12 «Закону про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», якими зокрема надається право органу соціального захисту приймати рішення щодо скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи у разі встановлення факту тривалої відсутності особи (протягом мінімум 60 днів) за місцем реєстрації. Водночас цим законом не встановлюється суб’єкт, який буде встановлювати факт відсутності особи за місцем проживання, а також не встановлюється механізм визначення такого факту, як і механізм інформування про це органу соціального захисту.
— На думку Президента можливі випадки, коли посадові особи органів соціального захисту можуть приймати неправомірні рішення щодо скасування дії довідки ВПО. З метою уникнення таких непорозумінь та порушення прав ВПО, Порошенко пропонує визначити в Законі чітко суб’єкт, який буде здійснювати перевірку факту відсутності особи за місцем проживання та механізм здійснення такої перевірки. В іншому Президент закон підтримує повністю, – пояснив позицію АП Павленко.
У свою чергу, автори законопроекту пояснили, що органом, що може позбавити статусу ВПО є той орган, що його надавав: структурний підрозділ питань соціальної політики в Адміністрації.
— Ми не можемо просто так перевіряти громадян України тільки тому, що вони об’єднані в одну групу і заборонити їм переміщуватися, — обурюється координатор громадської ініціативи «Восток-SOS» Олександра Дворецька. — Я сама є ВПО, і я маю право поїхати з місця реєстрації на відпочинок, закордон, в гості до родичів. Відношення до ВПО як до осіб, що повинні сидіти вдома і боятися перевірки, показує наше ставлення до проблем ВПО і неготовність їх вирішувати.
На думку ж депутата від БПП Валерія Пацкана, або хтось неправильно пояснив Президенту принцип дії Закону, або хтось хоче зманіпулювати громадською думкою і взагалі завалити цей Закон, який не передбачає призначення певного органу, який би ходив з перевірками по місцях проживання ВПО.
В результаті члени Комітету погодились вписати центральний виконавчий орган відповідальним за реалізацію соціальної політики, а крім того прописати, що Кабміну також належить право розробки механізму для цього.
— Ідея законопроекту №2166 – полегшити життя ВПО. В межах України для них не повинно бути жодних обмежень у пересуванні. Але оскільки ми пішли на компромісний варіант, то є органи соціального захисту, які видають довідки, вони і можуть контролювати в пасивному режимі перебування людини на території України, — підсумував Уповноважений з прав людини Богдан Крикливенко.
Представники від АП обіцяли розглянути ті компромісні зміни, на які готовий піти Комітет, щоб завтра зміни до Закону були проголосовані. Законотворці ж сподіваються, що завтра законопроект буде остаточно прийнятий, адже він зможе полегшити долю 1,5 млн. вимушено переміщених осіб.