Захід проігнорував кримський туризм Берлусконі
15 / 09 / 2015Минулих вихідних разом з президентом Росії Володимиром Путіним Крим відвідав сумнозвісний колишній прем’єр-міністр Італії Сільвіо Берлусконі. Путін і Берлусконі — давні друзі й союзники, які не перестали регулярно бачитися після скандальної відставки італійського політика в результаті кризи в єврозоні та численних судових процесів.
Так в червні Берлусконі пообіцяв Путіну, що його партія «Вперед, Італія» проситиме італійський уряд домогтися від Європейського Союзу скасування санкцій проти Росії, а в липні з’явилася інформація, що Путін пропонував 78-річному Берлусконі російське громадянство і посаду міністра економіки РФ.
Берлусконі — найвідоміший із західних політиків, що відвідали Крим після анексії 2014 р., хоча наразі він і не займає ніякої державної посади. Липневий приїзд французької делегації на півострів спричинив невеличкий міжнародний скандал, але візит Берлусконі міжнародна громадськість майже не помітила.
Більшість західних ЗМІ обмежилася передруком одних і тих самих невеликих повідомлень про суть поїздки і відвідуванні пам’ятника італійським солдатам, які загибнули у Кримській війні. Навіть італійські ЗМІ не приділили цій темі значної уваги, крім відомої своєю нелюбов’ю до колишнього прем’єр-міністра газети il Fatto Quotidiano, яка вважає, що вчинок Берлусконі може ускладнити дипломатичні відносини Італії та України, а також створити проблеми для європейського комісара з іноземних справ італійки Федеріки Могеріні.
Декілька європейських політиків прокоментували приїзд Берлусконі в Крим в соціальних мережах. Так шведський економіст і депутат Європейського парламенту Гуннар Хокмарк назвав приїзд Берлусконі «ганьбою для всіх європейців», а міністр закордонних справ Литви Лінас Лінкявічюс зазначив, що цей «жалюгідний вчинок» все одно не робить захоплення півострова легітимним.
Цікаву думку з цього приводу озвучив шведський економіст Андерс Ослунд: «Всім відомо, що Берлусконі і [колишній канцлер Німеччини Герхард] Шредер продажні. Питання в тому, хто з нинішніх лідерів ЄС належить Путіну?»
Причин байдужості західної громадськості декілька. По-перше, пов’язані з Берлусконі скандали добряче набридли всій Європі, а зменшення його політичної влади дозволило нарешті про нього забути. Його сім’я все ще має істотний економічний вплив, але його партія загрузла у внутрішніх чварах і чимраз менше впливає на державну і міжнародну політику.
По-друге, дедалі більша кількість європейських політиків виказує бажання побачити ситуацію в Криму на власні очі. Попри суперечливий статус півострова, подібні поїздки мають велике значення. При цьому політики розуміють, що російська пропаганда може виставити їх візити як ознаку легітимності анексії, тому зараз роздумують про те, як їх реалізувати, і розробляють правила для подібних візитів.
Не зважаючи на це, візит Берлусконі має значення для проросійської пропаганди і для певної аудиторії дійсно послужить аргументом на підтримку анексії. Влучно прокоментував це Сергій Петросов, виконавчий директор громадської організації російської діаспори в Бельгії «Європейське російське співтовариство», в інтерв’ю порталу pravda.ru. За його словами, хоча Берлусконі і грає роль поганого хлопчика в європейській політиці, його візит значущий для простих європейців, які досі вважають Росію дружньою країною і дивляться на неї з надією. «Тому що для багатьох європейців Росія асоціюється з тією країною, яка захищає традиційні християнські цінності, яка підтримує нормальні шлюби, — пояснив він свою позицію. — Напевно, для цих людей візит Берлусконі до Криму є вираженням їх ставлення до Росії».