Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

За час конфлікту ставлення до внутрішньо переміщених осіб погіршилось, – моніторинг КримSOS

13 / 12 / 2015

Дослідження продемонструвало, що найбільш позитивно питання внутрішньо переміщених осіб (ВПО) висвітлюють харківські медіа – 84 % із загальної кількості ЗМІ в регіоні. Негативне ж ставлення стосовно переселенців спостерігається в київських ЗМІ – 11%.  

У цілому, за весь час конфлікту ставлення до ВПО погіршилось. Це гостро відображено на прикладі етнічної меншини ромів, які наймасовіше проживають в Харківській області. Кримських татар же сприймають переважно позитивно. Особливо толерантне ставлення до себе вони відзначають у найбільш заселених ними регіонах – Херсонській області та Львові.  

Моніторинг показав, що сприйняття переселенців місцевою громадою змінювалося залежно від фаз загострення конфлікту. Так, одразу після анексії Криму та з початком бойових дій на Сході країни переселенців сприймали позитивно майже по всій території України. Але вже в липні-серпні 2014 року більшість ВПО зіткнулися з дискримінацією у багатьох питаннях: пошуку роботи, житла тощо. Наприклад, 80% опитаних ріелторів засвідчили упередженість в питаннях винаймання житла переселенцями. Моніторинг також підтвердив наявність у суспільстві численних стереотипів щодо переселенців.  

Таміла Ташева, співзасновниця та координатор громадської ініціативи КримSOS: «Я пам’ятаю, яким позитивним було ставлення- громадськості до переселенців з початком конфлікту в Криму та на Сході України. Але з часом ситуація погіршилася, і сьогодні ми часто маємо справу з негативним висвітленням питань переселенців в ЗМІ, що лише загострює ситуацію в суспільстві».

  У цілому ж у ЗМІ виявлено такі тенденції щодо питань ВПО:

  • регіональні ЗМІ приділяють більше уваги проблемам переселенців, аніж національні;
  • недостатня кількість уваги ЗМІ до актуальних проблем переселенців;
  • цілеспрямованої дискримінації не виявлено, але спостерігаються «сумнівні» матеріали, які за певних обставин можуть мати негативний вплив на громадськість;
  • мало матеріалів щодо співпраці місцевої громади і ВПО;
  • недостатньо висвітлюються історії успіху переселенців;
  • неправильне і некоректне використання в публікаціях терміну «біженці»;
  • майже не висвітлюються поширене явище активної участі переселенців у волонтерських організаціях, громадських ініціативах;
  • розповсюдження негативної, непідтвердженої, часто стереотипної інформації щодо того, що переселенці є причиною підвищення цін на житло, зменшення кількості робочих місць тощо.

Дослідження проводилося громадськими активістами та волонтерами КримSOS за підтримки Канадського фонду підтримки місцевих ініціатив. Формат дослідження – моніторинг регіональних та загальнонаціональних ЗМІ та опитування цільових аудиторій. Загалом кампанія тривала 3 місяці, з січня по березень 2015 року. Протягом цього часу було опитано 900 осіб з 5 міст України (Київ, Херсон, Харків, Львів, Вінниця). Підсумки моніторингу вперше було представлено 10 березня на прес-брифінгу в Українському кризовому медіа центрі (УКМЦ).      

Поділитись

Вибір редакції

Ще Новини