Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Юридичні підсумки року: що змінилося для жителів окупованого півострова

30 / 12 / 2019

2019 рік був насичений змінами з полегшення отримання документів в органах ДМС для мешканців тимчасово окупованих територій АРК та м. Севастополь.

Так, в березні запрацював електронний сервіс міграційної служби у популярних месенджерах Viber та Telegram. Робота чат-ботів полягає в тому, що вони поставлять особі кілька запитань щодо індивідуальних умов оформлення документа та проінформують, які саме документи потрібно мати із собою під час оформлення у міграційній службі або центрі надання адміністративних послуг (ЦНАП). В інтерактивному режимі можна отримати консультацію про оформлення всіх біометричних документів, які видає ДМС.

У квітні були внесені зміни до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України. Згідно з цими змінами, на законодавчому рівні, врегульовано питання оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року (у формі книжечки), видача яких, 01.11.2016 була припинена.  Тепер особи, котрі через релігійні переконання не бажають отримувати біометричні документи, мають змогу отримати паспорт зразка 1994 року за рішенням суду.

У червні прийнято два дуже важливих нормативних актів:

  • зміни до Порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію та виїзду з неї, відповідно до яких було спрощено в’їзд на тимчасово окуповану територію України громадян України, які виїхали з цієї території для оформлення документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України. Зараз в’їзд та виїзд в таких випадках здійснюється при пред’явленні свідоцтва про народження та довідки, виданої територіальним органом або підрозділом ДМС;
  • тимчасовий порядок оформлення та видачі паспорта громадянина України, яким була врегульована процедура встановлення особи.

Ці зміни суттєво спростили  отримання паспорта вперше після досягнення 18-річного віку та при обміні або при оформленні та видачі паспортів замість утраченого або викраденого.

У жовтні Міністерство внутрішніх справ України впровадило нові вимоги до фотозображень на паспорти, документи підтвердження особи, закордонні паспорти та інші довідки, де мають бути фотокартки. Насамперед зміни стосуються вірян різних конфесій. Такі зміни вже набули чинності, і прихильники різних релігій можуть робити знімки для документів у головних уборах, якщо ці убори є частиною релігійної традиції. Також нові правки стосуються деяких винятків щодо фотографування людей, які не можуть пересуватися самостійно у зв’язку з тривалим розладом здоров’я, що підтверджується медичним висновком. Зокрема, їх тепер можна фотографувати лежачи, але на спеціальному фоні. Крім того, дітей до трьох років на закордонний паспорт тепер також можна фотографувати лежачи.

Хочеться відмітити, що в грудні на адмінкордоні з Кримом на території Херсонської області запрацювали оновлені режимні зони КПВВ «Чонгар» та «Каланчак». На КПВВ було оновлено режимну зону, створено умови для проходження паспортного контролю, забезпечено санітарно-гігієнічні умови для громадян, які перетинають адмінмежу з тимчасово окупованим Кримом пішки та автомобілем.

В грудні  Генеральна Асамблея ООН ухвалила резолюцію “Проблема мілітаризації Автономної Республіки Крим та міста Севастополь, Україна, а також частин Чорного та Азовського морів”.

Ключові положення резолюції:

  • вимога до Російської Федерації як держави-окупанта вивести свої війська з Кримською півострова та припинити тимчасову окупацію території України;
  • заклик до РФ повернути військове обладнання та озброєння, вилучене iз трьох кораблів ВМС України «Бердянськ», «Нікополь» та «Яни Капу»;
  • позитивна оцінка звільнення РФ 24 членів екіпажів трьох українських кораблів та наголос на необхідності продовження переговорів з метою повернення на Батьківщину усіх незаконна затриманих громадян України;
  • засудження активності щодо проведення РФ військових навчань в Криму та занепокоєння використанням захоплених нею військових підприємств;
  • наголос на неправомірному використанні ядерної інфраструктури на українському півострові;
  • фіксація факту про те, що посилення російської військової присутності та перешкоджання міжнародній навігації y регіоні Чорного та Азовського морів, яке негативно впливає на соціально-економічну ситуацію в прибережних районах України;
  • рекомендація іноземним державам, міжнародним організаціям та установам утримуватися від візитів да тимчасово окупованих АР Крим та м. Севастополь без погодження з Україною.

За грудень 2019 року через гарячу лінію громадської організації «КримСОС» було надано таку кількість юридичних консультації:

В цілому – 139 людей звернулося в офіси «КримСОС»:

з них:

30 – внутрішньо переміщених осіб;

92 – жителі непідконтрольних територій;

17 – жителі підконтрольних територій.

Було надано 478 первинних юридичних консультацій.

Актуальними питаннями для жителів Криму в цьому місяці стали наступні питання: перетин КВПП, отримання свідоцтва про народження, оформлення закордонного паспорту.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті