Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Як, про що і для чого говорити із жителями окупованих територій — розповідає співкоординаторка КримSOS 

14 / 11 / 2023

Минуло майже десять років від початку вторгнення росії на територію України й понад півтора року повномасштабної війни. Зараз як ніколи важливо враховувати та не випускати з поля зору контекст, у якому живуть українці на тимчасово окупованих територіях. Про це, а також про те, як вести діалог із жителями ТОТ, співкоординаторка КримSOS Сабіна Ільясова розповіла в межах Donbas Media Forum. 

«Те, що для нас на підконтрольних Україні територіях є очевидним, в окупації може сприйматися зовсім інакше. Зокрема через активну пропаганду, мілітаризацію різних сфер життя, у першу чергу освіти, строкатий етнічний та соціальний склад населення. На 10-му році окупації, говорячи про реінтеграцію Криму, важливо пам’ятати про багатошаровість пропаганди: російської імперії, радянського союзу та росії, які домінували навіть після здобуття незалежності», — вважає Сабіна Ільясова. 

Однак російська пропаганда була і є поширеною не лише на окупованому півострові. Усі українці так чи інакше мають відходити від нав’язаного ще за часів СРСР сприйняття Криму. Необхідно позбавлятися радянських стереотипів про півострів як про місце-курорт, і припинити сприймати кримських татар через призму зради та чебуреків. Важливо формувати нові наративи, які допоможуть реінтегрувати Крим після його деокупації. 

Для цього має формуватися місток комунікації та довіри між жителями підконтрольної частини України та окупованого півострова. На якість та результати цієї комунікації впливає і наше вміння грамотно обирати канали та формулювання. 

«Коли все частіше в Криму стаються вибухи, важливо пам’ятати й обережно підбирати формулювання. Особливо зараз люди в окупації потребують інструкцій та роз’яснень. Про питання реінтеграції можна буде спілкуватися тоді, коли люди закриють свою базову потребу в безпеці», — каже Сабіна Ільясова. 

Зараз, коли жителі півострова переймаються своєю безпекою через обстріли, ми маємо більше говорити про облаштування укриттів, способи збереження життя, коли окупаційна адміністрація замовчує небезпеку. 

Donbas Media Forum — щорічна конференція, яка збирає журналістів і медіаменеджерів України та світу, дає можливість обговорити актуальні проблеми професії та налагодити комунікацію. Заснована медіаорганізацією DII-Ukraine у 2015 році. 

Поділитись

Вибір редакції

Ще Новини