Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Як працювати з молоддю в селі – 7 порад від експерта громад

30 / 12 / 2021

У листопаді та грудні 2021 року у школах Чигиринської громади Черкаської області провели чотири вечірки для сільської молоді. Близько 200 підлітків дивились документальні фільми, а потім виконували творчі вправи для їх обговорення. Керівниця ініціативи “Кіновечірки у Pop Up Cafe”, директорка БО “Форд розвитку Чигиринщини” та засновниця Вільного простору “ХАТА- ХАБ”, Діна Глазунова розповіла КримSOS про сім порад, завдяки яким вдалось успішно втілити проєкт. 

1.Продумайте «План Б», якщо щось у проєкті піде не так, як придумали. Наприклад, зустрічі з молоддю не можна було провести у бібліотеці чи клубах – оголосили «червону зону» і ці заклади були зачинені.  

2. Дружіть з управлінням освіти та іншими органами влади. Без синергії з ними дуже складно організувати дітей в селі. Перші зустрічі з учасниками «Кіновечірок у Pop Up Cafe» були «добровільно-примусовими» – вчителі виділили час для занять зі школярами замість уроків.    

Фото: Вільний простір “ХАТА – ХАБ”

«Нам не треба було шукати та збирати молодь, за нас це зробили педагоги. Це простіше, але разом з тим і ні. Бо нам потрібно зацікавити дітей у яких немає мотивації слухати нас», – зазначає Діна. 

3. Об’єднайте у роботі молодь з села та міста. Діти почують про різний досвід та дізнаються про інші умови життя й варіанти дозвілля. Тому так важливо об’єднувати їх в одну групу для обговорення теми – під час роботи вони дізнаються щось нове для себе, зникнуть надумані бар’єри чи упередження щодо «міських та сільських», тощо.   

«Підлітки говорять “однією мовою”. Їхній позитивний досвід буде більш  вагомим для собі подібних, ніж нотації чи найцікавіші розповіді дорослих. Наші волонтери розповідали про свою участь у Молодіжному парламенті, а молодь з села почала задумуватись, що можна й самим зараз  створювати цікаві проєкти для себе. Найчастіше не вистачає неформального комфортного місця для спілкування, інтернету, техніки типу проектору, ноутбуку, тощо», – розповідає Діна.   

4. Розкажіть та покажіть що можна дітям зробити вже зараз для кращого життя. Прості кроки та поради допоможуть одразу побачити результат, мотивують займатись громадською діяльністю. І у перспективі – залишитись у селі та розвивати свою громаду далі. 

«Ми бачили, як на наших очах змінюється ставлення дітей до заходу в цілому. Якщо на початку усі були закриті, як “їжачки”. А коли ми питали: “Про що ви мрієте?”, нам відповідали – “Скоріше закінчити школу та поїхати звідси”. То наприкінці усе змінилось. Діти з міста на власному досвіді розповіли та показали, що можна вже зараз міняти своє життя на краще. Наприклад, проводити якісь неформальні зустрічі з іграми й урізноманітнити свій вільний час», – розповідає Діна.  

5. Враховуйте час та особливості логістики. В ідеалі, заходи потрібно проводити в робочий час, коли діти у школі.   

Фото: Вільний простір “ХАТА – ХАБ”

«У сільській школі неформальні заходи проводять дуже рідко, а гуртків майже немає. Якщо дитина хоче навчитись співати або танцювати – їй потрібно їхати у місто. А у деяких селах автобус ходить два рази в день або, навіть, раз на тиждень, – зазначає Діна, – У школу ж дітей возить спеціальний автобус. Але до зупинки деяким потрібно ще йти певний час, а якщо хтось запізнився на нього – добирається додому сам».    

6. Просіть допомогу у місцевого бізнесу щоб купити смаколики чи матеріали для зустрічей. Адже саме на ці витрати найчастіше не вистачає коштів у волонтерів. 

«Нам допомагає норвезька  компанія, де роблять сонячні батареї – “Scatec Solar”. Їх філіал є у Чигиринскій міській ТГ, та керівництво зацікавлене у розвитку місцевої молоді й соціальних ініціатив. Для заходу нам купили чай та печиво – “солодкий стіл” допомагає створити неформальную обстановку», – зазначає Діна. 

7. Шукайте натхнення у людях, що поділяють ваші переконання та погляди. Разом простіше та цікавіше працювати, а отже – змінювати життя громади на краще. 

«Бачу позитивні зміни у громаді. За останні роки стало більше дієвих громадських організацій у місті, молодь стала активніша та реалізує власні ініціативи та проєкти. Приємно відмічати, що я теж доклала зусиль до змін», – каже Діна.

Перші результати та плани по роботі з сільською молоддю 

Загалом з молоддю Діна Глазунова працює з 2017 року. Вона з командою із 6 волонтерів проводять активності у своїй громадській організації  та у Вільному просторі “ХАТА-ХАБ”». А завдяки розвитку молодіжної активності в громаді відкрито ще два молодіжні простори. Там проводять навчальні тренінги, різноманітні акції, майстер-класи, квести. Завдяки грантам, спільно з Молодіжним парламентом та еко-активістами, поставили баки для сортування у трьох міських школах і тепер проводять навчання для школярів із сортування сміття. І це тільки короткий перелік їхніх досягнень та роботи. 

Фото: Вільний простір “ХАТА – ХАБ”

«Ми вже маємо перші позитивні результати проєкту з сільською молоддю: кілька старшокласників долучились до молодіжного парламенту. Діти також допомагають збирати продукти й засоби гігієни для акції «Епідемія ДОБРА», що допомагає тим, хто опинився у складних життєвих обставинах через пандемію», – ділиться Діна.

У майбутньому планують організувати гостьові візити щоб молодь з села приїхала у гості до підлітків в місто.

«Потрібно просто пам’ятати, що будь-яка молодь, хоч у селі, хоч у місті – активна та ініціативна. Потрібно просто підказати їй та направити, створити умови. Можливо навчити чомусь. Бо у нас не буде майбутнього, якщо всі молоді люди поїдуть кудись на навчання чи заробітки. Треба створювати умови для них: від відпочинку до створення бізнесу. Щоб молодь хотіла повертатись у село після навчання», – вважає Діна.   

Довідка:  зазначений проєкт отримав фінансування від Агенства ООН у справах біженців у рамках проекту “Посилення спільнот ВПО у центральних та західних областях України” , що впроваджується громадською організацією КримSOS

Вибір редакції

Ще Статті