Як оформити субсидію тому, хто орендує житло
12 / 01 / 2017Умови надання субсидії
1. Субсидія може призначатися особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні на підставі договору оренди житла, якщо їй нараховується плата за житлово-комунальні послуги (згідно зі статтею 6 Постанови КМУ №848).
Це означає, що особові рахунки на сьогодні відкривати орендарю необов’язково. Свідченням того, що він оплачує вартість житлово-комунальних послуг, а не власник житла, є відповідний пункт в договорі оренди.
2. Орендарі житла можуть отримати субсидію, якщо вартість комунальних послуг дорівнює або перевищує 15% від загального місячного доходу сім’ї орендаря (згідно з Постановою КМУ № 1156Е).
З порядком розрахунку розміру субсидії можна ознайомитися тут. Також ви можете використати калькулятор розрахунку субсидій для проведення попередніх розрахунків за посиланням.
3. Розмір субсидій визначається окремо на кожний вид послуг, залежно від розміру витрат на оплату житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами.
Соціальна норма житла для оплати користування житлом становить 13,65 кв. метри загальної площі на 1 особу та додатково 35,22 кв. метри на домогосподарство (згідно з Постановою КМУ №409). На понаднормову площу житла субсидії можуть призначатися за рішенням місцевих органів влади або утворених ними комісій лише непрацездатним особам, які проживають самі.
4. Субсидія не призначається у випадку, якщо будь-хто з осіб, які фактично проживають у житловому приміщенні, протягом 12-ти місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, будівельних матеріалів або одноразово оплатив послуги з будівництва, ремонту квартири чи будинку, автомобіля на суму, котра перевищує 50 тис. грн.
Зверніть увагу, що орендарю необхідно мати оформлений договір оренди, що за законом вимагає від власника житла сплатити податки (ставати приватним підприємцем для цього йому не доведеться). Якщо раніше такий варіант викликав сумніви у багатьох орендодавців, то зараз ситуація змінюється: вигідніше заплатити податки і дозволити квартиронаймачам оформити субсидію, ніж зовсім їх втратити. У таких випадках договір оренди строком до трьох років може являти собою звичайний не завірений нотаріально рукописний документ без будь-яких печаток.
Куди звертатись
Для оформлення субсидії, Вам необхідно звернутись до Управління праці та соціального захисту населення за місцем реєтрації Вас як ВПО.
Які документи подавати
Для оформлення субсідії необхідно надати наступний перелік документів:
- паспорт або інший документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство;
- заява про призначення житлової субсидії (завантажуйте бланк заяви ТУТ і читайте інструкцію про порядок заповнення форма заяви за посиланням);
- декларація про доходи та витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії;
- довідка про доходи (у разі зазначення в декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування та, відповідно до законодавства, не може бути отримана за запитом органу соцзахисту);
У разі зазначення в декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у вищеперерахованих органах, та неможливості підтвердити такі доходи довідкою, до декларації додається письмове пояснення з зазначенням їх розміру.
- договір найму (оренди) житла.
Зазначену заяву разом з іншими документами можна надати особисто до органу соціального захисту населення або направити поштою за адресою свого фактичного проживання.
Строк винесення рішення про призначення/непризначення субсидії
Рішення про призначення (непризначення) субсидії повинне прийматися протягом 10 днів після подання заяви і отримання усіх необхідних відомостей на запит від інших організацій, органів влади і суб’єктів господарювання.
Важливо пам’ятати, що для орендарів житлового приміщення (будинку) субсидія призначається на строк дії договору оренди житлового приміщення, але не більше ніж на 12 місяців з місяця звернення за її призначенням. На наступний строк субсидія призначається за особистим зверненням орендаря.
Ваші права
У Вас є можливість звернутися зі скаргою на дії чи бездіяльність місцевого органу соціального захисту до органу влади, якому він підпорядковується: до керівництва районної держадміністрації чи виконавчого комітету міської ради; обласного управління або департаменту соціального захисту, керівництва обласної державної адміністрації.
Також Ви маєте можливість захистити свої права у судовому порядку.
***
За додатковою інформацією чи допомогою звертайтесь до юристів КримSOS за телефонами: (063) 073-16-19, (096) 684-88-47, (095) 031-53-97 або через e-mail help@krymsos.com.
Висловлюємо подяку за допомогу в підготовці цього матеріалу УТЗСН Печерської районної в місті Києві державної адміністрації.