Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Як іноземному журналісту потрапити в Крим

2 / 12 / 2015

З моменту окупації Крим неодноразово випадав з актуальної повістки дня як України, так і світу. Іноземних журналістів більше цікавить війна на сході країни. Ситуацію поглиблює і той факт, що згідно з українськими законами, іноземцям, в тому числі й журналістам, потрапити в Крим досить проблематично.

На днях профільні відомства в ході спільного обговорення прийняли рішення максимально спростити процедуру оформлення в’їзду в Крим для іноземних журналістів. Про те, як це відбувалося і що потрібно представникам закордонних ЗМІ, аби потрапити на півострів, QirimInfo розповіла радник Міністра інформаційної політики Криму Еміне Джеппар.

 

Як змінювалась ситуація з в’їздом в Крим для іноземних журналістів?

Не зважаючи на те, що Крим був окупований ще в лютому 2014 року, порядок в’їзду на окуповану територію був регламентований лише в червні 2015-го, коли Кабмін прийняв відповідну постанову. Але в ній, наприклад, не було передбачено процедури для іноземних ЗМІ.

Тоді на це звернули увагу правозахисники та Міністерство юстиції. В результаті Кабмін прийняв ще одну постанову, яка регулює питання в’їзду та виїзду з Криму закордонних журналістів.

До того вони приїздили в Крим зручним для них способом – через територію Росії. Зараз представники закордонних ЗМІ, навіть ті, хто раніше потрапляв в Крим рейсом “Москва-Сімферополь-Москва”, подають документи, аби дістатися півострова через територію України.

 

Наскільки часто іноземні журналісти звертаються до профільних відомств з проханням отримати дозвіл на поїздку в Крим?

За останні кілька місяців ми отримали дев’ять запитів від закордонних ЗМІ – це досить непогана статистика. Очікуємо звернень на роковини окупації та пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.

 

Чи відомі вам випадки, коли іноземні журналісти відвідують Крим, не ставлячи при цьому до відома українську сторону?

В’їзд до Криму без дотримання вимог Порядку є порушенням. Але зрозуміло, що поки в Україні не з’явились відповідні процедури в’їзду-виїзду з окупованих територій, іноземні ЗМІ було складно у чомусь звинувачувати.

Показовий приклад: влітку цього року відоме британське ЗМІ (газета Daily Mail — ред.) робило сюжет в дитячому таборі “Артек”. Журналісти заїхали до окупованого Криму через Москву. Нещодавно ця ж редакція звернулась до Міністерства інформаційної політики з проханням отримати дозвіл на в’їзд у Крим через територію України.  

 

Чому спрощення процедури відбувається зараз, чому цього не було зроблено раніше?

Думаю, через те, що це питання не було актуальним в медійному просторі. Крім того, для цього потрібна злагоджена робота всіх профільних відомств – Мінінформполітики, МЗС, Мінюсту, Державної міграційної служби.

Спрощення процедури – це результат співпраці Мінінформполітики та Державної міграційної служби. В робочому порядку представники ДМС висловили готовність оперативно оформлювати спеціальні дозволи для іноземних журналістів. Наразі з ними погоджена формула опрацювання документів, що скорочує цей термін максимум до 2 днів, замість 5, як це вказано в Порядку.

 

Як відбувався процес обговорення? Чи виникали якісь розбіжності між представниками відомств?

За оцінками експертів, кардинальне спрощення всіх процедурних нюансів для іноземних журналістів може відбутись за умов, коли МЗС візьме на себе функцію видачі спецдозволів.

На практиці це означає, що представник ЗМІ звертається до місцевого українського консульства, яке (за погодженою процедурою) обробляє пакет наданих документів разом із українським службами безпеки й іншими сторонами та видає або не видає дозвіл. Для ЗМІ це значно спрощує життя: журналісту не потрібно виїжджати за межі своєї країни навмання, втрачати час і ресурси.

Ми виступаємо за спрощення роботи іноземних ЗМІ. Наші двері повинні бути відкриті усім, хто не включений до санкційного списку осіб, яким в’їзд в Україну заборонено.

 

Чи виникли вже певні труднощі при оформленні дозволів за спрощеною процедурою?

Поки таких проблем немає.

Довідка. Що потрібно іноземному журналісту, аби потрапити в Крим.

Щоб отримати спецдозвіл (документ, котрий засвідчує право в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї), іноземний журналіст подає до територіального органу Державної міграційної служби:

  • заяву за формою;
  • паспорт (після пред’явлення повертається);
  • документ, що підтверджує перебування на території України на законних підставах;
  • копію сторінки паспорта або документа, що посвідчує особу без громадянства, з особистими даними особи з перекладом українською мовою, засвідченим у встановленому порядку;
  • погодження Міністерства інформаційної політики (бланк розміщено на сайті);
  • три фотокартки 3,5 х 4,5.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті