Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Встановлення факту народження на тимчасово окупованій території АР Крим та м. Севастополя. Інструкція

19 / 03 / 2020

Для встановлення факту народження та проведення державної реєстрації народження, необхідно зробити наступні кроки:

  1. Звернутися до будь-якого Відділу державної реєстрації актів цивільного стану (далі – ДРАЦС) на підконтрольній Україні території для отримання письмової відмови в проведенні державної реєстрації факту народження. Під час звернення заявник повинен надати працівнику відділу ДРАЦС свідоцтво про народження, видане на тимчасово окупованій території. Перелік відділень ДРАЦС на території Херсонської області додається.
  2. Підготувати наступні документи для звернення до суду щодо встановлення факту народження. Перелік судів на території Херсонської області додається.

УВАГА! Справи про встановлення факту народження розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду*.

ВАЖЛИВО! Звертатися необхідно до того суду, який територіально знаходиться там, де і відділ ДРАЦС, що надав відмову.

Якщо батьки перебувають в офіційно зареєстрованому шлюбі

Якщо заявники (батьки новонародженої дитини) перебувають в офіційному шлюбі, зареєстрованому до початку тимчасової окупації Кримського півострову (до 20 лютого 2014 року), або шлюб зареєстровано після початку окупації на підконтрольній Україні території, один з батьків має надати такі документи: 

– письмову відмову відділу ДРАЦС про видачу свідоцтва про народження дитини українського зразка;

– паспорти заявників (батьків) та ІПН (індивідуальний податковий номер);

– свідоцтво про укладення шлюбу заявників (батьків дитини);

– свідоцтво про народження дитини, що видане незаконними органами влади АР Крим та м. Севастополя;

– заяву про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території АР Крим та м. Севастополя. Шаблон заяви та приклад заповнення. 

Якщо заявниця є одинокою матір’ю

Якщо у свідоцтві про народження дитини, яке видано незаконними органами влади АР Крим та м. Севастополя, у графі, де має бути зазначено інформацію про батька дитини, стоїть прочерк, мати дитини має надати наступні документи: 

– письмову відмову відділу ДРАЦС про видачу свідоцтва про народження дитини українського зразка;

– паспорт та ІПН заявниці (матері);

– свідоцтво про народження дитини, що видане незаконними органами влади АР Крим та м. Севастополя;

– виписку, яка видана незаконними органами влади АР Крим та м. Севастополя  про те, що дитина зареєстрована одинокою матір’ю (для підтвердження прочерку в графі, де має зазначатися інформація про батька);

– заяву про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території АР Крим та м. Севастополя. Шаблон заяви та приклад заповнення. 

Якщо шлюб батьків укладено на тимчасово окупованій території Криму 

Якщо заявники (батьки) уклали шлюб після початку тимчасової окупації Кримського півострова, обидва батьки мають бути присутніми особисто та надати такі документи:

– письмову відмову відділу ДРАЦС про видачу свідоцтва про народження дитини українського зразка;

– паспорти заявників (батьків) та ІПН (індивідуальний податковий номер);

– свідоцтво про укладення шлюбу, що видане незаконними органами влади АР Крим та м. Севастополя;

– свідоцтво про народження дитини, що видане незаконними органами влади АР Крим та м. Севастополя;

– заяву про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території АР Крим та м. Севастополя. Шаблон заяви та приклад заповнення.

  1. Додати до кожного экземпляра заяви копії зазначених вище документів. Сформувати три пакети документів.
  2. Подати всі три пакети документів до суду для розгляду. З собою необхідно мати оригінали вищезазначених документів.
  3. Отримати оригінал рішення суду з мокрою печаткою.

УВАГА! Якщо є можливість, намагайтеся отримати два екземпляра рішення суду, оскільки одне рішення заберуть у відділі ДРАЦС.

  1. Зверніться до відділу ДРАЦС, що надав письмову відмову, для проведення державної реєстрації факту народження.

ВАЖЛИВО! При проведенні реєстрації факту народження дитини одинокою матір’ю додатково до свідоцтва про народження відділом ДРАЦС буде надано виписку про те, що інформацію про батька вказано зі слів матері на підставі ст. 135 Сімейного кодексу України.

ВАЖЛИВО! У випадку, якщо шлюб батьків укладено на тимчасово окупованій території АР Крим та м. Севастополя, батько дитини має підтвердити своє батьківство заявою згідно ст. 126 Сімейного кодексу України. Таку заяву необхідно надати до відділу ДРАЦС під час реєстрації народження дитини після отримання відповідного судового рішення.

  • Реєстрація факту народження дитини, якій не виповнилося 1 рік, проводиться у день звернення. Якщо дитині більше 1 року, процедура може тривати до 3-х місяців. При цьому заявники (батьки) можуть повернутися до Криму, а після оформлення свідоцтва один з батьків може знову приїхати на підконтрольну територію України для його отримання.
  • Сплата судового збору за подання заяви до суду не проводиться**. Реєстрація факту народження дитини, якій не виповнився 1 рік проводиться безкоштовно, але при реєстрації народження дитини, якій більше 1 року – необхідно сплатити мито (приблизно 250 грн. з урахуванням комісії банку). 

_________________________________

Відповідно до частини другої статті 317 Цивільного процесуального кодексу України.

** Положенням п. 21 статті 5 Закону України «Про судовий збір» передбачені пільги щодо оплати судового збору, а саме «Від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються заявники – у справах за заявами про встановлення фактів, що мають юридичне значення, поданих у зв’язку із збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно»

Поділитись

Вибір редакції

Ще Новини