Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Відбулася онлайн-дискусія, присвячена впливу пандемії на права людини на окупованих територіях України

3 / 09 / 2020

 У дискусії взяли участь:

Ольга Куришко — координатор ГО КримSOS

Євгеій Ярошенко — аналітик ГО КримSOS

Олександра Дворецька — засновниця БФ ВостокSOS

Віолета Артемчук — координатор ГО ДонбасSOS

Володимир Чекригін — заступник голови правління Кримської правозахисної групи.

Під час дискусії правозахисники обговорювали такі питання, пов’язані з обмеженнями, введеними України і РФ з початку епідемії:

Як обмеження свободи пересування вплинуло на людей, які живуть в окупації або змушені в’їхати на окуповану територію?

Які процеси відбувалися на окупованих територіях Криму і Донбасу?

Що зробила і чого не зробила Україна для безпеки своїх громадян?

Як нагадала координатор організації КримSOS Ольга Куришко, Україна закривала всі КПВВ з окупованими територіями 2 рази: з березня по червень і в серпні. Російські обмеження в тій чи іншій мірі діють з березня по сьогоднішній день. За словами Ольги Куришко, ці обмеження на адмінмежі з Кримом і на лінії зіткнення з окупованої частиною Донбасу, стало наймасштабнішим перериванням зв’язку з цими територіями з 2014 року. Громадяни України з непідконтрольних територій були, на час дії обмежень, позбавлені можливості реалізації деяких своїх прав, таких як отримання різних виплат, оформлення документів і навчання. За словами Ольги Куришко, одною із запорук деокупації Криму і частини Донбасу — це постійні зв’язки з їхніми жителями, що стало неможливо через введених обмежень. Це, як сказала координатор КримSOS, грає на руку окупаційним адміністраціям, оскільки їхня мета —ізолювати цих людей від решти України.

Як сказав заступник голови правління Кримської правозахисної групи Володимир Чекригін, російська влада Криму ввела надзвичайно жорсткі обмеження для громадян під час карантину: їх штрафували за порушення самоізоляції, в тому числі і тих, хто відходив від місця свого проживання далі ніж на сто метрів, що є грубим порушенням прав людини. Разом з тим, влада РФ проводила в Криму масові військові паради під час дії карантину, при цьому додатково обмежуючи право кримчан на пересування. Так, перед проведенням параду в Севастополі, мешканців Криму, які не мають севастопольської прописки, не пускали в місто. Також, за словами Чекригіна, влада РФ фальсифікували статистику заражень COVID-19. Так, перед початком курортного сезону, голосуванням за поправки до конституції РФ і перед проведенням парадів, цифри по захворюваності на півострові були істотно занижені.

За словами координатора ГО ДонбасSOS Віолети Артемчук, закриття КПВВ показало наскільки сильні зв’язки між окупованою й підконтрольної територіями України.

«Коли тільки закрили КПВВ, нам дзвонили люди, які приїхали відвідати своїх батьків на окупованій території і не змогли повернутися на підконтрольну територію. І вони говорили, що вони вже 4 роки їздять щотижня на вихідні до батьків. Тобто, ці зв’язки є. Також нам дзвонили люди, які говорили, що живуть в Донецьку, але працюють на підконтрольній території і питали, як перетнути лінію зіткнення після закриття КПВВ», — сказала Віолета Артемчук.

За її словами, для жителів окупованих територій закриття КПВВ через пандемію стало шоком і несподіванкою.

Як вже було зазначено, переривання сполучення з окупованими територіями обмежило українських громадян на реалізацію деяких своїх прав, в тому числі і на освіту. Тому, як зазначила засновниця БФ ВостокSOS Олександра Дворецька, українська влада пішла на зустріч абітурієнтам з окупованих територій і продовжила термін вступної кампанії у ВНЗ України до 23 жовтня. Також, як нагадала Олександра Дворецька, для жителів окупованих територій були введені квоти в навчальних закладах.

На думку аналітика КримSOS Євген Ярошенко, український уряд повинен проводити адекватну комунікаційну політику по відношенню до мешканців окупованих територій. Вони повинні чітко розуміти які правила діють при перетині КПВВ. Ці правила мають бути якомога більш чіткими, і щоб українські громадяни з окупованих територій могли з ними вчасно ознайомитися.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Новини