Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (WhatsApp, Signal)

ВАСУ повернув кримчанам статус нерезидентів

24 / 12 / 2015

Вищий адміністративний суд України направив на новий розгляд до суду першої інстанції справу про скасування постанови Національного банку України №699, відповідно до якої кримчани були визнані нерезидентами і обмежені в отриманні банківських послуг. Таким чином ВАСУ скасував постанову Окружного адміністративного суду від 22 січня 2015 року та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 1 вересня 2015 року, передає Центр журналістських розслідувань.

У ході судового засідання за касаційною скаргою представники Національного банку України наполягали на тому, що постановою №699 кримчани не прирівнюються до нерезидентів.

«У постанові йде мова не про прирівнювання кримчан до нерезидентів, а таким чином встановлюється порядок здійснення валютних операцій. Тобто операції повинні відбуватися в режимі, передбаченому для нерезидентів, а самі особи до нерезидентів не прирівнюються», – заявила в суді представник НБУ, головний юрисконсульт Юлія Шовкаева.

У свою чергу експерт Регіонального центру прав людини (РЦПЧ) Сергій Заєць каже, що сьогоднішнім рішенням ВАСУ фактично повернув статус нерезидентів для кримчан, який прописаний у пункті 1 постанови НБУ і який був скасований рішенням Київського апеляційного адміністративного суду 1 вересня 2015.

«По суті, постанова №699 знову діє. Вона діяла з 3 листопада минулого року до 1 вересня цього року, коли кримчани вважалися нерезидентами. Після цього вона була скасована, але НБУ, ми бачимо, зробив дуже багато, щоб постанова продовжувала діяти. Зараз по суті вже не НБУ, а ВАСУ включив його дію. Але рішення не остаточне, справа розглядатиметься. Багато в чому на результат справи вплине аргументація, яка зараз буде записана у визначенні ВАСУ», – сказав Сергій Заєць.

Нагадаємо, Постанова Нацбанку №699 була прийнята 3 листопада 2014. Згідно з нею, громадяни України, а також юридичні особи, які мають кримську реєстрацію, фактично позбулися можливості одержувати повний спектр банківських послуг, якими можуть користуватися інші громадяни України (відкриття рахунку, депозиту, оформлення кредиту і купівля іноземної валюти тощо).

1 вересня 2015 Київський апеляційний адміністративний суд скасував пункт 1 Постанови Національного банку Украіни №699, яким кримчани були визнані нерезидентами. Рішення набуло чинності, однак досі повною мірою не виконується.

22 вересня 2015 Вищий адміністративний суд України прийняв касаційну скаргу Національного банку України на рішення Київського адміністративного апеляційного суду, яким було скасовано пункт 1 постанови №699 НБУ. У касаційній скарзі НБУ визнав, що скасування пункту 1 унеможливлює застосування решти пунктів постанови у відношення юридичних осіб.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Новини