Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

В ООН ухвалили проект посиленої резолюції щодо Криму: ключові деталі і нововведення

18 / 11 / 2021

17 листопада Третій комітет 76-ї сесії Генасамблеї ООН схвалив проєкт посиленої резолюції «Ситуація з правами людини у тимчасово окупованих Автономній Республіці Крим та м.Севастополь, Україна».

Про це повідомляє Міністерство закордонних справ України.

У проєкті резолюції вперше зафіксована підтримка Кримської платформи. Також документ закликає РФ звільнити українських політв’язнів і забезпечити права кримськотатарського народу.

«Я вдячний всім державам-членам ООН, які підтримали цей важливий проєкт резолюції. Його схвалення на сесії ГА ООН в грудні дозволить додатково консолідувати міжнародну підтримку України на шляху до відновлення нашої територіальної цілісності», — прокоментував ухвалення документу глава МЗС України Дмитро Кулеба.

Проєкт Резолюції підтримали 64 країни, 93 утрималися. Проти проголосували 20 країн: Вірменія, Білорусь, Камбоджа, Китай, Куба, КНДР, Еритрея, Індія, Іран, Казахстан, Киргизстан, Малі, Нікарагуа, Філіппіни, Росія, Сербія, Судан, Сирія, Венесуела та Зімбабве.

джерело: twitter/EUatUN

Як повідомляє МЗС України, подібний проєкт резолюції готується шостий рік поспіль і кожного року документ доповнюється новими фактами російських порушень на півострові.

У своєму коментарі міністерство закордонних справ України розповіло про ключові деталі нової кримської резолюції.

Цього року, зазначають у МЗС, головними нововведеннями стали відображення в назві резолюції статусу Криму як тимчасово окупованого півострова, підтримка співпраці у Кримській платформі, наголос на відповідальності Росії за дотримання прав кримських татар як корінного народу Криму, вимога скасувати вироки, винесені заочно щодо лідерів кримськотатарського народу та кримських татар. 

«Підкреслюється, що нарощування військового угруповання у тимчасово окупованому Криму та численні навчання російських збройних сил спричиняють значні довгострокові негативні наслідки в регіоні, зокрема ускладнюють забезпечення основоположних прав цивільного населення», — повідомляє МЗС України.

Окремо у документі згадано проблему дефіциту питної води в окупованому Криму.

«Проєкт резолюції наголошує на виключній відповідальності Росії як держави-окупанта в забезпеченні мешканців Криму питною та прісною водою»  

Також засуджуються незаконні дії РФ щодо знищення або переміщення культурних та природних цінностей, які належать Україні і які розташовані в Криму. 

«Міжнародна спільнота констатує, що такі дії мають на меті цілеспрямоване викреслення української та кримськотатарської культурної ідентичності з етнокультурного ландшафту півострова. Міститься заклик до Росії припинити політику примусової зміни демографічного складу Криму. У документі засуджується проведений РФ Всеросійський перепис населення, який визнається недійсним на території Криму»

Резолюція стане офіційним документом ООН після фінального голосування в Генеральній Асамблеї ООН у грудні 2021 року.

Як повідомив у коментарі QirimInfo аналітик КримSOS Євгеній Ярошенко, вже шостий рік майже ті самі країни голосують за і проти проєкту резолюції ГенАсамблеї щодо ситуації з правами людини в окупованому Криму. Він зауважив, що проти документу голосують в основному ті країни, які мають дружні відносини з РФ, або суттєві проблеми з дотриманням прав людини.

«Порівнюючи текст минулорічної резолюції і коментар МЗС щодо проєкту нинішньої, можна відзначити, що у разі схвалення остання резолюція ГА ООН міститимиме найвичерпніший перелік порушень Росією прав людини та міжнародного гуманітарного права. Проєкт нинішньої резолюції містить принаймні шість інновацій. По-перше, у документі згадується Кримська платформа. По-друге, вперше зазначено про зобов’язання РФ із забезпечення кримчан прісною та питною водою. По-третє, крім Емір-Усеїна Куку та Сервера Мустафаєва, проєкт резолюції містить імена ще трьох політичних в’язнів – Владислава Єсипенка, Нарімана Джеляла та Галини Довгополої. По-четверте, проєкт резолюції засуджує знищення культурних цінностей або їх вивезення з Криму. По-п’яте, у проєкті резолюції вперше міститься згадка про кримських татар як корінний народ України. По-шосте, у документі зазначена вимога скасувати заочний вирок Голові Меджлісу Рефату Чубарову», — прокоментував Євгеній Ярошенко.

Нагадаємо, у вересні ООН опублікувала п’яту доповідь Генерального секретаря організації Антоніу Гутерріша «Становище у сфері прав людини в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, Україна». У документі, зокрема йдеться про насильницькі зникнення, релігійні переслідування, катування людей та систематичне переслідування противників окупації Криму Росією.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Новини