Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

У ПАРЄ ухвалили 5 правок від України – 4 з них від КримSOS

27 / 01 / 2022

27 січня на Парламентській Асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) прийняли Резолюцію «Припинення практики насильницьких зникнень на території держав Ради Європи». Вона містить п’ять правок, що запропонували українські парламентарі на прикладі відповідних випадків в окупованих Криму та окремих районах Донецької та Луганської областей. Чотири з них – розробили експерти КримSOS. 

Загалом, на сесії Асамблеї заступниця члена постійної делегації українського парламенту в ПАРЄ Євгенія Кравчук відстоювала  п’ять правок до тексту Резолюції. З них КримSOS запропонував чотири під час обговорень у Комітеті з правових питань та прав людини ПАРЄ.

  1. КримSOS запропонував додати важливе положення, в якому наголошується на причетності державних органів РФ та підконтрольних їй груп до серії насильницьких зникнень.

    “Асамблея також висловлює глибоку стурбованість у зв’язку з незрозумілою долею та місцем перебування жертв насильницького зникнення на території Російської Федерації та територіях, підконтрольних Росії, включно з Автономною Республікою Крим, містом Севастополь, частини Донецької та Луганської областей ( Україна)”, – саме таке формулювання з’явилося у фінальному тексті резолюції.
  2. КримSOS запропонував щоб держави-члени Ради Європи зафіксували визначення злочину насильницьких зникнень у своєму законодавстві відповідно до Міжнародної конвенції про захист усіх осіб від насильницьких зникнень.

    «Україна та чимало інших держав криміналізували насильницькі зникнення, однак спостерігається певна невідповідність цього визначення положенням зазначеної конвенції», – коментує Євгеній Ярошенко, аналітик КримSOS.
  3. КримSOS запропонував, щоб “строк давності, якщо він застосовується до насильницьких зникнень, був тривалим і пропорційним надзвичайній тяжкості цього злочину, а також враховував його тривалий характер”.

    «Це положення особливо актуальне для України, оскільки Кримінальний кодекс України не визнає насильницькі зникнення як тривалий злочин (поки не буде встановлена доля зниклого). Крім того, ст.146-1 КК України визначає 7 років ув’язнення в якості максимального покарання за насильницьке зникнення», – зазначає Євгеній.
    .
  4. Зрештою, КримSOS запропонував, щоб ПАРЄ закликала держави-члени Ради Європи запровадити санкції проти державних органів, підконтрольних державі груп та осіб, причетних до насильницьких зникнень, або органів та осіб, які перешкоджають ефективному розслідуванню таких випадків.

    «Впродовж своєї діяльності КримSOS неодноразово помічав випадки, коли представники ФСБ чи так званої “Кримської самооборони” були причетні до викрадення людей в окупованому Криму, а інші правоохоронні органи всіляко імітували або блокували розслідування», – вважає Євгеній.      

За інформацією КримSOS, за часи окупації в Криму сталося 44 насильницьких зникнення. 15 осіб так і не знайшли, 10 з них – кримські татари. Кількість знайдених мертвими: 6 людей, всі – кримські татари. Більше про насильницькі зникнення за період з 2014 по 2020 роки читайте у дослідженні КримSOS.  

ПАРЄ – консультативний орган представників парламентів 47 держав-членів. Він є головним статутним органом Ради Європи та найстарішою європейською ініціативою міжпарламентської співпраці. Крім того, традиційно на сесіях Асамблеї обговорюють актуальні політичні проблеми, запрошують голів держав та урядів. 

Поділитись

Вибір редакції

Ще Новини