Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

У Києві відкрився Кримський дім

1 / 03 / 2016

27 лютого в Києві відкрилося державне підприємство «Кримський дім», що об’єднало під своїм дахом ряд громадських організацій, що займаються питаннями Криму.

Церемонія відкриття культурного простору Autonomous пройшла 27 лютого. Культурний простір розташовується на базі державного підприємства «Кримський дім». Рішення про створення «Кримського дому» було прийнято ще в травні 2014 року, але через бюрократичні труднощі і тривалого ремонту офіційне відкриття відбулося лише через 2 роки. 

За словами народного депутата України, Уповноваженого Президента України у справах кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва, запуск простору допоможе об’єднати зусилля громадських організацій в напрямку Криму. 

«По-перше, це дасть консолідацію сил, які не визнали окупацію і роблять щось для деокупації Криму. По-друге, це дає можливість зберегти і розвивати культуру Криму; можливість, в першу чергу, для корінного народу, так як він під загрозою», — зазначив Джемілєв. 

У просторі буде присутній не тільки культурний компонент, а й політичний. Мустафа Джемілєв не виключає, що в будівлі буде розміщена Державна служба з питань АР Крим, яка була створена, але їй так і не надали приміщення. На думку нардепа, це могло б сприяти співпраці між офіційним органом і громадським сектором. 

Мустафа Джемілєв, Таміла Ташева, Георгій Логвинський
Мустафа Джемілєв, Таміла Ташева, Георгій Логвинський

Про важливість створення такого місця говорив і народний депутат України Георгій Логвинський, приводячи в приклад створення «Кримського дому» в Європарламенті. 

«Цілей може бути багато — і ознайомлення з культурою, і розуміння історії, але це не головне. Півроку тому я робив Кримський будинок в Європарламенті, Парламентської асамблеї Ради Європи. Багато експонатів ми привезли туди, привезли музикантів які тут виступають, кухарів. Прийшло понад 400 дипломатів, і коли обстановка об’єдналася — музика, їжа, одяг, люди почали плакати. Вони відчули не мистецтво, а життя. І ось ця частинка життя повинна постійно бути присутньою тут, в Києві, в Україні, в душі кожного громадянина», — навів приклад Логвинський. 

 

На церемонії відкриття було презентовано проект КримSOS: хроніки анексії — галерея, що представлена facebook-постами КримSOS за період з 27 лютого по 2 липня 2014 року. Створена відразу після анексії волонтерська ініціатива була важливим джерелом інформації про те, що відбувається на півострові під час окупації. Про цей непростий час згадує Севгіль Мусаєва-Боровик, одна з співзасновників громадської ініціативи.  

«Я пам’ятаю, що цитування було шалене, і це говорить про те, що нам довіряли. Була збудована система верифікації інформації, ми підтверджували, де тільки могли, ніколи не було інформації тільки з одного джерела. У нас джерелами були кримські військові, активісти. Ми інформували ті ЗМІ, у яких не було джерел в Криму, давали багато ексклюзивної інформації. Ми допомагали закордонним ЗМІ, тим, хто хотів потрапити в Крим, кому-то пояснювали ситуацію, що склалася», — розповідає Мусаєва-Боровик. 

Севгіль Мусаєва-Боровик, Ленур Іслямов
Севгіль Мусаєва-Боровик, Ленур Іслямов

Про важливість подібних заходів говорив і відвідувач проекту, організатор блокади Криму  Ленур Іслямов. 

«Воно нагадує про те, що зробили хлопці на Майдані, що зробила нова молода Україна, і кому ми зобов’язані сьогоднішнім днем. Завдяки кому ми можемо збиратися і називати себе кримськими татарами чи українцями і взагалі бути вільними людьми», — сказав він. 

Київські художники Олексій Белюсенко і Олена Придувалова представили гостям свої роботи на кримську тематику. На відкритті виступали кримськотатарські музиканти під керівництвом Джеміля Карикова. Також присутніх пригостили традиційними кримськотатарськими стравами.

Державне підприємство «Кримський дім» розташовується в центрі Києва за адресою вулиця Суворова, 9 і відкрите для відвідувачів.

 

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті