Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Тести є, але для кого? Чиновники не можуть вирішити кому робити безкоштовне тестування на COVID-19 на адмінмежі з Кримом

14 / 01 / 2021

Кожен, хто їде з Криму в материкову Україну повинен встановлювати на КПВВ додаток «Вдома» і проходити самоізоляцію два тижні. Виняток роблять для представників міжнародних організацій, дітей до 12 років і тих, хто їде вступати у навчальні заклади. Щоб не сидіти вдома, більшість людей роблять тест на COVID-19 за свої гроші і при негативному результаті їх «знімають» з самоізоляції.

У листопаді 2020 року почали говорити про можливість безкоштовних тестів на COVID-19 на КПВВ з Кримом. Зокрема, про це згадувала заступник міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Інна Голованчук в інтерв’ю «Інтерфакс-Україна». Таку послугу сподівалися ввести до кінця минулого року. Однак ніхто не розповідав подробиць щодо того, хто буде займатися цим питанням і як буде все організовано.

Ситуацію «зрушив» локдаун. 5 січня 2021 року Кабінет Міністрів України оновив правила припинення самоізоляції осіб, які прибули з тимчасово окупованих територій в Донецькій і Луганській областях, АР Крим та м.Севастополя.

Так, на додаток до платних ПЛР-тестів, на контрольно-пропускних пунктах в’їзду-виїзду на адмінмежі з Кримом повинні з’явитися пункти безкоштовного експрес-тестування на COVID-19. За інформацією Херсонської ОДА таку можливість отримали окремі категорії людей: ті, у кого підвищена температура, хто відмовляється встановлювати додаток «Вдома» або не мають мобільного телефону для його встановлення.

«Фактично чітких вимог кому робити тести в нормативних документах поки немає. Однак з соціальних мереж знаємо, що тести зараз роблять не всім. Про це пишуть люди в тематичних групах», — зазначає Олексій Тільненко, координатор Херсонського офісу КримSOS.

У Херсонській адміністрації пояснюють, що є певні «юридичні аспекти», через які не можуть робити тестування всім українцям, які їдуть на материкову частину України. Для роз’яснення ситуації чиновники направили лист до Кабінету Міністрів.

«Ми підготували приміщення та персонал для тестування на КПВВ. Але за час відкриття «вікон можливостей» тест зробила тільки одна людина. Потрібно щоб нам роз’яснили деякі моменти щодо категорій людей, яким зобов’язані робити тест. Тому, що ми витрачаємо державні гроші, за які потрібно потім звітувати», — зазначає Вадим Чабан, заступник голови Херсонської обласної державної адміністрації.

11 січня на брифінгу в Херсонській облдержадміністрації перший заступник голови Дмитро Бутрій розповідав, що вони виділили по 500 тест-систем для КПВВ «Чонгар» і «Каланчак». У той же день на сайті Міністерства охорони здоров’я опублікували наказ про перерозподіл тестів на коронавірус. Херсонська область повинна отримати 47 750 тестів на суму 6,2 млн. грн.

«За один день з Криму через один КПВВ проходить десь 400 осіб. Якщо робити тест всім — потрібно приблизно 25 тис. тестів на місяць. Це тільки для тестування на адмінмежі, а є ще й інше населення Херсона та області», — коментує Олексій Тільненко,

В кінці січня юристи КримSOS планують здійснити моніторингові візити до КПВВ і додатково повідомлять — проводять там тестування чи ні.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Новини