Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

«Сучасна газова камера»: фігурантів 2-й бахчисарайської групи «справи Хізб ут-Тахрір» 10 годин тримали в кімнаті площею 3 кв. метри

6 / 06 / 2020

Як розповіли в коментарі QirimInfo адвокати обвинувачених Айдер Азаматов і Еміль Курбедінов, їхні підзахисні утримувалися в нелюдських умовах.

«Наші підзахисні перебували в СІЗО в кабінеті ВКС площею 3 кв. метри на 8 осіб, що неприпустимо за жодними нормами і нормативами. Це визнали і самі співробітники СІЗО … але сказали, що інших кабінетів у них немає. У зв’язку з цим, з 11 години, з моменту коли почався процес і години до 18 захисники зі своїми підзахисними буквально билися за те, щоб їм забезпечили нормальну участь. Троє або двоє сиділи на стільці, а решта — лежали і сиділи на підлозі », — сказав адвокат Айдер Азаматов.

Також, за словами адвокатів, під час процесу через важкі умови утримання в тісному приміщенні, Марлену Асанову і Серверу Мустафаєву ставало погано. До них приходив фельдшер слідчого ізолятора, який фіксував їм підвищений тиск, давав якісь медикаменти, проте заявляв, що підсудні все одно можуть брати участь в засіданні.

«По суті, це сучасна газова камера. Тільки якщо фашисти швидко вбивали людей, то в СІЗО — повільно завдають шкоди нашим підзахисним. 3 кв. м. на 8 осіб! Це просто катування!», — заявив адвокат Айдер Асанов.

«Про цю ситуацію потрібно кричати! Про те як знущаються над людьми. Якщо я правильно порахував, то 3 кв. метра на 8 осіб — це 0.37 кв. м на кожного! І в таких умовах вони вчора були. І суд каже, що це нормально», — додав адвокат Еміль Курбедінов.

Через те, що підзахисним не вистачало кисню, вони по черзі виходили з приміщення, однак суд фактично не переривав засідання через це.

«Процес-то йшов, але наші підзахисні не все чули, тому, що вони змінювалися по черзі. А це є порушенням кримінального процесу в частині безперервності судового процесу. Тобто, процес не може для когось йти безперервно, а для кого-то з перервами … Такі ситуації були вчора, коли адвокат клопоче хвилин 20, а суддя запитує у підзахисного «вам зрозуміло клопотання?», а він відповідає, що він його не чув (оскільки був відсутній в кабінеті ВКС — ред.) і суд мене просив, щоб я ще раз повторював. Але з точки зору кримінального процесу і самого принципу справедливості, я відмовляв суду повторювати своє клопотання, тому, що … моєму підзахисному не забезпечили нормальної участі в процесі. Наші підзахисні багаторазово звертали увагу на те, що вони не можуть нормально брати участь в процесі тому, що половину того, що відбувається в суді вони просто не чують і не бачать. Суд проігнорував всі ці скарги », — сказав Айдер Азаматов.

Також, за словами адвокатів, захист неодноразово клопотав про відвід складу суду і прокурорів, проте, в цьому адвокатам було відмовлено. За словами Айдера Азаматова, прокурору неодноразово вказували на його бездіяльність в питанні забезпечення прав підсудних, але той заявляв, що він не бачить жодних порушень у ході процесу.

Азаматов також підкреслив, що його підзахисні не бачать позитивного результату цього процесу, оскільки вони впевнені, що його результат заздалегідь вже підготовлений. Однак вони готові мирним шляхом боротися за захист своїх прав і повернення до Криму.

«Вони незаконно етаповані. Вони так і говорили, що їх незаконно депортували, як в 1944 році депортували їхніх предків », — додав Айдер Азаматов.

На даний момент кримінальна справа перебуває на стадії розгляду по суті. Всім затриманим загрожують терміни від 15 до 20 років позбавлення волі в колоніях суворого режиму.

На думку адвокатів, які працюють з даною категорій справ, протягом усього слідства не представлено жодного доказу причетності підсудних до терористичних актів або насильства.

Вже більше двох років фігуранти справи перебувають в ув’язненні за необгрунтованого обвинувачення.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Новини