Сім важливих новин про Крим. Дайджест 27 лютого — 4 березня
4 / 03 / 2016Справа голови громадянського корпусу «Азов» Станіслава Краснова
28 лютого. У ніч на 28 лютого Служба безпеки України затримала голову громадянського корпусу «Азов-Крим», бійця батальйону ОУН, учасника блокади Криму Станіслава Краснова. Спочатку СБУ звинуватила його в незаконному зберіганні зброї.
Потім керівник апарату голови СБУ Олександр Ткачук заявив, що Краснов працював на ФСБ. Пізніше під час засідання суду слідчий СБУ намагався вручити Краснову підозру в причетності до тероризму.
Сам активіст свою провину не визнає і вважає, що одним з мотивів затримання може бути його активна участь в блокаді Криму.
Кримчанам знову обмежили постачання електроенергії
29 лютого. У Cимферополі та Євпаторії вводять режим енергозбереження. Подібні заходи міська влада пояснює проведенням підготовчих робіт по підключенню третьої лінії енергомосту. У зв’язку з цим в Cимферополі зупинена робота деяких підприємств, а в Євпаторії призупинено рух трамваїв і робота ліфтів.
Заяви російської опозиції з приводу Криму
29 лютого. Голова російської партії «Яблуко» Емілія Слабунова заявила, що її політична сила зможе вирішити конфлікт з Україною без передачі Криму і Севастополя. Її заяву як і інші висловлювання представників російської опозиції викликали бурхливу дискусію в інтернеті.
Пізніше опозиційний політик Михайло Касьянов заявив, що його політична сила «ПАРНАС», в разі приходу до влади в Росії, готова повернути Крим Україні.
Депутати не підтримали законопроект про прямі вибори губернатора Севастополя
01 березня. Депутати «Законодавчих зборів Севастополя» не підтримали законопроект у якому прописані положення про прямі вибори губернатора міста. На прямих виборах виконавчої влади Севастополя наполягає голова «Законодавчих зборів міста» Олексій Чалий, а також частина депутатського корпусу.
Документ не знайшов потрібної підтримки серед депутатів – «за» проголосували 13 депутатів, «проти» – 3, ще 7 утрималися. Для прийняття законопроекту необхідно, щоб «за» проголосували дві третини депутатів регіонального парламенту, тобто 16 чоловік.
Суд по забороні діяльності Меджлісу
3 березня. У «Верховному суді» Криму відбулося судове засідання за позовом російської прокуратури Криму, яка вимагає визнати Меджліс екстремістською організацією і заборонити його діяльність на території РФ. Наступне засідання суду призначене на 10 березня.
За словами першого заступника голови Меджлісу Нарімана Джеляла, засідання перенесено в зв’язку з необхідністю вивчення матеріалів, наданих прокуратурою як доказів їхнього позову.
США ще на рік продовжили санкції проти Росії
3 березня. Президент США Барак Обама підписав указ про продовження на один рік санкцій, введених в 2014 році проти осіб, яких Вашингтон вважає причетними до дестабілізації ситуації в Україні і порушення її територіальної цілісності.
У повідомленні, направленому президентом Конгресу США в зв’язку з продовженням санкцій, йдеться, що дії Росії по «анексії Криму та застосуванню сили на Україні» як і раніше представляють «виняткову загрозу національній безпеці і зовнішній політиці США». Крім того посол США в Росії Джон Теффт заявив, що метою американських обмежень щодо Криму є його повернення Україні.
Суди почали виносити перші позитивні рішення за фактом народження в Криму
4 березня. Українські суди почали виносити перші рішення по фактам народження або смерті особи на тимчасово окупованій території за новим законодавством. За словами юриста Крим SOS Марії Левченко, минулого тижня було отримано три рішення щодо встановлення факту народження в Криму.
За її словами, серед суддів поки що немає чіткого розуміння того, як працює процедура, описана в законі «Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України».
Згідно з ним, батьки, родичі або їх законні представники можуть подати заяву про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території в будь-який суд за межами такої території незалежно від місця проживання заявника.