Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Що робити громадянам України, у яких з 20 березня почнуть відчужувати землю в Криму, — пояснює юристка КримSOS

26 / 03 / 2021

У цей список, серед іншого, увійшли всі райони і міста в окупованому Криму, які мають вихід до моря або межують з материковою частиною України. Ця заборона не поширюється лише на три внутрішніх району Криму — Первомайський, Красногвардійський і Білогірський, а також на міста Джанкой, Сімферополь і Красноперекопськ (це окремі муніципальні утворення, які не входять до районів, центрами яких вони є). Також до переліку не увійшли Верхньосадівська і Терновська сільради в Севастополі.

Згідно з цим указом, всі, хто «автоматично» не отримав російське громадянство в Криму, до 20 березня 2021 року мали відмовитися від земельної ділянки за грошову винагороду або іншим способом переоформити її на громадян РФ. Якщо протягом року землевласники, які не мають російського паспорта, цього не зроблять, у них примусово вилучать земельні ділянки в судовому порядку.

У той же час, з березня 2020 року Росія суттєво обмежила пропуск людей в Крим з материкової частини України, під приводом протиепідемічних обмежень. В результаті багато українських громадян зіткнулися з проблемою переоформлення землі в зазначений термін.

Такі дії РФ порушують норми міжнародного права, в тому числі:

  • ст. 23 Четвертої Гаазької конвенції;
  • ст. 46, ст. 53 та ст. 55  Конвенції про закони і звичаї війни на суші;
  • ст. 53 і ст. 147 IV Женевської конвенції про захист цивільних осіб під час війни, 
  • ст. 17.1 Декларації про права людини;
  • ст. 1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини;
  • ст. 9 Декларації про права людини щодо осіб, які не є громадянами держави, в якій вони проживають.

Як розповіла QirimInfo координаторка юридичного напрямку КримSOS Ольга Куришко, реалізація цього незаконного указу не розпочнеться одразу після 20 березня 2021 року, а буде розтягнута у часі через особливості механізму відчуження землі.

«Тут питання в тому, як буде виконуватися указ Путіна. Згідно з указом, у землевласника-негромадянина РФ мають у судовому порядку відчужити землю і виплатити компенсацію за неї. Але для того, щоб це зробити, потрібно провести оцінку цієї ділянки. Для цього необхідно залучити підрядників, які будуть проводити оцінку землі, визначити кількість таких ділянок. Потім треба визначити розмір  компенсації. Тут питання: а чи у окупаційної влади в бюджеті закладені на все це кошти? Вони не робили оцінку, вони не знають кількості ділянок, які будуть відбирати в судовому порядку», — сказала Ольга Куришко.

За її словами, громадянам України, яким загрожує примусове відчуження землі в Криму, мають зібрати всі документи, які підтверджують їхнє право власності на земельну ділянку та звернутися до українських правоохоронних органів, для того, аби вони порушили кримінальну справу та зафіксували такі випадки. 

«Ці факти будуть збиратися і потім мають бути передані правоохоронцями до міжнародних інстанцій для підтвердження злочинних дій окупаційної влади Криму. Власники землі можуть подати заяву як до моменту, коли у них почнуть у судовому порядку відчужувати землю, так і після, оскільки вже є рішення (указ Путіна, — ред.), яке створило загрозу примусового відчуження», — сказала Ольга Куришко. 

Також, координаторка КримSOS додала, що у разі, якщо землевласник уже звертався у правоохоронні органи України про загрозу відчуження землі до набуття чинності указу Путіна, після винесення постанови російських судів про остаточне відчуження, громадянину треба надати цю постанову українським правоохоронцям. Це слугуватиме додатковим доказом порушень прав людини для міжнародних інстанцій.

Ольга Куришко додала, що дії окупаційної влади можуть створити  новий прецедент у практиці Європейського суду з прав людини,  подібних ситуацій ще не було.

 

Поділитись

Вибір редакції

Ще Новини