Семеро затриманих, один в розшуку: як проходили масштабні обшуки в окупованому Криму 7 червня
7 / 07 / 2020Російські силовики провели обшуки одночасно в чотирьох районах півострова з 4 години ранку.
Як повідомляє «Кримська солідарність», обшук провели за трьома адресами в Бахчисарайському районі – в селі Залізничне у Аліма Суф’янова, в селі Білокамянка в Сейрана Хайретдінова і в селі Севастянівка, в Олександра Сізіикова, в Красногвардійському районі Криму — в селищі Октбярьске в будинку Еміля Зіядінова, в Алушті— у Зекір’ї Муратова та Ділявера Меметова, Ісмета Ібрагімова в селищі Курці Сімферопольського району, Вадима Бектемірова в с. Кам’янка Сімферопольського р-н.
На даний момент затримані всі, крім Ділявера Меметова, і доставлені в будівлю УФСБ Криму. Меметова на момент обшуку не було вдома.
Як повідомив QirimInfo Еміль Курбедінов, всього в цей день було проведено 11 обшуків в будинках затриманих та їхніх родичів. За словами адвоката, всіх 8 кримських мусульман (разом з Ділявером Меметова) обвинувачують заст. 205.5 КК РФ. ( «Організація діяльності терористичної організації і участь в її діяльності»).
За інформацією дружини затриманого Еміля Зіядінова, під час обшуку російські силовики вилучили два ноутбуки, загальнодоступну літературу, а також системний блок.
«Стаття у нас 205.5 ч1. Митрофанов керував обшуком. Нас з чоловіком потім в кінці завели в кімнату і почали говорити про те, що “якщо ви будете співпрацювати, визнаєте, що є членами цієї партії (Хізб ут-Тахрір — ред.), то і вам буде термін менше, аж до того, що навіть домашній арешт. Зараз ви поїдете в ФСБ і вам потрібно буде там у всьому зізнатися”. Постанови ніякої не залишили. Чоловік відмовився підписувати, нічого не підписував. У будинку чоловік 4-5 було, поняті — дві жінки, їх з собою привезли. Нам не дозволяв зателефонувати до швидкої і адвокату, взагалі дзвонити було заборонено», — розповіла дружина Еміля Зиядинова.
За словами адвоката Ісляма Вєліляєва, його не допустили в будинок активіста Зіядінова.
«На мої вимоги допустити мене до мого підзахисного і бути присутнім при обшуку, співробітники ФСБ взяли мою візитну картку і сказали чекати. Право на захист порушено, мене не допустили до проведення обшуку», — розповів адвокат.
Серед затриманих російськими силовиками 7 липня є чоловік з інвалідністю. Це росіянин, який сповідує іслам Олександр Сізіков. Обшук в зв’язку з його затриманням пройшли за адресою прописки його дружини в селищі Октябрьське Красногвардійського району і в будинку його бабусі в селі Тургенєвка Бахчисарайського району. Про це повідомила юрист Ельвіна Семедляева.
«Олександр Сізіков повністю втратив зір у 2009 році. Двічі виходив на одиночні пікети на підтримку політв’язня, голови релігійної громади «Топчикой», фігуранта другої бахчисарайської групи по «справі Хізб ут-Тахрір» Едема Смаїлова, який до арешту був опікуном Сізікова», — розповіла Семедляева.
За словами активістів, які знімали обшук, Сізікова затримали разом з його дружиною, оскільки він не може пересуватися самостійно.
За словами дружини другого затриманого, Сейрана Хайретдінова, під час обшуку російські силовики підкинули в їхній будинок заборонену літературу.
«Почали все дивитися, а нас спочатку загнали в одну кімнату. Потім почали дивитися, а ми з ними поруч були. Потім спустилися на кухню і вони насамперед знайшли те, що шукали. Підкинули нам 4 книги якісь, кажуть, заборонену літературу. Хоча мій чоловік ні в чому не винен, ми взагалі такими речами не займаємося. Він ніколи і ніде не бере участі ні в яких заходах. Підкинули нам такі речі, які заборонені, які в руки ніколи не брали, не бачили і не читали», — заявила дружина затриманого.
Дружина другого в’язня, Зекір’ї Муратова, також заявила, що силовики їм підкинули якусь книгу.
«Зекір’я каже, що це не його книга. І місяці 2 тому приходив чоловік із Сімферополя, пред’явив фотографії та пропонував співпрацю. Зекір’я відмовився. А він сказав: “Я тебе все одно посаджу”», — сказала дружина Зекір’ї Муратова.
Російські ЗМІ в Криму, з посиланням на центр громадських зв’язків ФСБ повідомляють, що силовики затримали нібито учасників терористичної організації, пов’язаних з осередком «Хізб ут-Тахрір».
У ФСБ кажуть, що підозрювані «поширювали серед жителів Криму терористичну ідеологію, вербували в свої ряди кримських мусульман».
Представництво президента України в АР Крим засудило масові обшуки в Криму.
«Представництво Президента України в АР Крим засуджує дії окупаційної адміністрації по переслідуванню громадян України з громадською позицією, документує кожен випадок і долучає інформацію про політично вмотивовані переслідування до переліку злочинів Російської Федерації, що вчиняються на території тимчасово окупованого Кримського півострову.», — сказано в повідомленні відомства.
Також посольство США в Україні висловило стурбованість у зв’язку з проведенням масових обшуків на в Криму.
«Ми глибоко стурбовані повідомленнями про обшуки та затримання кримських татар сьогодні вранці. Росія не має права переслідувати та затримувати українців на українській землі. Росія повинна звільнити всіх українських політичних в’язнів. Крим – це Україна», — йдеться в повідомленні посольства.
Міністерство закордонних справ України опублікувало заяву, в якій висловило «рішучий протест у зв’язку з новою хвилею незаконних обшуків і затримань кримських татар» в різних районах Криму 7 липня.
«Такі дії РФ є продовженням репресивних практик, спрямованих проти громадян України окупованого Криму, які прагнуть повною мірою реалізувати належні їм права людини та основні свободи. Те, що є нормою для України та інших демократичних держав, на території окупованого Криму розцінюється державою-окупантом як загроза та терористична діяльність. Більше того, цілеспрямовані обшуки у будинках кримчан, які сповідують іслам, свідчать про переслідування за релігійною ознакою», – сказано в заяві МЗС.
Станом на 7 липня 2020 року, за даними КримSOS, в окупованому Криму відкрито 119 політично мотивованих кримінальних справ. Серед них щодо кримських татар — 91, щодо проукраїнських активістів — 12. У місцях несвободи знаходиться 97 осіб, серед них кримських татар — 75, проукраїнських активістів — 5. На території АР Крим в ув’язненні перебувають 47 осіб, на території РФ — 50. Серед них осіб, які практикують релігію — не менше 76. Окупаційна влада порушила 71 кримінальне провадження по «справі Хізб ут-Тахрір».