Рішення суду за позовом України проти Росії. Що це означає?
20 / 04 / 2017Вчора, 19 квітня, Міжнародний суд ООН в Гаазі ухвалив перше рішення за позовом України проти Росії. У своєму позові Україна вимагає залучити Росію до відповідальності за порушення в ході подій в Криму і Донбасі в рамках двох конвенцій – «Про боротьбу з фінансуванням тероризму» і про «Ліквідації расової дискримінації». Позов був поданий в січні цього року.
Відповідно до прийнятого вчора рішення про тимчасові заходи, суд лише частково задовольнив вимогу Києва.
Так, Україна не змогла переконати Міжнародний суд, що Росія цілеспрямовано підтримує терористів на сході України.
«Росія поставляє важкі озброєння, грошові і людські ресурси нелегальним озброєним угрупованням, в тому числі так званої Донецької Народній Республіці (ДНР) і Луганській Народній Республіці (ЛНР)», – йдеться в поданих українською стороною в суд документах.
У питанні Криму Міжнародний суд ООН задовольнив лише дві вимоги з ряду висунутих Україною. Суд зобов’язав Росію в рамках дотримання Конвенції про ліквідацію расової дискримінації припинити утиск прав кримських татар, дозволити діяльність Меджлісу і забезпечити доступність освіти українською мовою.
Експерт з міжнародного права Євгена Андреюк в коментарі QirimInfo розповіла про наслідки відповідного рішення Міжнародного суду ООН для Росії і України.
«Суд зобов’язав Росію скасувати рішення про визнання Меджлісу екстремістською організацією і відновити його діяльність, а також забезпечити доступність освіти українською мовою», – розповіла Євгенія Андреюк.
Вона зазначила, що за виконанням постанов суду повинна стежити Рада Безпеки ООН. Однак це рішення, швидше за все, буде заблоковано російською стороною.
Україна може скористатися процедурою обходу Ради Безпеки ООН через Генеральну Асамблею ООН, але цей процес складний і вимагає «великої участі української дипломатії».
Разом з тим, тимчасове рішення Міжнародного суду ООН ніяк не вплине на фінальне рішення за позовом України проти Росії.