Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Релігійні переслідування, депортації та жорстоке поводження з політв'язнями: місія ООН розповіла про порушення прав людини в Криму

11 / 03 / 2021

Нова доповідь охоплює період з 1 серпня 2020 по 31 січня 2021 року.

У документі також йдеться про порушення прав людини в окупованому Криму.

Серед іншого у звіті зазначено, що на півострові російська влада посилює тиск на Православну церкву України.

«Православна церква України може втратити дві найбільші культові споруди в Криму. У 2019-2020 роках Церква неодноразово намагалася отримати офіційне визнання і реєстрацію відповідно до законодавства Російської Федерації про релігійні організації. Окупаційна держава послідовно відмовляла в реєстрації…Окупаційна влада Російської Федерації також заявляє, що майно, що перебуває у власності або оренді Церкви, має бути повернуто державі…Загалом, у порівнянні з періодом до окупації, кількість парафій зменшилася з 49 до лише 5 у 2020 році, а кількість священиків, які працюють на півострові, – з 22 до 4», — йдеться у звіті.

Також Моніторингова місія доповідає, що влада РФ продовжує переслідування «Свідків Єгови», чия релігійна організацій визнана в Росії екстремістською.

«Окремим представникам Свідків Єгови продовжують висувати кримінальні обвинувачення, пов’язані з екстремізмом, і піддавати переслідуванням за сповідування своєї віри. Станом на 31 грудня 2020 року принаймні два Свідки Єгови (обидва чоловіки) з Криму відбували покарання у вигляді позбавлення волі. Обидва були депортовані з Криму до в’язниці у Російській Федерації влітку 2020 року. У жовтні російські окупаційні правоохоронні органи провели не менше дев’яти обшуків у будинках Свідків Єгови у Севастополі та в результаті затримали й висунули обвинувачення чотирьом вірянам (усі чоловіки). Станом на 31 грудня 2020 року всі четверо чоловіків трималися під вартою в Сімферопольському СІЗО», — сказано у доповіді.

Також, за інформацією Моніторингової місії, протягом 2020 року суди в Криму видали накази про депортацію та примусове переміщення щонайменше 178 осіб, які за російським міграційним законодавством вважаються іноземцями, зокрема 105 громадян України (93 чоловіків і 12 жінок). 

«Громадяни України, яким наказано покинути Крим, не мали паспортів Російської Федерації, мали реєстрацію або “прописку” на материковій частині України або не подали заяву чи не отримали російську посвідку на постійне проживання. Таким чином, вважається, що вони не мають права на проживання в Криму», — доповідає Моніторингова місія.

У звіті підкреслюється, що згідно з міжнародним гуманітарним правом, примусове індивідуальне чи масове переміщення або депортація осіб, які перебувають під захистом, з окупованої території на територію окупаційної держави або до будь-якої іншої країни, забороняється незалежно від мотивів.

У доповіді також зазначено, що кримські політв’язні скаржилися Управлінню Верховного комісара ООН з прав людини на жахливі умови утримання та на погане поводження з ними в тюрмах Криму та РФ. 

«В одному показовому випадку Теймур Рза огли Абдуллаєв, громадянин України з Криму, засуджений на 16,5 років позбавлення волі за стверджуване членство у забороненій релігійній організації “Хізб ут-Тахрір”, довгий час свавільно утримувався в одиночній камері колонії № 2 у м. Салават. За наявною інформацією, з моменту прибуття у колонію в березні 2020 року потерпілий провів в одиночній камері не менше 139 днів. У неуточнену дату один із працівників колонії повідомив пана Абдуллаєва, що його перебування у дисциплінарному ізоляторі припиниться тільки, якщо він погодиться співпрацювати та надасть свідчення проти інших ймовірних послідовників “Хізб ут-Тахрір” у Криму. Коли він відмовився, працівник колонії сказав: “Тоді ти згниєш у ШІЗО”», — йдеться у звіті.

Нагадаємо, у січні 2021 року команда КримSOS презентувала звіт «Умови утримання кримських політв’язнів. Огляд справ».

Поділитись

Вибір редакції

Ще Новини